Baharatın kırmızı altını: Safran

‘Kilosu 120 Bin TL’

Baharatların kırmızı altını olarak bilinen ve adeta altınla yarışan safran baharatının faydaları saymakla bitmezken, fiyatı da dudak uçuklatıyor. Edirne’de bir baharatçıda raftaki yerini alan İran safranının kilosu şuanda 120 Bin TL’den satışa sunulurken, İstanbul Mısır Çarşısı’nda aynı kalitede varsayılan safranın kilosu ise 400 bin TL’den tüketici ile buluşuyor.

Antioksidan bakımından oldukça zengin olmasıyla saymakla bitmeyen yararları bulunduğu varsayılan safran fiyatı ile baharat çeşitleri arasındaki liderliğini koruyor. Anavatanı Güneybatı Asya olan safran, ülkemizde ise Safranbolu’da yetiştiriliyor. Tüketici ile en çok İran’da yetiştirilen safrana talep gösteriyor.

Baharat sektörünün kırmızı altını safranı tezgahlarında kilosu 120 bin TL’den satışa sunan baharatçı esnafı Furkan Gün; “Safran, İran’dan geliyor. Safran’ın kalite kalite çeşitleri mevcuttur. Negin çeşidi hem uzun hem de yoğundur. Bir çiçeğin içerisinde belli mevsimlerde üç tane tel çıkar ve çiçekler elle toplanır. Fabrikasyon ürün değildir ve genelde kanser hastalıklarında kullanılır. Bu safran İran’dan gelen safrandır. Türkiye’de de yetişir ama iyi bir safran İran’da yetişir. Kilosu 120 Bin TL olarak satılıyor ama genelde 1,3 ve 5 gr şeklinde satıyoruz. 1 gramı ise 120 TL’ye satışa sunuluyor. Bilen vatandaşlar paraya kıyıp alıyorlar. Mısır Çarşısı’nda 1 gramı 300-400 TL’den satılıyor. Baharatın altınıdır bizler de kırmızı altın diyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023 12 19 at 15.18.05 | Edirne Ahval Gazetesi
Baharatın kırmızı altını: Safran | Edirne Ahval Gazetesi

İstanbul’daki tarihi Mısır Çarşısı’nda kilosu 400 bin TL’den satıla sunulan safran, Edirne’deki esnafın rafında kilosu 120 bin TL’den tüketici ile buluşmaya devam ediyor.

SAFRANIN VARSAYILAN FAYDALARI İSE ŞU ŞEKİLDE:

Safran antioksidan bakımından oldukça zengindir. Strese karşı hücreleri korur. Yaşa bağlı olarak zihinsel bozukluklara iyi gelir. İltihapların tedavisinde de kullanılır. Hafıza kaybına iyi gelir. Ayrıca hafızayı güçlendirmesiyle de bilinir. Hem erkeklerde, hem de kadınlarda cinselliğe iyi gelir. Astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavi sürecine destek olur. Antikanserojen özelliği mevcuttur. Kanserli tümörlerin yayılmasını engeller ve küçülmesine yardımcı olur. Safranın kokusunun rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemine destek olur. Peptik ülserin tedavisinde kullanılır. İştah açıcıdır. Diş etini güçlendirir. Cilt lekelerini azaltır. Cildin yaşlanmasını önler. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 12 19 at 15.18.44 | Edirne Ahval Gazetesi
Baharatın kırmızı altını: Safran | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 19 at 15.18.45 | Edirne Ahval Gazetesi
Baharatın kırmızı altını: Safran | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!