Ayçiçeğinde rekolte beklentisi yüksek

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, merkeze bağlı Küçükdöllük köyünde yapılan ayçiçeği hasadına katıldı.  Vali Kırbıyık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile biçerdövere binerek ayçiçeği hasadı yaptı.

İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Mehmet Ali Taşkın’a ait tarlada yapılan ayçiçeği hasat etkinliğinde bir açıklama yapan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Ayçiçeği hasadının başlangıç dönemindeyiz. Edirne geçtiğimiz yıl itibariyle yaklaşık itibariyle 1 milyon 73 bin dekarlık arazide ayçiçeği ekimi gerçekleştirildi. Toplam rekoltemiz 285 bin ton civarındaydı. Bu yıl itibariyle bizdeki veriler daha yüksek bir ekim alanını gösteriyor. Yaklaşık 1 milyon 200 bin dönüm arazide ayçiçeği ekiminin olduğunu değerlendiriyoruz. Yıllık rekoltenin yaklaşık 300 bin tonun üzerinde olacağını düşünüyoruz.  Rekolte, verimlilik ve yağ oranı çok önemli. Çiftçilerimizden edindiğimiz bilgilere göre gayet iyi bir yıl olacak gibi gözüküyor. Allah tüm çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını versin. Zor bir iş yapıyorlar. Bazen emeklerinin karşılığını alabiliyorlar bazen alamıyorlar. Bu yıl inşallah emeklerinin karşılığını alacakları bir yıl olacak gibi gözüküyor. Çiftçimizin yüzünü güldürecek şekilde bir fiyat beklentimiz de var. Geçtiğimiz yıla göre baktığımızda ayçiçeği üretiminde üçüncü sıradayız. Bu yıl rekoltenin artmasıyla birlikte durumu tekrardan değerlendireceğiz. Yerimizi koruyacak gibi görünüyoruz” dedi.

Hasat etkinliğine, İl Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Beyazıt, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu