Av. Kaçar yetkililere seslendi:

“Kalker Ocağını ve Kırma Eleme Tesisini derhal kapatın”

Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü’nde bir firma tarafından kurulan ve köylülerce çevreye ve doğaya zarar verdiği gerekçesi ile kapanması talebiyle dava açılan Yeni Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi hakkında yazılı açıklamada yapan S.S.Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Vekili Av. Bülent Kaçar, tesisin derhal kapatılması için çağrıda bulundu.

Lalapaşa ilçesi Vaysal köyünde ormanlık alana açılmak istenen Yeni Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin kurulabilmesi için Edirne Valiliği’nce verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Projenin ve kararın bilime aykırılığı Bilirkişi Heyet raporu ile hukuka ve mevzuata aykırılığının ise Mahkeme kararı ile ispatlandığını belirten S.S.Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Vekili Av.Bülent Kaçar; “Edirne İdare Mahkemesi 03.10.2023 tarihli kararıyla; faaliyet sonucu ortaya çıkacak toprak için tespit edilen alanın yeterli olmadığı, yapılacak faaliyet sonucunda orman örtüsünün zarar göreceği, rehabilitasyon planında ağaçlandırmaya ilişkin yeterli veri bulunmadığı, toprakaltına serilecek kaba materyaller sıkılaştırılmadığında toprak suyunun hızla kaybına ve su sorununa yol açabileceği, ortaya çıkacak toz nedeniyle organik tarımın olumsuz etkileneceği, PTD’de yeterince tarımsal bilgilendirmeye yer verilmediği, göçmen kuşların bölgede konaklamayıp konaklamadıkları yönünde bir değerlendirme bulunmadığı, gerçekleştirilecek patlatmalar sonucunda yer altı su kanallarının zarar göreceği ve kesintiler oluşabileceği, dolayısıyla bu açılardan detaylı bir ÇED raporunun hazırlanması gerektiği anlaşılmakla, dava konusu Edirne İli, Lalapaşa İlçesi, Vaysal Köyü mevkiindeki yapılması planlanan 89349 nolu kalker ocağı projesi için davalı idare tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararında, hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Varolan taşocağı ve kırma eleme tesisinin kapasite artışı da mahkemece iptal edildiği için, süren faaliyetin çok zararlı olduğu bu ikinci mahkeme kararıyla tamamen ortaya çıkmıştır” dedi.

Av.Kacar yetkililere seslendi | Edirne Ahval Gazetesi
Av. Kaçar yetkililere seslendi: | Edirne Ahval Gazetesi

Bakanlık yetkililerine çağrıda bulunduğunun altını da çizen Kaçar; “Çevreyi korumakla yükümlü ve görevli olan Bakanlık yetkililerine sesleniyoruz; gecikmeksizin yargı kararlarını uygulayın ve çok zararlı olduğu ortaya çıkan bu Kalker Ocağını ve Kırma Eleme Tesisini derhal kapatın. Doğaya ve dört köye her gün yapılan bu işkenceyi durdurun. Hukukun ve bilimin üstünlüğüne olan inancımızla, Vaysal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve başta Vaysal köylüleri olmak üzere tüm Lalapaşa köylülerinin haklı davalarına destek olan herkese sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Av.Kacar yetkililere seslendi 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Av. Kaçar yetkililere seslendi: | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!