Altun sporcu beslenmesini anlattı

Diyetisyen Gülin Altun, Margi Otel’de “Sporcu Beslenmesi” konulu seminer verdi. Sporcu beslenmesinin farklı spor dallarının beslenme ihtiyaçlarını detaylı bir şekilde katılımcılara aktaran Altun, sporcuların karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşan dengeli bir diyet uygulaması gerektiğini belirtirken, protein tozu ve kreatin gibi takviye besinlerin, sporcunun düzgün beslendiği sürece ihtiyacı olmadığına vurgu yaptı.

Ekol Hastanesi diyetisyenlerinden ve gazetemizin köşe yazarlarından Diyetisyen Gülin Altun, kentteki bir otelde “Sporcu Beslenmesi” konulu seminer verdi. Altun, yoğun katılımla gerçekleştirilen seminerde farklı spor branşlarının nasıl beslenmesi gerektiğine dair detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Sporcu diyetinin en önemli yapı taşlarının karbonhidratlar, protein ve yağlar olduğuna vurgu yapan Altun, spor öncesi en önemli besinin, sporcuya enerji verdiği için karbonhidrat olduğunu aktardı. Kas gelişimi için en önemli besinin ise protein olduğunu bildiren Altun, et ve süt ürünleri ağırlıklı beslenerek protein elde edilebileceğini aktardı ve farklı spor dallarında protein ihtiyacının da farklı seviyelerde olduğunu hatırlattı. Takviye gıdaların beslenme piramidinin en üst kısmını oluşturduğunu kaydeden Altun, iyi beslenen sporcuların kesinlikle takviye gıdalara ihtiyacı olmadığının altını çizdi.

Seminer sonrası açıklamalarda bulundan Diyetisyen Gülin Altun, seminere olan ilgiden yana mutluluğunu dile getirdi. Altun; “Bir sporcunun nasıl beslenmesi gerektiğini, müsabaka öncesinde, sonrasında ve sırasında hangi kaynaklardan alması gerektiğini ve ne kadar süre alması gerektiğini konuştuk. Bizim için önemli kaynakların hangisinin olduğu ve hangi sporlara hitap ettiğini konuştuk. Gerçekten herkesin ilgisi çok çok güzeldi. Sporcuların da geldiği ve onlara hitap ederek bu semineri oluşturmak bizim için oldukça önemliydi” diye konuştu.

“PROTEİN VE KARBONHİDRATTAN DENGELİ BİR ŞEKİLDE BESLENMEMİZ OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Doymuş, trans yağlardan uzak durulması gerektiğini hatırlatan Altun, sporcu beslenmesinin yüzde 25’inin zeytinyağı, kanola, fındık yağları gibi sağlıklı yağlardan oluşması gerektiğinin ifade etti. Spordan yaklaşık 2 saat önce kompleks karbonhidrat kaynaklarından oluşan bir ara öğün tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Altun, protein ve karbonhidrattan oluşan dengeli bir beslenmenin sporcular için elzem olduğunu kaydetti. Altun; “Genellikle karbonhidrattan kaçıyoruz, karbonhidratı biraz daha yeterli bir şekilde alabilmek, hatta beslenmemizde artırabilmek bizim için önemli. Proteini de yeterli kaynaklardan, fakat fazlasından kaçınmak gerekmekte. Yağın da yüzde 20-25’i kadarını alıp, güzel bir beslenme programıyla, antrenmandan 2 saat öncesinde karbonhidrattan zengin bir ara öğün oluşturmamız, sonrasında da protein ve karbonhidrattan dengeli bir şekilde beslenmemiz oldukça önemli. Karbonhidrat kaynaklarının daha çok kompleks kaynaklar olması gerek ve her bireyde olduğu gibi doymuş, trans yağları kısıtlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SPORCULARIN, TAKVİYELERE ÇOK FAZLA GÜVENMEMESİ GEREKİYOR”

Sporcu beslenmesinde oldukça popüler olan protein tozu, kreatin gibi takviyelerin, mecbur kalmadıkça gerekli olmadığının altını çizen Altun, takviye gıdalardan ziyade sporcuların daha çok beslenmeye odaklanmaları gerektiğini vurguladı. Altun; “Takviyeler bizim için, piramidin en üst noktasını oluşturuyor. Yeterli olduğu zamanlarda, ya da ihtiyaç olduğu zamanlarda kullanılmaktadır. Protein tozu ve güç sporlarında kullanılan kreatin hakkında yapılan araştırmalarda olumlu özelliklerinden bahsedilmiştir. Fakat hala araştırmalar da devam etmektedir. Bu yüzden sporcuların, takviyelere çok fazla güvenmemesi gerekiyor. Daha çok beslenme odaklı gitmeleri gerekiyor ama gerektiği yerlerde de alınabilir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE 2’NCİSİ EDİRNE’Lİ SPORCU YİĞİT ÖZTEKİN, HEDEFİNİN ŞAMPİYONLUK VE MİLLİ TAKIM OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Geçtiğimiz eylül ayında, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri’nde 1.75 Büyük Erkekler Classic Bodybuilding 80 kilo kategorisinde Türkiye 2’ncisi olan Edirneli vücut geliştirme sporcusu Yiğit Öztekin de açıklamalarda bulunarak, hedefinin şampiyonluk ve Türkiye milli takımına katılarak uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil etmek olduğunu vurguladı. Öztekin; “Geçtiğimiz eylül ayında Edirne’mizi ve sevdiklerimizi temsil ederek, müsabakaya katıldım. Çok zorlu bir siklette, Büyük Erkekler Klasik Vücut Geliştirme kategorisinde 25 tane sporcunun içerisinde, toplam 900 sporcunun katıldığı bir organizasyonda Türkiye 2’ncisi oldum. Hedefim tabi ki şampiyonluk. Aynı zamanda uluslararası müsabakalarda milli sporcu olarak ülkemizi temsil etmek” dedi.

Altun sporcu beslenmesini anlatti 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Altun sporcu beslenmesini anlattı | Edirne Ahval Gazetesi

“BESLENME ARACILIĞIYLA, VÜCUDUMUZA ÇOK GÜZEL ŞEKİLLER VEREBİLİYORUZ”

Hayatının erken dönemlerinde kilolu bir vücuda sahip olduğunu söyleyen Öztekin, arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kaldığını ve bu zorbalıkların spora başlamasında bir etken olduğunu ifade etti. Öztekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Biz bir makinayız, yani insan zor şartlarda ayakta kalabilmek için yaratılmış. Yaradılışımız çok mükemmel, kas sistemimiz, sinir sistemimiz ve bunu beslenme aracılığıyla, vücudumuza çok güzel şekiller verebiliyoruz. Bana göre bu bir sanat, kesinlikle en başta sağlık. Beslenme sağlığın temelidir. Her türlü hastalıktan beslenmeye dikkat ederek kurtulabilirsiniz yeter ki özen gösterin. Bu çok zor değil yeter ki özen gösterin.” Adem Batuhan SEVER

Altun sporcu beslenmesini anlatti 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Altun sporcu beslenmesini anlattı | Edirne Ahval Gazetesi
Altun sporcu beslenmesini anlatti | Edirne Ahval Gazetesi
Altun sporcu beslenmesini anlattı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!