Akaryakıt sebep motosiklet sonuç

Edirne’de bir motosiklet firmasının satış ve servis bayisini işleten Erdinç Ergün, vatandaşların artan akaryakıt ve ulaşım maliyetlerinden dolayı motosikletlere daha fazla yöneldiğini ifade etti. Ergün, oldukça sık tercih edilen 50 cc motosikletlerin fiyatlarının 35-50 bin lira arasında değişim gösterdiğini ve yakın vadede fiyatlarda herhangi bir düşüş beklenmediğini dile getirirken, 50 cc motosikletlere olan talebin oldukça fazla olduğunun altını çizdi. Ergün, vatandaşlara trafikte koruyucu giysilerini, kasklarını ve reflektörlü yeleklerini giymeleri konusunda motosiklet sürücülerine çağrıda bulundu.

Son yıllarda Edirne’de ve ülke genelinde, trafikte sayılar oldukça artan motosikletler hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan bir motosiklet firmasının satış ve servis bayisini işleten Erdinç Ergün, vatandaşların ekonomik sebeplerden dolayı, özellikle 50 cc motosikletlere yöneldiğini vurguladı. Ergün, akaryakıt ve ulaşım maliyetlerinin artması sebebiyle motosiklet sayısının arttığını ifade etti.

FİYATLAR 35-50 BİN LİRA ARASI

50 cc motosiklet fiyatlarının 35-50 bin lira arası değiştiğini kaydeden Ergün; “Son yıllarda motosikletlerinin trafikteki sayısında artışın en önemli sebepleri; yakıt maliyetlerinin artması, toplu ulaşım, taksi fiyatlarının yükselmesi, genel olarak tüm ulaşımda fiyatların artmasından dolayı motosiklete talep artmış durumda. Bir de 50 cc motosikletlerin, B sınıfı ehliyetle yani araba ehliyetleriyle de kullanılabilmesi sebebiyle vatandaşlar tercih etmeye başladı. Vergisi yok, sigortası ve muayenesi yok, herkes ulaşabiliyor. Fiyatları da uygun şu an. 50 cc motosikletlerin fiyatları 35 bin lira ile 50 bin lira arasında değişmekte” dedi.

DİĞER ETKEN PARK SORUNU

Ergün, otomobili olan vatandaşların da park sorunundan dolayı motosiklet tercih ettiğini ifade ederek; “Vatandaşların arabası olsa da motosiklet alma ihtiyacı duyuyor. Çünkü şehir içinde park sorunu var. Motosikletin öyle bir sorunu yok. Vatandaş da arabasını kullanmıyor, motosikleti ile işine git-gel yapıyor. Mesela vatandaş çocuğunu okula gönderecek, servis ücretleri pahalı. Yine motosiklet alıyor, çocuğunu motosikletle okula götürüyor. Kadınlarda da motosiklet kullanımı yine aynı şartlardan dolayı artmış durumda. Bir de özellikle pandemi döneminde toplu ulaşımda, sosyal mesafe kurallarından dolayı sıkıntılar oluyordu. O sosyal mesafe kurallarına takılmamak için de motosiklet kullanımı arttı” şeklinde konuştu.

Akaryakit sebep motosiklet sonuc 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Akaryakıt sebep motosiklet sonuç | Edirne Ahval Gazetesi

“GELEN MOTOSİKLET GİDİYOR, TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ”

Motosiklet fiyatlarında herhangi bir düşüş beklemediğinin altını çizen Ergün, sıfır kilometre yeni motor taleplerinin oldukça fazla olduğunu dile getirdi. Ergün; “Şu an fiyatlarda herhangi bir düşüş görülmüyor. Çünkü Türkiye’de enflasyon var. Enflasyondan dolayı 15 günde bir, ayda bir fiyatlar güncelleniyor. Şu an düşüş olmaz. Çünkü motosikleti kullananlar yaz aylarında da kullanıyor, kış aylarında da kullanıyor. Sıfır kilometre yeni motorlar, yok satıyoruz. Sıfır motor siparişi verildiği zaman, siparişin gelmesi 1-2 ay arasında değişiyor. Bundan dolayı da ikinci el fiyatları düşmüyor. Gelen motosiklet gidiyor, taleplere yetişemiyoruz. Türkiye genelinde de durum böyle. Yakıt fiyatları böyle olduğu sürece, motosiklet fiyatları da artar, sayıları da artar” diye konuştu.

“MOTOSİKLETİN KAPORTASI İNSANDIR”

Ergün, B sınıfı ehliyetle 50 cc motosiklet kullananların da kesinlikle motosiklet eğitimi alması gerektiğini belirtirken, sürücüleri koruyucu giysilerini ve kaskları takmaları konusunda uyardı. Ergün; “B sınıfı ehliyetle 50 cc motor kullanılabiliyor ama yine de kullananların motosiklet eğitimi görmesi gerekir. Sürücülerin kask takması, koruyucu mont, pantolon ve eldivenlerini kesinlikle giymeleri gerekir. Çünkü motosikletin kaportası insandır. Bundan dolayı sürücüler kendini korumak zorunda. Yeni bir yasa da çıktı; görülebilmek için fosforlu, reflektörlü yelek giymek zorundalar. Bunlar kullanıldığı zaman pek bir sıkıntı olmaz, cezası da var” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

Akaryakit sebep motosiklet sonuc 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Akaryakıt sebep motosiklet sonuç | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu