Anma töreni yenilenen anıtta planlanıyor

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 26 Mart Balkan Şehitleri’ni Anma Günü’nü, restorasyon çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından devam edilen Kıyık Tabya’daki Şükrüpaşa Anıtı’nda gerçekleştirmek istediklerini aktardı.

1912 yılında Balkan Harbi çıkınca Edirne Müstahkem Mevkii Komutanlığına getirilen ve Edirne‘nin savunması görevi verilen Mehmed Şükrü Paşa’ya şehrin kuşatılması halinde 50 gün savunulması emri verilmişti. Bu sürede ya Bulgar ordularının geriletileceği ya da İstanbul’dan destek gönderileceği öngörülmüştü. Ancak Mehmed Şükrü Paşa, İstanbul’dan destek alamamasına rağmen, Bulgar ve Sırp ordularının saldırılarına 5 ay 5 gün süreyle direnerek tarihe geçen kahramanca bir savunma gerçekleştirmiştir. Balkan Savaşlarında Edirne’yi üç ay kahramanca savunduğu için tarihe Edirne Müdafii olarak geçen Şükrüpaşa’nın Anıtı’nın da içerisinde bulunduğu Kıyık Tabya’da, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyon çalışmaları başlamıştı. Edirne Valisi Yunus Sezer de geçtiğimiz haftalarda Kıyık Tabya ve Şükrüpaşa Anıtı çevresinde incelemelerde bulunmuştu.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak önümüzdeki 26 Mart Balkan Şehitleri Anma Günü’nü Şükrüpaşa Anıtı’nda gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı. Aksal; “İnşallah 26 Mart Balkan Şehitleri Anma Günü’nü orada gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Gönül ister ki Şükrüpaşa Anıt projesine bütün Tabyalar da dahil edilsin. Hıdırlık Tabyası’nı yaptık ama Edirne’de çok fazla tabya mevcut. Gönlümüz Kıyık Tabyalarının da o projeyle birlikte başlaması olur ama çok büyük bir proje. Edirne müdafii Şükrüpaşa’nın Anıtı bizim önceliklerimiz arasındaydı. Son birkaç senedir maalesef Balkan Şehitleri’ni anma gününde orada etkinlik düzenleyemiyoruz. Ümit ediyorum ki 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü’nde orada anma etkinliği gerçekleştireceğiz” dedi. Adem Batuhan SEVER

347408673 977798009902239 3452574898271797578 n | Edirne Ahval Gazetesi
Anma töreni yenilenen anıtta planlanıyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu