Babası keple, kızı baretle mezun oldu

Trakya Üniversitesi’nde mezuniyet törenleri ve mezuniyet heyecanı devam ediyor. Cuma günü de Mimarlık Fakültesi’nden toplamda 115 öğrenci keplerini atarak mezuniyet heyecanını yaşadılar. Uzun yıllar inşaat sektöründe işçi olarak çalışan baba Serkan Suçeker, Mimarlık Bölümü’nden 3’üncülükle mezun olan kızı Buse Suçeker’e baret hediye ederken, Buse ise babasına mezuniyet kepini uzattı. Karşılıklı gelişen ve manidar olan hediyeleşme duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Üniversite öğreniminin sonuna gelen öğrenciler mezuniyet heyecanlarını yaşamaya devam ediyorlar. Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gören ve mezun olan öğrenciler de heyecanlarını mezuniyet törenlerine katılan aileleri, sevdikleri, öğretmenleriyle paylaşıyorlar. Cuma günü Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Mimarlık Fakültesi mezuniyet töreninde de öğrenciler duygusal anlar yaşayarak, keplerini havaya fırlattılar. Mimarlık Bölümü öğrencisi ve 3’üncülükle mezun olan Buse Suçeker ise diğer mezun öğrencilerden farklı olarak ailesinden çiçek yerine baret hediyesi aldı. Uzun yıllar inşaat sektöründe işçi olarak çalışan Serkan Suçeker, kızının mimar olarak mezun olmasının gururunu yaşadı. Baba Suçeker, kızına baret hediye ederek, meslek hayatına hoş geldin dedi. Kızı Buse ise babasına kepi hediye ederek, aslında ailesinin de bir nevi kendisiyle birlikte mezun olduğunu belirtti.

“UMARIM KADIN MİMARLARIN SAYISI GÜN GEÇTİKÇE ARTAR”

Mimarlık sektöründe kadınların sayısının daha da artması gerektiğini belirten Buse Suçeker; “ Bugün çok heyecanlıyım ama inşaat sektörüne gireceğim için daha da heyecanlıyım. Arkadaşlarıma, kendime başarılar diliyorum. Eğitimim 4 sene sürdü, mimarlık eğitimi yorucu bir süreç. Pandemi dönemine geldiğinden dolayı hepimiz için daha da stresli geçti, ama çok şükür atlattık hepimiz. Şu an mezun olan arkadaşlarımızın arasında kızlar daha fazla. Bu, çok gurur verici bir durum. Umarım kadın mimarların sayısı gün geçtikçe artar. Kendi açımdan da kadınların inşaat sektöründe daha fazla var olmasını daha olumlu buluyorum” dedi.

Mimarlık mesleğini kadın gözüyle tanımlayan Buse; “Boş bir yere baktığımda, orada neyin olması gerektiğini hayal etmek ve o boşluğu hayal gücüyle doldurabilmek, onun çevre şartlarını tasarlayabilmek gerçekten güzel bir duygu” diye konuştu.

Mimarlık Bölümü’nde eğitim gören ve mezuniyet heyecanını yaşayan Destina Ünver ise; “Zorlu bir süreçti, yorucu bir süreçti. 4 yılımız buna rağmen güzel geçti. Emeklerimizin karşılığını somut bir şekilde alabiliyor olmak da meslek açısından güzel. Yani bir tasarım ortaya koyduğumuzda, bunun 3 boyutlu bir halini dünya üzerinde görmek, bizim için çok gurur verici, mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

“TÜM AİLEM BENİMLE BİRLİKTE MEZUN OLUYOR”

Yıllarca inşaat sektöründe çalışan işçi babası sayesinde inşaat sektörüyle daha önceden de tanıştığını ifade eden Buse; “İnşaat sektöründeki denetlemeleri de çizim aşamasını da şantiye aşamasını da babamın sayesinde daha önceden görmüş oldum. Tabi ki mimarlığı seçmem de bilinçaltında babamın çalışma hayatı da vardır. Bir öğrenci mezun olduğunda sadece kendisi değil aslında ailesi de mezun oluyor. Yani bugün sadece ben değil başta babam olmak üzere tüm ailem benimle birlikte mezun oluyor. Çünkü özellikle babam ödevlerimde, derslerimde,  motivasyonumda bana çok destek oldu. Kendi deneyimlerini benimle paylaşarak benimle birlikte o okul yolunu yürüdü. İnşaat sektöründe yıllarca emek harcayan işçi babanın artık bir mimar kızıyım ve bununla hep gurur duyacağım” dedi.

“İÇİMDEKİ GURUR VE MUTLULUĞU BELKİ ANLATAMAM”

Kızına baret hediye eden baba Serkan Suçeker ise duygularını gazetemize anlattı. Uzun yıllar inşaat sektöründe işçi olarak çalışan ve kızını bugün bir mimar olarak mezun olduğunu gören Suçeker ise; “Ben yıllarca inşaat sektöründe alın teriyle çalışan işçi bir babayım. Kızım Buse, mimarlık bölümünü seçtiğinde içimdeki gurur ve mutluluğu belki anlatamam. Ama bugün daha da mutlu ve gururluyum. Çok şükür 4 yılda okulunu bitirdi. Kızımın her zaman yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Kızım bana okulda öğrendiklerinden bahsederken ben de ona sahadaki işlemleri anlattım. Tabi şimdi o bir okullu, eğitimli bir mimar oldu. Ödevlerine, gece gündüz sabahlayarak ödev hazırlamasını, gayretini büyük hayret ve hayranlıkla izledim. Azim etti ben de ona destek oldum, bölümün 3’üncüsü olarak mezun oldu” şeklinde konuştu.

ÇİÇEK YERİNE BARET

Kızına çiçek almak yerine ona bir baret hediye etmesindeki sebebi de açıklayan Serkan Suçeker; “Bugün ona gelenek olduğu için çiçek alalım dediler ama ben ona bir baret hediye ettim. Çünkü kızım Buse’ye inanıyorum ki baretini hemen takıp, sahaya çalışmaya inse çok çok başarılı olacak bir mimar oldu. Kızıma hep inandım hep yanındayım. O da bana kepini hediye etti. Çünkü inanın biz de kendisiyle birlikte mezun olduk. Sınav streslerini, ödev yetiştirme stresini, proje sunma heyecanını hep onunla birlikte yaşadık” dedi.

Mimarlık Fakültesi bölüm 3’üncüsü olarak mezun olan Buse Suçeker, plaketini ise Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin’den aldı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!