Artık ilk yardımcı oldular!

‘Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik’

Edirne’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi ortaklığıyla düzenlenen uygulamalı ilk yardım eğitimlerine katılan 73 müdürlük personele ilk yardımcı sertifikaları verildi. Törende konuşan Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, ilk yardım eğitiminin önemine vurgu yaparak, Edirne’de geçmiş dönem Edirne Valileri Ekrem Canalp ve Hüseyin Kürşat Kırbıyık ile mevcut Edirne Valisi Yunus Sezer’in destekleriyle ilk yardım eğitiminde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Edirne Valiliği ve Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Edirne İlk Yardım Eğitim Merkezi iş birliğiyle düzenlenen uygulamalı ilk yardımcı eğitimlerine katılan kurum personellerine sertifika teslim töreni düzenlendi.

IMG 4260 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri Sitesi’nde düzenlenen törene; Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Erdinç Topçu, Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) Mesul Müdürü Ayten Sünetçiler, ilk yardım eğitimcileri ve eğitimi tamamlayan personeller katılım sağladı.

IMG 4236 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

‘UZUNKÖPRÜ’DE 25, EDİRNE’DE 73 PERSONELE İLK YARDIM SERTİFİKASI’

İl Müdür Vekili Topçu, İl Müdürlüğü bünyesinde yaşlı, engelli, kadın ve çocuk alanında çalışan personellerin uygulamalı ilk yardımcı eğitimlerine katıldığını ve gerçekleşen sınav sonucunda Bakanlık onaylı sertifikalı ilk yardımcı olduklarını kaydetti. Topçu, eğitimlerin belirli aralıklarla devam ettiğini ifade ederek; “Geçen ay Uzunköprü ilçemizdeki kuruluşlarda görevli 25 personelimize, bugün ise burada eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan 73 personelimize ilk yardımcı belgelerini teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

IMG 4248 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

İl Müdürlüğündeki tüm personellere ilk yardımcı eğitimi aldırmayı hedeflediklerini aktaran Topçu, eğitimlerin verilmesini destekleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, Vali Yardımcısı Ali Uysal, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, İYEMER Mesul Müdürü Ayten Sünetçiler ve İlk Yardım Eğitmeni Sibel Taylar ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

IMG 4265 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

‘İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMADIĞI İÇİN YAKINLARINI KAYBEDENLER VAR’

Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, İYEMER’in 2019 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi’nde açıldığını hatırlatarak, ilk yardım eğitimi almadığından dolayı yakınlarını kaybeden vatandaşlar olduğuna dikkat çekti. Uysal; “Çok güzel bir açılış yapmıştık. İsmini İYEMER olarak tescil etmiştik. Sadece Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde biz 99 kişiye ilk yardım eğitimi verdik. 3 günlük, sınavlı bir eğitim. Kendi özel hayatımda, aile hayatımda geçmiş yıllarda buna ihtiyaç duymuştum ve ilk yardım eğitimi almadığı için yakınlarını kaybeden birçok insan tanıyorum. Beklenmedik kalp krizlerinde, çok ciddi damar kesilerinde 3-5 dakikada müdahale etmezseniz hayatını kaybederler. En çok korktuğum da biz artık yemek yerken çok konuşan bir toplumuz. Eskiden konuşulmazdı. Boğaza cisim, yemek kaçmasından dolayı ölen birçok insan biliyorum. Özellikle yaşlı bakımlarda, yaşlı insanları çok ilgilendiriyor” açıklamasını yaptı.

IMG 4256 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

“TÜRKİYE’DE BİR İLK YARATTIK”

İlk yardımın acil müdahale durumlarındaki önemine vurgu yapan Vali Yardımcısı Uysal; “Bu tür acil durumlarda, ciddi kırıklarda, burkulmalarda yanınızda birisi ilk yardım bilmiyorsa, müdahale etmeyi bilmiyorsa hayatta kalma şansı neredeyse yok. Biz ne kadar sağlık sisteminin geliştirirsek geliştirelim, ambulansı arama şansımız bile olmaz. Onun için biz Türkiye’de gerçekten bir ilk yarattık. Bunun için geçmiş dönem valilerimiz Ekrem Canalp ve Hüseyin Kürşat Kırbıyık’a minnettarız. Şu anki Valimiz Yunus Sezer de bu eğitimi çok önemsedi ve ilk fırsatta ailesiyle birlikte bu eğitimi almak istediğini söyledi. Asıl teşekkürü bu işi bıkmadan, yılmadan, usanmadan devam ettiren Ayten Hanım ve ekibidir. Ben son kararname ile Afyonkarahisar’a atandım. İnşallah orada da böyle bir merkez açarız ama bu merkezi açmak çok önemli değil; önemli olan bu fedakârlığı sürdürebilecek personel olmasıdır. Ben bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim. Hatta Değirmenyeni köyüne gitmiştik. Orada bir teyze; ‘Keşke bu eğitimi daha önce bilseydim. Kocam yanımda çaresizce öldü’ demişti. Onun için bu hepimizin başına gelebilir. Sokakta yürürken çevremizde ilk yardım bilen insanların olması, bizim için şanstır. İnşallah yaygınlaşması dileğiyle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu eğitimi alanlara ve kurum müdürlerine de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

IMG 4317 | Edirne Ahval Gazetesi
Artık ilk yardımcı oldular! | Edirne Ahval Gazetesi

Konuşmaların ardından törende toplam 73 personele Vali Yardımcısı Ali Uysal, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Erdinç Topçu, kurum müdürleri ve ilk yardım eğitmenleri tarafından ilk yardımcı sertifikaları takdim edildi.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!