Aksal’a uluslararası görev

Türkiye Büyük Millet Meclisi 27’nci dönemde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 28’inci dönemde ise NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) Komisyonu’nda ve ekonomik anlamda faaliyet gösteren kamu kurumlarını denetleyen Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda da yer alacak.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 27’nci dönem milletvekilliğinde Orman ve Köyişleri Komisyonunda ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı’nın ardından yeni dönemde farklı komisyonlarda yer alacağını açıkladı. 28’inci dönem milletvekilliği döneminde NATO üyesi ülkelerin milletvekillerinin bir araya geldiği NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) Komisyonu’nda yer alacağını kaydeden Aksal, uluslararası bir parlamentoda görev yapacak olmaktan dolayı yaşadığı mutluğu dile getirdi. Ayrıca Aksal, ekonomik anlamda faaliyet gösteren kamu kurumlarını denetleyen Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda da bulunacak.

4 yıl süren milletvekilliği döneminin, 2’şer yıldan oluşan 2 yasama döneminden oluştuğunu ifade eden Aksal, 27’nci dönem milletvekilliğinin 1’inci yasama döneminde Tarım Komisyonu’nda ve 2’nci yasama döneminde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda yer aldığını belirtti. Aksal; “Milletvekilinin 1’inci görevi, kendi ilinin milletvekili olmaktır. Benim için de en büyük onur ve gurur tabi ki Edirne gibi bir şehrin milletvekili olmak. Bir de iktidar partisinin milletvekilisiniz. Ama onun dışında bizim Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de görevlerimiz var. Orada da yapacağımız çok işler var. Birinci görevimiz yasama görevi, orada yasama faaliyetlerine katılıyoruz. Ama onun ötesinde de komisyonlarımız var. Milletvekili dönemini 2’ye bölüyoruz. Milletvekili olduğum ilk dönemde yani 27’nci dönemde, ilk 2 yılda dönemde, yasama döneminde kendi tercihimle Tarım Komisyonu’na gittim. Çünkü bugün Edirne denilince insanların aklına tarım gelir. Tarım ve Ormancılık Bakanımızla orada çok güzel işler yaptık. Hangi komisyondaysanız o bakanla biraz daha yakın çalışıyorsunuz. Belki o günün emekleriyle, Çömlekköy Barajı’nı Edirne’ye kazandırmış olduk, ihalesini yaptık, çok yakında sonuçlandırılmasını bekliyoruz. İnşallah çok yakında da yer teslimini yapıp, barajın çalışması başlayacak. 27’nci dönemin 2’nci yasama döneminde de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığını yürüttüm. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu da çok önemlidir, çünkü nüfusun yarısını kadınlar oluşturuyor. O gün öyle bir ihtiyaç vardı. Sayın cumhurbaşkanımız da bize böyle bir görev verdi. Biz de görevi yaptık, Allah izniyle tamamladık, yüzümüzün hakkıyla tamamladık görevimizi” dedi.

AKSAL YENİ YASAMA DÖNEMİNDE KİT KOMİSYONU VE NATO-PA ULUSLARASI KOMİSYONUNDA GÖREV YAPACAK

Aksal, 28’inci dönem milletvekilliğinin ilk yasama döneminde NATO ülkelerinin milletvekillerinin bir araya geldiği NATO-PA Komisyonu’nda ve ekonomik faaliyet gösteren kamu kurumlarının denetlendiği KİT Komisyonunda görev yapacağını açıkladı. Uluslararası bir parlamentonda görev yapacak olmaktan dolayı mutluluğunu da dile getiren Aksal; “Kendi alanım ekonomi olduğu için, Ankara’da ekonomi okuduğum için. Doktoram var, 10 yıl yurtdışında da yaşadım. Uluslararası komisyonlar var, tabi Edirne’yi Ankara’da temsil ediyorsunuz ama Türkiye’yi de uluslararası parlamentolarda temsil ediyorsunuz. Bu dönem ben NATO-PA diye, NATO’ya üye ülkelerin milletvekillerinden oluşan NATO Parlamenter Asamblesi denilen bir uluslararası komisyon var. İnşallah hem Edirne’mizi hem ülkemizi NATO Parlamenter Asamblesi’nde yani ayrı bir uluslararası mecliste temsil edeceğiz. Bir de Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonumuz var. KİT komisyonu da kamu iktisadi teşebbüslerini denetliyor. Günün sonunda bütün kamu iktisadi teşebbüsler gelip, meclise hesap veriyorlar. Biz milletimiz adına o teşebbüs ve teşekküllerin denetimini yapıyoruz. Bu dönem bu 2 komisyonda görev alacağım. İkisi de çok önemli komisyonlardır, kıymetli komisyonlardır. Böyle değişik komisyonlarda görev almak, değişik komisyonlarda iş yapmak önemlidir. KİT komisyonu da tabi çok önemli. Ama özellikle ben NATO üyelerinin milletvekillerinden oluşan uluslararası bir parlamentoda görev alacak olmaktan çok mutluyum. Bir de tabi Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra NATO’nun en güçlü üyelerinden birisidir. İnşallah Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 6 Ekim’de toplantılara başlıyoruz. İnşallah Allah mahcup etmez hem Edirne’mizi hem de NATO Parlamenter Asamblesi’nde ülkemizi temsil etmeyi nasip eder” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!