“ATA” için 09.05’te hayat durdu

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 85’inci yıl dönümünde Edirne’de tören ve etkinliklerle anıldı. Anma etkinlikleri kapsamında Edirne Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Edirne Belediye Başkanlığı, siyasi partiler ve STK’lar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Tören kapsamında tarihi Edirne Belediye Binası’nda bulunan “Atatürk Odası” protokol üyelerince ziyaret edildi. Diğer yandan Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde Edirne Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan oratoryo büyük beğeni topladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85’inci yılında Edirne’de törenle anıldı. Anma töreni kapsamında Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, vali yardımcıları, kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Anıta Edirne Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Edirne Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çelenk sunuldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla, Edirne’de adeta hayat durdu ve Ata’ya saygı duruşunda bulunuldu. Sirenlerin çalması ile birlikte trafikte bulunan sürücüler de araçlarından inerek saygı duruşuna katıldılar.

Anma etkinlikleri kapsamında tarihi Edirne Belediye Binası’ndaki Atatürk’ün Edirne ziyaretinde kaldığı ve günümüzde müze olarak kullanımına devam edilen “Atatürk Odası” protokol üyeleri tarafından ziyaret edilerek, Atatürk’ün yatağına kırmızı çiçek bırakıldı.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde devam eden anma etkinliklerinde Edirne Lisesi Oratoryo Topluluğu tarafından hazırlanan oratoryo gösterileri, büyük beğeni topladı.

“ATATÜRK, AKLIN VE BİLİMİN REHBERLİĞİNDE TÜRK MİLLETİNİ, ÇAĞDAŞLIĞA ULAŞTIRMAYI AMAÇLAR”

Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk; “Atatürk, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk milletini, çağdaşlığa ulaştırmayı amaçlar. Türk milletine, milli kimliğini kaybetmeden dünya milletleri arasında hak ettiği yeri kazanmayı, milli onurumuzdan ve bağımsızlığımızdan en küçük taviz vermez. Modern devletlerde devletin 3 temel görevi vardır. Bunlar; tam bağımsızlık, milli egemenlik ve milli birliği sağlamaktır. Atatürk tam bağımsız, milli egemenliğe dayanan, milli birlik ve beraberliğe büyük önem veren bir devlet anlayışını hayata geçirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli, Türk milletinin engin tarihi geleneklerinden ilham alır” dedi.

10 kasim 1 | Edirne Ahval Gazetesi
“ATA” için 09.05’te hayat durdu | Edirne Ahval Gazetesi

“ATATÜRK, MİLLİ MÜCADELEDE MİLLİ BİRLİĞİ TEMİN EDEN EŞSİZ BİR LİDER”

Etkinlikte günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı yapan Tankçı Üsteğmen Erkan Savaş; “Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da yaşamaya devam ederler. Atatürk, işte bu insanlardan biridir. Dünya tarihi çağlar boyunca yüksek nitelikli askerlerden ve yüksek nitelikli devlet adamlarından bahseder, ancak devlet adamlarını ve askerliği kendi bünyesinde toplayan bir liderden bahsediyoruz. Atatürk milli mücadelede milli birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe sahasında efsanevi bir komutan, devlet kuran siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren büyük bir inkılapçıdır. Ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün, fikirleri ve bıraktıklarıyla daima bizimle birlikte olacağına yürekten inanıyoruz Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı, caydırıcı gücüdür. Üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz. Eşsiz kahraman büyük Önder Atatürk’e olan sevgimiz, saygımız ve minnetimiz her geçen gün artarak sonsuza kadar devam edecektir. Kurduğu Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. O’nun aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

10 kasim 7 | Edirne Ahval Gazetesi
“ATA” için 09.05’te hayat durdu | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!