Balkan Tarım Kongresi’ne rekor katılım

Her yıl dünyanın dört bir yanından akademisyenleri bir araya getiren “V. Balkan Tarım Kongresi” Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi ve Balkan Tohumcular Birliği tarafından Trakya Üniversiteler Birliği, Balkan Üniversiteler Birliği, Namık Kemal Üniversitesi, Onsekizmart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Uludag Üniversitesi, Bulgaristan Plovdiv Tarım Üniversitesi, Trakia Üniversitesi – Stara Zagora, Bulgaristan Tarım Bilimleri Akademisi, Yunanistan Trakya Democritus Üniversitesinin ve diğer Balkan Üniversiteleri ve Araştırma kuruluşlarının da destekleriyle V. Balkan Tarım Kongresi düzenlendi.

Balkan Kongre Merkezi’nde, 3 boyunca, yüz yüze ve çevrim içi olarak rekor bir katılımla gerçekleştirilen kongrede, 1144 katılımcı tarafından 288 sözlü, 180 poster sunumu gerçekleştirildi. Kongre, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri İpek Ersez, Rengin Yağmur Uçak, Ceylin Karabulut ve Dilara Evren’den oluşan oda müziği konseri ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Balkan Tarim Kongresine rekor katilim 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Balkan Tarım Kongresi’ne rekor katılım | Edirne Ahval Gazetesi

Kongrenin açılışında konuşan Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya; “Tarım, tüm insanlığı besleyen çok önemli bir sektör. Ancak her geçen yıl artan dünya nüfusuna yetecek kadar gıdanın tedarik edilebilmesi için yeni gelişmelere ve teknolojilere ihtiyaç var. Balkan bölgesi, zengin tarımsal topraklara sahip, çok farklı mahsuller üreten ve geleceğimiz için muazzam biyolojik çeşitliliği barındıran dünyanın önemli tarım alanlarından biridir. Kongremizin amacı, tarım konularının geniş tutularak bilim camiasının tarıma değer yaratabilecek çalışmalarını sunabilmesine olanak sağlamaktır. Bu kongrenin, bilgi ve deneyimlerimizi birlikte paylaşarak ülkeler arasında iş birlikleri, ortak projeler ve daha iyi ilişkiler kurarak sorunlarımızın çözümüne yardımcı olacağını umuyoruz. Bu toplantının başarılı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, tohumculuk hakkında bilgi verdiği konuşmasında; “Birlik olarak ülkemizdeki tohumculuk faaliyetleri, politikaları ve uluslararası ilişkiler noktasında, üyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması ve tohumculuk politikalarının oluşmasında önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ülke olarak bugün çok sevindirici bir noktadayız. Bugün 100’den fazla ülkeye tohum ihraç eden bir ülke konumundayız. Tarım ve gıda tüm dünya için çok önemli. Özellikle pandemi döneminde görüldü ki insanlık için en önemli şey beslenme ve sağlıklı gıdaya ulaşmaktır. Ama sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmanın da temel anahtarı kuvvetli bir tohumculuk sektörüne sahip olmanızdır. Biz ülke olarak 1100 firmamız ile ciddi bir alt yapıya sahibiz. Bugün dünya standartları üzerinde tohumluk üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Burada Balkan tohumculuğunu konuşmak için bir aradayız. ECOSA, Türki Cumhuriyetler, İran ve Paskistan’ın içerisinde bulunduğu 10 ülkeden oluşan tohumcular birliği. Bu coğrafyada ortak üretimler, iş birlikleri ve AR-GE çalışmaları konusunda çok önemli faaliyetler yürütmeye başladık. Türkiye içerisinde bu çalışmaları yaparken, Balkanlar konusunda açıkçası biraz zayıf kalmıştık. Uzun süredir bunu tartışıyorduk. Bugün Balkan bölgesinde bu çalışmaları yapmak için Balkan Tohumcular Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. Balkan Tohumcular Birliği’nin çok önemli olduğunu ve bu bölgede de tohumculuk konusunda ECOSA bölgesinde olduğu gibi çok önemli iş birlikleri, ortak üretimler, ortak AR-GE çalışmaları, ortak alışverişler ve ticaretler yapılması konusunda çok aktif bir şekilde çalışmasını arzu ediyoruz. Bu konuda bizler Türk tohumcuları olarak elimizden geleni yapacağız. Balkan Tohumcular Birliği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya hocamızla birlikte desteğimizi devam ettirip, kısa bir süre içerisinde önemli başarılar elde edeceğimizi ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Tarım Akademisi Başkanı Prof. Dr. Martin Banov, bu kongrenin Balkanlar için oldukça önemli olduğunu, Balkanlardaki tarımsal gelişmelere ışık tutacağını, aynı zamanda bir ayrıcalık ve özel fırsat olduğunu belirterek, kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Edirne ve Trakya Üniversitesi hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında; “Edirne çok özel bir şehir. Üç nehrin buluştuğu dünyadaki nadir şehirlerden biri. 8500 yıllık tarihi olan kadim bir şehir. 600 yıl hüküm sürmüş bir imparatorluğun başkenti. Zengin bir tarihi bünyesinde barındıran bu güzel şehirde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Trakya Üniversitesinin kuruluşunun, Sağlık Müzemizin de içerisinde yer aldığı Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin kuruluşu olan 1488 yılı ile başlamış olduğunu söyleyebiliriz. Burada bir tıp fakültesi olarak adlandırabileceğimiz bir tıp medresesi bulunuyordu. Trakya Üniversitesi de bu eğitim ve sağlık geleneğini devam ettiriyor. 5 bini uluslararası olmak üzere yaklaşık 42.500 öğrencimiz bulunuyor. Trakya Üniversitesi olarak Balkan coğrafyasına özel bir ilgimiz var. Balkan Üniversiteler Birliği’nin kurucusu ve kalıca genel sekreteriyiz. Şuan 87 üniversitenin üye olduğu bu birlik oldukça hızla büyüyerek, gelişiyor. Balkan coğrafyasında etkili olmak ve bilimde, sanatta, eğitim ve birçok alanda bir arada olmak istiyoruz. Tarım da Balkanlar için oldukça önemli. Buraların toprakları çok bereketli. Tarım geçmişte önemliydi, bugün daha önemli, gelecekte ise daha da önemli olacak. Balkanları birleştiren bir faktörde tarımdır. Çünkü burada çoğunlukla geçim kaynağı tarımdır. Bu yüzden bu toplantının çok önemli olduğunu düşüyorum. Balkan Tohumcular Birliği beni çok heyecanlandırdı. Belki Balkan Üniversiteler Birliği toplantısında bu konuyu tartışmalıyız. Ben özellikle Yalçın Hocama çok teşekkür ediyorum. Güçlü sosyal yönü ve yüksek organizasyon becerisi ile yıllardır devam eden bu geleneğin bir güzel örneğini bugün de bize gösterdi. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Güzel anılarla buradan ayrılmanızı diliyoruz. Kongrenin başarılı olmasını ve sizin buradan mutlu ayrılmanızı istiyoruz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kongre kapsamında Balkan Kongre Merkezi’nde açılan stantları gezdi. Haber Merkezi

Balkan Tarim Kongresine rekor katilim | Edirne Ahval Gazetesi
Balkan Tarım Kongresi’ne rekor katılım | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!