Av sezonu başlıyor

Edirne Valiliği tarafından ülke genelinde 2023-2024 av sezonunun 26 Ağustos tarihinde başlayacağı açıklandı. Bu kapsamda av sezonu bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak olup, çarşamba, cuma ve pazar günleri av yapılabilecek. Ayrıca resmi tatil ve idari tatil günlerinde de av yapılabileceği açıklandı.

2023-2024 av sezonu 26 Ağustos tarihinde Türkiye genelinde başlayacak. Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 26 Ağustos’ta bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak. Yapılan açıklamada;  “Ülkemizde 2023-2024 Av Dönemi 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayacaktır. Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 28 Temmuz 2023 tarihli ve 32262 sayılı 1’inci Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Merkez Av Komisyonu; Avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir. Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 26 Ağustos 2023 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır” denildi.

Çarşamba, cumartesi, Pazar, resmi tatiller ve idari tatillerde av yapılabilecek. Avcıların, Tarım ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinden izne tabi olacakları bildirilen açıklamada; “Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde, idari tatillerde dahil av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini Bakanlığımız Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir. Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBIS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete’de yayımlanan 22 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!