‘Avukata saldırı savunma hakkına saldırıdır’

Türkiye Barolar Birliği (TBB), avukatlara yönelik şiddetin engellenmesi konusunda farkındalık yaratmak ve yetkililere gerekli adımları ivedilikle atmaları için çağrıda bulunmak amacıyla 81 ilde basın açıklaması yaptılar. Edirne Baro binası önünde de bir araya gelen avukatlar, kendilerine yönelik gösterilen şiddetin bir an önde durdurulması gerektiğini vurguladılar. Basın açıklamasını okuyan Edirne Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Görkem Karaduman; “Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır” dedi.

Görevi nedeniyle uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Denizli Barosu önceki dönem başkanlarından, Muğla Barosu üyesi Av. Mehmet Erdal Çam’ın katledilmesinin ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB)’nce 81 ilde basın açıklaması yapıldı. Edirne Baro binası önünde de düzenlenen basın açıklamasında öncelikle katledilen, şiddete uğrayan meslektaşlarını anarak söze başlayan Edirne Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Görkem Karaduman; “Denizli Barosu önceki dönem başkanlarımızdan, Muğla Barosuna kayıtlı Av. M. Erdal Çam altı gün önce daha evvel davasına baktığı müvekkili tarafından sadece mesleki faaliyeti nedeniyle katledildi. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Av. Servet Bakırtaş, bakmakta olduğu bir dosyanın karşı yanı tarafından ofisinde katledilmişti. Bakırtaş’tan bir yıl önce İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşımız Av. Ersin Arslan, haciz işlemleri için bulunduğu görev yerinde göğsünden vurularak katledildi. Konya’da Av. Asilcan Tuzcu, boşanma davasını üstlendiği müvekkilinin eşi tarafından bıçaklandı. İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşlarımız Av. Savaş Baş ve Av. Necati Çakmak, Ankara’da haciz işlemleri esnasında bıçaklı saldırıya uğradılar. Yaralanan meslektaşımız Savaş Baş halen bu saldırının izlerini taşıyor.  Daha dün Nevşehir Barosu önceki Başkanlarımızdan Av. Mustafa Necmi Öncül, müvekkilinin davalı olduğu iki kişi tarafından darbedildi. Maalesef saydığımız bu yaşam hakkına dönük ve can yakıcı vakalar artık her gün ve yaşamın her alanında sistematik halde yaşanılan avukata yönelik şiddetin çok az sayıda örneğidir. Özel olarak avukatlara yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, önlem alınması elzemdir. Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir. Avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır” diye konuştu.

‘Avukata saldiri savunma hakkina saldiridir | Edirne Ahval Gazetesi
‘Avukata saldırı savunma hakkına saldırıdır’ | Edirne Ahval Gazetesi

Taleplerini de dile getiren Karaduman; “Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: Mesleğimizi yaparken, görevimizi ifa ederken can veriyoruz. Avukat tehdit altındaysa, hak arama özgürlüğü de tehdit altındadır. Bizler dava dosyalarının tarafı değil, vekiliyiz. Vekalet etmek mesleğimizin gereğidir. Biz bu görevi üstlenmezsek; adalet işlemez. Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır. Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu öneriler kapsamında, gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalıdır” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

‘Avukata saldiri savunma hakkina saldiridir 2 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Avukata saldırı savunma hakkına saldırıdır’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!