‘Asgari ücret ürünlere yansıyacak’

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, 16-17 bin liralık bir asgari ücretin tatmin edici olmayacağını belirtirken, asgari ücret artışının ardından işverenlerin maliyetlerinin oldukça fazla artacağını ve bu maliyet artışının ürünlere zam olarak yansıyacağını vurguladı.

Doğrudan 7 milyon, dolaylı olarak da tüm vatandaşları yakından ilgilendiren yeni asgari ücret için Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleme çalışmaları devam ediyor. Yeni asgari ücretin ise bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak 2024 yılı asgari ücretinin 16-17 bin lira arasında bir rakam olacağını tahmin ettiğini bildirdi.

‘16-17 BİN LİRA TATMİN EDİCİ DEĞİL’

Asgari ücretin açıklanması için geç kalındığını belirten Cingöz; “Bence asgari ücretin açıklanması gecikti. Sonuç itibariyle geçen yılın Aralık ayının 21 veya 22’sinde asgari ücret açıklanmıştı. Yılbaşına 4 gün kaldı. Bugün, yarın asgari ücret açıklanır. Tabi ki Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak olan rakam, kişisel kanaatimce 16-17 bin lira arasında olacaktır diye düşünüyorum. Bu rakamlar da tatmin edici rakamlar değil” dedi.

Kemal Cingoz 2 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Asgari ücret ürünlere yansıyacak’ | Edirne Ahval Gazetesi

“İŞVERENLERİN MALİYETİ OLAĞANÜSTÜ ARTACAK”

İşverenler açısından asgari ücret artışının, maliyetleri fazlaca artıracağının altını çizen Cingöz; “Madalyonun öteki tarafından bakıldığında, esnaf ve işveren açısından, onların maliyetleri de olağanüstü artacak. 50 kişi çalıştıran bir işverenin 1 milyon lira günlük gideri artacak. 17 bin lira asgari ücret verilirse, bunun brütü 20 bin lirayı bulur. O 1 milyonu, işveren cebinden mi tahsil edecek? Üretmiş olduğu ürünlere yansıtacak. Sonuç olarak önemli olan maaşları artırmak değil, önemli olan fiyatları stabil tutabilmek. Yani fiyatlar artmasın, ücretler de artmasın” şeklinde konuştu.

‘FİYATLARIN, ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ORANINI GEÇMEYECEĞİNİN GARANTİSİNİ KİM VEREBİLİR’

Bu yıl 1 kez asgari ücret artışı yapılacağını hatırlatan Cingöz; “Bu sene hükümetin söylemiş olduğu, 1 yılda 1 kez asgari ücret artışı yapılacak. Diyelim ki asgari ücrete yüzde 50 zam verdi. 1 yıl içerisinde fiyatlar yüzde 50’de duracak mı? Düşmeyebilir, yüzde 30’da da kalabilir. Ama yüzde 70’e çıkmayacağının garantisini kim verebilir” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

saraclar 5 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Asgari ücret ürünlere yansıyacak’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!