Aksal, ilmek ilmek projeleri anlattı

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, il genelinde yapımı devam eden Çömlekköy Barajı, Edirne Sarayı, Hızlı Tren Projesi, yeni yerleşim bölgesine okul, Enez Kalesi, Kaleiçi ve Saraçlar Caddesi, Makedon Kulesi ve Söğütlük Millet Bahçesi gibi birçok proje hakkında bilgi verdi.

ÇÖMLEKKÖY BARAJI’NDA YER TESLİMİ YAKINDA

Tarım kenti Edirne’nin kuzey bölgesindeki tarım sulama organizasyonları için önemli bir yer tutacak olan Çömlekköy Barajı’nda yer tesliminin yakında yapılacağını ve çalışmalarının başlayacağını bildiren AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; “Edirne’de 5 yıl içerisinde yeni başladığımız çok önemli projeler var. Bunlardan bir tanesi tarım projeleri. Biliyorsunuz Edirne’nin güneyinde Hamzadere Barajı var, ortasında Çakmak Barajı. Milletvekili olduğum günden beri Edirne’nin kuzeyinde bir barajın olmasını çok önemsiyordum. Çömlekköy Barajı’nın bu noktada ihalesini yaptık, yer teslimi yakında yapılacak ve barajın inşaat çalışmaları başlayacak. Tabii ki Edirne’nin toprakları çok verimli ama bu verimli toprakları suyla buluşturduğunuzda verim 2-3 katına çıkıyor. O nedenle en önemli projelerimizden bir tanesi benim için Çömlekköy Projesi’dir” dedi.

‘HIZLI TREN PROJESİ, BANA GÖRE EDİRNE İÇİN CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ PROJESİDİR’

Hali hazırda yapımı süren ve İstanbul Halkalı ile Kapıkule arası yolcu seyahat süresini 1 saat 30 dakikaya düşürmesi beklenen Hızlı Tren Projesi’nin, Edirne için Cumhuriyet tarihinin en önemli projesi olduğunun altını çizen Aksal; “Hızlı Tren projesi geçen dönem başladı. Kapıkule-Çerkezköy arasındaki çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Halkalı ile olan diğer bağlantı çalışmaları da devam ediyor. Hızlı Tren projesi Edirne için bana göre Cumhuriyet tarihinin en önemli projesidir. Son zamanlardaki projelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle hayata geçirdiklerimiz var. Selimiye Camisi bütünüyle uzun yıllar restorasyona alınmamıştı. Çok kapsamlı bir restorasyon süreci devam ediyor. Uzmanların dediğine göre Selimiye Camisi’nin en az 100 yılını güvence altına alan çok önemli bir proje” şeklinde konuştu.

‘EDİRNE SARAYI’NI 5 YILDA TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ’

Çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Milli Saraylar’a devredildiği Edirne Sarayı’nın ihyası projesinde, çalışmaların hız kazandığını açıklayan Aksal; “Edirne Sarayı’nı çok önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Edirne Sarayı’nı Milli Saraylar’a aldırdık ve çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Asker Hastanesi ve Balon Hangarı da bu kapsama alındı. 5 yıl gibi bir sürede tamamlamayı planlıyoruz. Çalışmalar da çok hızlı gidiyor. Topkapı Sarayı’na yakın büyüklükte bir saray olacak Edirne’de. Has Bahçesi ile her şeyiyle çok güzel olacak” diye konuştu.

YENİ YERLEŞİM BÖLGESİNE 24 DERSLİKLİ İLKÖĞRETİM OKULU

Devam eden diğer projeleri de açıklayan Aksal, Kaleiçi ve Saraçlar Caddesi projesi, Makedon Kulesi çevre düzenlemesi, Evliya Kasımpaşa Camisi, Enez Kalesi, Keşan-Enez Yolu, yeni yerleşim bölgesine 24 derslikli ilköğretim okulu gibi projeler hakkında bilgi verdi. Aksal; “Kaleiçi çok önemli ve orada çok değerli konaklarımız var ve o konakların restorasyonuna başladık. Saraçlar Caddesi’nin sokak iyileştirme projesi var ve bunlar devam eden projelerimiz. Makedon Kulesi, etrafındaki çevre düzenlemesiyle devam ediyor. Kasımpaşa Camisi devam ediyor. Bunlar Edirne merkezde devam ediyor. Bunun yerine Enez’de, Enez Kalesi’nin restorasyonunu yapıyoruz. Enez yolunun da en yakın zamanda ihalesini yapıyoruz. Milli Eğitim için yaptığımız okullarımız var. Yeni yerleşim bölgesinde ilkokul ihtiyacımız var. 24 derslikli yeni bir ilköğretim okulu yapacağız. Hükümet eliyle Edirne’ye çok güzel işler yapıldı, yapılmaya da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘SÖĞÜTLÜK MİLLET BAHÇESİ’NİN ENGELLENMESİ EDİRNE İÇİN İNANILMAZ BİR KAYIPTIR’

Mahkemenin çalışmaları durdurma kararı verdiği Söğütlük Millet Bahçesi’nde 2’nci kez ihale gerçekleştirildiğini açıklayan Aksal; “Millet Bahçesi bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yürüttüğümüz en önemli projelerden bir tanesi. Dünyanın hiçbir yerinde kenarından, ya da içerisinde akan 3 tane nehir yok. Başka bir yerde olsa değerlendirilirdi. Edirne’de yıllarca değerlendirilmedi. Söğütlüğe dokundurmayız diyor arkadaşlar ama ne kadar gidiyorlar bilmiyorum. Ben gittiğimde mezbelelik halde bir Söğütlük gördüm. Bir yürüyüş yolu yapılmış ama ağaçlar bakımsız. Allah muhafaza bir çocuk kaçsa üzerine bir dal düşer, bir tehlike yaratır. Son derece bakımsız bir Söğütlük. Edirne ölçeğindeki iller aslında bu kadar büyük millet bahçesi yapılmadı ama Edirne’ye böyle bir millet bahçesi yapalım dedik. Muhteşem bir proje başladı, yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla muhteşem bir projeydi ama birileri kalktılar Söğütlüğe dokundurmayız diye bir mahkeme sürecine gitti olay. Proje askıya alındı. Şimdi tekrar ihalesini yeniledik, çalışmalar devam ediyor. Aslında şimdiye kadar orasını tamamlamayı planlıyorduk ama maalesef engellemeler yüzünden tamamlanmadı. Şimdi tekrar ihalesini yaptık, orasını tamamladığımızda yürüyüş alanlarıyla, bisiklet alanlarıyla sadece Edirneliler için değil Balkanlar’dan gelecek insanlar için de muhteşem bir alan olacak. İnşallah en kısa zamanda orasını tamamlayacağız. Tabi hassas bir bölge. DSİ’nin, Belediye’nin ve bir sürü insanın yetki alanına girdiği için biraz yavaş gitti. Gerçekten bence engellenmesi Edirne için inanılmaz bir kayıptır. Birkaç kişi çıkıyor; ‘biz istemiyoruz’ diyor ama Edirnelilerin çoğuna baktığımızda projeyi çok memnuniyetle kullanacaklar ve eminim inanılmaz keyifle, çocuklarımız orada koşup oynayacak” açıklamasını yaptı.

‘MİLLET BAHÇESİ ÇALIŞMALARI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI’

Söğütlük’te ömrünü tamamlamış, yaşlı ağaçların kesilmesinde bir sakınca olmadığının altını çizen Aksal, Millet Bahçesi Projesi çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını bildirdi. Aksal; “Ağaç kesilmez deniyor, her şeyin bir ömrü var, ağacın da bir ömrü var. Tabii ki biz de ağaç kesilmesine taraftar değiliz ama ömrünü tamamlamış ağaçlar da varsa bunlar da temizlenmelidir. Temizlenmezse gerçekten tehlike arz ederler. Oradaki ömrünü tamamlamış ağaçlar temizleniyor. Ama bunun yanında binlerce yeni fidan dikiyoruz o alana. Çalışmalar da büyük ölçüde tamamlandı aslında. Son dokunuşları yapıp, tamamlayıp en kısa zamanda Edirnelilerin hizmetine sokarız diye düşünüyorum” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!