Ayçiçeğinde verim ve prim düşük

Ayçiçek hasadını değerlendiren Edirne Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Olcay Tosun, ayçiçeği veriminin geçen senelere göre düşük olduğunu ve bazı bölgelerde biçilemeyecek kadar kötü durumda olduğunu vurguladı. Çiftçinin ayçiçeğinden 70 kuruş prim aldığına dikkat çeken Tosun, primin artmaması ve fiyatların beklentinin altında kalması durumunda, çiftçinin ekimden vazgeçebileceğini ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Olcay Tosun, gazetecilere açıklamalarda bulunarak Ayçiçeği hasadını değerlendirdi. Geçen seneki hasada göre verim düşüklüğü olacağını kaydeden Tosun, bazı bölgelerde ayçiçeğinin biçilemeyecek kadar kötü durumda olduğunu belirtti. Tosun; “Ayçiçeği hasadı bazı yerlerde başladı. Geçen seneye göre bu seneki verimler biraz düşük olacak gibi duruyor. Havalar çok sıcak oldu, çiçeklerde yanmalar oldu. Ayçiçekleri taneyi tam olarak dolduramadı diye düşünüyoruz. Bazı bölgelerde ayçiçeğinin biçilemeyecek derecede kötü durumda olduğu söyleniyor ama bilemiyoruz ne derecede. Özellikle Tekirdağ tarafından bunun çoğunlukta olduğu söyleniyor” diye konuştu.

“FİYATLAR BEKLENTİNİN ALTINDA OLURSA ÇİFTÇİ EKİMDE VAZGEÇEBİLİR”

Çiftçinin ayçiçeğinden aldığı primin acilen yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Tosun, fiyatların beklentinin altında kalması durumunda çiftçilerin ekimden vazgeçebileceğinin altını çizdi. Tosun; “Ayçiçeğinde şu anda 70 kuruş prim alıyor üretici, mazota, gübreye gelen zamlara baktığımızda bunlar komik rakamlar olarak kalıyor. Biz hükümette primin yükseltilmesini acilen istiyoruz. Fiyat beklentimizde normalde fiyatlar 1’e 2 olması lazım. Bu dediğim buğday-ayçiçeği paritesi olarak. Bu sene ne olur bilemiyorum. Eğer fiyatlar beklentinin altında olursa çiftçi ekimde vazgeçebilir gibi geliyor. Para kazanmadıktan sonra o işi yapmanın da bir anlamı yok” dedi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu