Bakanlıktan yılın ilk 9 ayında 64 milyon TL ceza

Toplamda 64 milyon 141 bin 381 TL idari para cezası uygulanan dosyalar arasında 38 dosya için erişimin engellenmesi kararı da alındı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Reklam Kurulu’nun Eylül ayı toplantısında 138 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi. Yılın ilk 9 ayında toplam 1,527 dosyanın görüşüldüğü ve bunlardan 1,346 dosyasında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edildiği kaydedildi. Bu dosyalara toplamda 64 milyon 141 bin 381 TL idari para cezası ve 38 dosya için erişimin engellenmesi kararı verildiği ifade edildi.

Ayrıca, Reklam Kurulu tarafından tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen tüketici deneyim ve tecrübelerine dayalı yorum ve derecelendirme uygulamaları ile ilgili sektöre rehberlik edecek “Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz”un ilke kararı olarak kabul edildiği belirtildi. Bu kılavuzun, gerçeği yansıtmayan yorumlar ve tüketicileri kandıran uygulamalara son verilmesini amaçladığı vurgulandı. Tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini engelleyen kötü niyetli satıcıların muvazaalı değerlendirmeleriyle ilgili düzenlemelerin, tüketicilerin güvenini sağlamaya yönelik olduğu belirtildi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!