Antibiyotikte global tehlike!

Bakterilerin, piyasadaki bazı antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğine dikkat çeken Eczacı Şükrü Ciravoğlu, dünyada ve Türkiye’de artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak kadar antibiyotik üretilemediğine vurgu yaptı.

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak antibiyotiklerin yıllarca gereğinden fazla kullanıldığı için bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiklerini belitti. Ciravoğlu; “Antibiyotik temininde ülkemizde olduğu kadar dünyada da sıkıntı var. Konunun iki yönü var; Birincisi antibiyotiklere karşı, yıllar içinde gereğinden fazla kullanılması nedeniyle, bakterilere karşı direnç oluşturuldu. Dolayısıyla piyasadaki mevcut antibiyotiklerin birçoğu, mevcut bakterileri öldürmekte yetersiz kalıyor ve doktorlar etkili antibiyotik bulmakta zorlanıyorlar” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 18 at 19.23.59 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Antibiyotikte global tehlike! | Edirne Ahval Gazetesi

‘İHTİYACI KARŞILAYACAK KADAR ANTİBİYOTİK ÜRETİLMİYOR’

Ciravoğlu, dünyada ve Türkiye’de artan nüfus ve artan hastalıklar sebebiyle yeterli miktarda antibiyotik üretilemediğini ifade etti. Ciravoğlu; “İkinci yönü de diğer taraftan her ne kadar reçeteye bağlandıysa da bilinçsiz tüketim, en azından yok denecek kadar az seviyeye düştü. Reçetesiz antibiyotik verilmiyor, ancak burada da sorun şu; üretim yetmiyor. Bir taraftan hastalıklar artıyor, diğer taraftan ülkemizde ve dünyada nüfus artıyor. Bu ihtiyacı karşılayacak kadar antibiyotik ve etkili antibiyotik üretilemiyor. Yeni antibiyotik ve yeni zincirlerin bulunması da kolay bir şey değil. Çünkü bir antibiyotik, uzun çalışmaların sonucunda geliştirilip piyasaya verilebiliyor, 10-20 yıl gibi sürelerde oluşabilen bir durum bu. Dolayısıyla bir tıkanma söz konusu” şeklinde konuştu.

‘DOKTORLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR’

Sadece gerekli konularda antibiyotik kullanılması gerektiğini belirten Ciravoğlu; “Şu anda uygulanan yöntem doğru. Reçetesiz verilmiyor, ancak gerekli olan durumda antibiyotik kullanılması gerekiyor. Ancak doktorlarımızın buna dikkat etmesi gerekiyor. Ama maalesef bazı antibiyotik grupları piyasada yok, zor bulunuyor, çok kısıtlı geliyor. Üretim, bunu karşılamaya yetmiyor” diye konuştu.

‘ARTAN TÜKETİME, ÜRETİM YETİŞMİYOR’

Ciravoğlu, soğuk kış aylarında artan hastalıklar sebebiyle de antibiyotiklere ihtiyacın arttığını kaydederek; “Kış aylarında da soğuk algınlıkları, solunum yolu enfeksiyonları gibi bakteriyel kökenli hastalıkların artması nedeniyle antibiyotiklere ihtiyaç arttı. Dolayısıyla tüketim de arttı. Üretim yetişmiyor” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 01 18 at 19.23.59 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Antibiyotikte global tehlike! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!