“Asıl siyaset bizim içimizde”

ETUS Başkanı Hakan Giyik, siyasete girdikleri yönündeki eleştirilere yanıt olarak; “Siyaset bizim içimizde asıl. Siyaset bizim içimizde olduğu için bizim de siyasetin içerisinde olmamız gerekiyor. Bugün cebime koyduğum parayı siyaset belirliyorsa, gezdiğimiz yolu siyaset belirliyorsa, tarifelerimizi siyaset belirliyorsa nasıl siyasetin içerisinde olmayacağız?” dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe örgütlerince, Edirne Belediye Başkan Adayını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen ve Şükrü Ciravoğlu’nun galip geldiği ön seçimde aday adaylarından Filiz Gencan Akın’ı destekleyen Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik, konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

‘DİĞER ADAYLARI LEKELEMEDEN, GENCAN AKIN’I DESTEKLEME KARARI ALDIK’

Gencan Akın’ın Belediye Meclis Üyeliği’nde Trafik Komisyonu Başkanlığı yaptığını hatırlatan Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, Gencan Akın’ın aldığı kararlardan şoför esnafının memnun olduğu için Akın’ı destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Şahin; “Biliyorsunuz ülkemizde bir yerel seçim gündemi var. Bu konuyla ilgili de özellikle şehrimizde CHP’de ön seçim kararı çıktı. Ben de yaklaşık 25 yıllık CHP üyesiyim. Ön seçim üye bazında olacağıyla ilgili bir genelge yolladı genel merkez. Biz de parti üyesi olduğumuz için bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarından ETUS Başkanı Hakan Giyik ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can’la birlikte toplandık. Bu konuda hangi adayın yanında yer alacağız bunu konuştuk. Sonucunda, aday adaylarından Avukat Filiz Gencan Akın’ı destekleme kararı aldık. Bunu da seçim sürecinde her yerde deklare ettik ve çalışmalara katıldık. Bunu, diğer adayları hiçbir şekilde lekelemeden yaptık. Niye bu kararı aldınız? derseniz, sayın Filiz Gencan Akın bundan önce meclis üyeliğinde 5 yıl trafik komisyon başkanlığı yaptı. Orada bu konuyla ilgili mesaimiz oldu, esnafla ilgili ciddi kararlar imza attı. Aldıkları kararlarda tüm esnafı ayırmadan, olumlu kararlarda imzaları vardı” dedi.

‘GRİ OLMAYI SEVMİYORUZ, YA SİYAHIZ YA DA BEYAZIZ’

Gizli bir şekilde desteklemektense, açık bir şekilde desteklemeyi tercih ettiklerini belirten Şahin; “Bu konuda bazı eleştiriler aldık. Neden sahaya indiniz? gibi eleştiriler geldi. Bu işler artık böyle kapalı kapılar ardından telefonla arayarak, birilerini yönlendirmekler olmuyor. Bizim tavrımız da net. Biz gri olmayı sevmiyoruz, ya siyahız ya da beyazız. Bu diğer adaylara da ayıp. Yani taraf tutmamış gibi yapıp da arkadan bir tarafa hizmet etmeyi kendimize yakıştıramadığımız için ön seçimde sayın Filiz Gencan Akın’a destek olduk ve bunu her yerde beyan ettik. Sandıktan sonuçta sayın Şükrü Ciravoğlu çıktı ve tebrik ettik. Bunu sosyal medyada da paylaştım ve yarış orada kaldı. Biz şimdi önümüzdeki yerel seçime bakıyoruz” şeklinde konuştu.

‘MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN TEMSİL İSTİYORLARSA HER PARTİYE AÇIĞIZ’

Şahin, bundan sonraki süreçte her partinin Belediye Başkan Adayı’na kapılarının açık olduğunu ifade ederek, esnaftan yana destek taleplerini değerlendireceklerini kaydetti. Şahin; “Ben AK Parti Belediye Başkan adayı sayın Belgin İba’yı da atandıktan sonra kendisini arayıp tebrik ettim. Daha sonra kendisi bu konuyla ilgili bize ziyarette bulundu. Kendisiyle esnafın sorunlarıyla ilgili istişarelerde bulunduk. Yani parti içerisindeki siyasetle daha sonrasındaki siyaseti birbirine karıştırmamak lazım. Bu süreçte hiçbir yerde; ‘AK Parti Belediye Başkan adayı gelirse şunu yapacak, bunu yapacak’ diye bir ibare kullanmadım. Bizim amacımız esnafa kimin hangi projelerle hizmet edeceği, biz buna bakıyoruz. Ben burada belediyenin esnafa ne gibi destekleri olacak buna bakarım, çünkü oda başkanıyım. Biz kendi içimizdeki siyaseti başka yerlere karıştırmayız. Benim yönetimimde AK Parti il yönetiminde bulunmuş arkadaşlarım da var, MHP’de de bulunanlar var. Bizim siyasilere vereceğimiz mesaj şu; bu süreçte bizden meclis üyeliği ile ilgili temsil istiyorlarsa her partiye açığız. Bundan sonra görüşmeler devam edecek. Hangi esnaf grubundan olursa olsun, bizden isim isterlerse esnafımızı çağırır ismi belirleriz. Bugüne kadar hiçbir adayla veya aday adayıyla meclis üyeliği pazarlığım olmadı. Ama bizden temsilci isterlerse biz buna hazırız” diye konuştu.

‘GÜRKAN’A TEŞEKKÜR ETMEK BİR BORÇTUR’

ETUS Başkanı Hakan Giyik de kimse ile kırgınlık yaşamadıklarının altını çizerek, ön seçimi kazanan Şükrü Ciravoğlu’nu tebrik etti. Giyik; “Tabii ki ben de bu partinin bir üyesiyim. Burada bir yarış vardı ve burada taraf olduk çünkü Filiz Gencan Akın ulaşım komisyonu başkanımızdı bizim. Çok görev yaptık kendisiyle ve bu görevde hangi şartlarda esnafın arkasında durduğun çok iyi bilen birisiyim. O nedenle onu destekleme kararı aldık. Doğru yaptığımızı düşünüyorum. Şu anki başkanımız Recep Gürkan abimdir, ona da esnafımıza yaptığı tüm yardımlar için teşekkür etmem gerekiyor çünkü bu bir borçtur. Tüm esnaf bunun bilincinde. Ön seçimden aday olarak çıkan Şükrü Ciravoğlu’nu da tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“NASIL SİYASETİN İÇERİSİNDE OLMAYACAĞIZ?”

Siyasetin içine girmeye mecbur kaldıklarını dile getiren Giyik; “Bazı söylentiler oluyor, ‘Neden siyasetin içerisindesiniz?’ deniliyor. Nasıl olmayacağız? ben de onu soruyorum arkadaşlara. Siyaset bizim içimizde asıl. Siyaset bizim içimizde olduğu için bizim de siyasetin içerisinde olmamız gerekiyor. Bugün cebime koyduğum parayı siyaset belirliyorsa, gezdiğimiz yolu siyaset belirliyorsa, tarifelerimizi siyaset belirliyorsa nasıl siyasetin içerisinde olmayacağız? Burada bir tezat oluşmuyor mu? Bizim siyasetin içerisinde olmamız gerekiyor çünkü kural bu. Keşke tarifelerimiz esnaf odaları birliği verse, biz de hiç siyasete katılmasak. Menfaatler doğrusunda herkes camiasını kollar. Esnafı da dolayısıyla kollamak zorundayız. Bugün bana zarar geleceğini düşündüğüm anda tüm esnafın bir arada olmasını isterim. Siyasette de olsa, esnafın bir yerde yer alması kadar doğal bir şey yoktur” açıklamasını yaptı.

“BUNDAN SONRA ADAYLARI DİNLEYECEĞİZ”

Esnafın menfaatini gözetecek olan adaya destek vereceklerini açıklayan Giyik; “Vaatler çok önemli. Bugün siyasilerin vereceği vaatler en başta bizleri ilgilendiriyor. Biz bugün Edirne Belediyesi’nin yapması gereken işi yapıyoruz. Bazı konuşmalar duyuyoruz; şöyle olacak böyle olacak diye. Benim bünyemde 234 minibüsçü esnafı var, kimse benim esnafımın elinden ekmeğini alamaz. O zaman biz farklı bir güç oluruz. O nedenle üyesi olduğumuz partide demokrasi şöleni şeklinde geçen ön seçime katıldık, burada da desteklediğimiz adayımız kaybetti, bu çok doğal bir şeydir. Bundan sonra adayları dinleyeceğiz, sonra esnafımızı toplayacağız hangi yönde tasarruf oluşturursa bizim üstümüzde, biz de o yönde destek vermeyi planlıyoruz” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!