Balkanlar ile iş birlikleri tek platformda!

Edirne Valiliği tarafından Balkanlar ile yapılması planlanan iş birliklerinin, tek bir platform üzerinden yürütülmesin sağlanması amacıyla oluşturulan Balkan Şehirleri İş birliği Edirne Platformu Dayanışma Meclisi’nin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Balkanlar’la yapılacak olan iş birliklerinin tek bir platform üzerinden yürütülmesini sağlamak amacı ile Edirne Valiliğince hayata geçirilen Balkan Şehirleri İş birliği Edirne Platformu Dayanışma Meclisi’nin ilk toplantısı Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Edirne’nin sahip olduğu ticari, ekonomik ve kültürel potansiyeli artırarak, Balkanlar’daki ortak kültürel mirasın korunması amaçlanan platformun ilk toplantısına Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, platform üyesi kurum ve kuruluş temsilcileri, oda başkanları ile sivil toplum temsilcileri katılım sağladı. 

‘KADİM İLİŞKİLERİN PLATFORMLA SİSTEMLİ YÜRÜTÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ’

Toplantının açılışında konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, kentteki birçok paydaşın birbirinden bağımsız şekilde Balkanlar’da ilişkiler yürüttüğünü ifade ederken, bu ilişkilerin kısa süreli olduğuna dikkat çekti. Vali Sezer; “Birçok sivil toplum kuruluşumuz, birçok yerel yönetimimiz birçok idare, sanayi ve ticaretle ilgili birçok odalarımız, birbirinden bağımsız bir şekilde Balkanlar’la birçok ilişki yönetiyorlar. Yürütülen ilişkiler ve yapılan projelerin kısa süreli olduğu ve kişiler oradan ayrıldığı zaman amacına ulaşmadığını görüyoruz. Bu tamamen sistemli olmayan ve birbirini tamamlamayan projelerden kaynaklı bir ilişki yönetimi. Bu çok sağlıklı bir ilişki değil. Kadim ilişkilerin sistemli bir şekilde platformla yürütülmesini hem bizler için hem de bizden sonra gelecek yöneticiler için önemli olduğu kanaatindeyiz” dedi. 

GFQZhmUWUAAkAtd | Edirne Ahval Gazetesi
Balkanlar ile iş birlikleri tek platformda! | Edirne Ahval Gazetesi

‘AMACIMIZ EDİRNE’Yİ GERÇEKTEN BALKANLARIN MERKEZİ HALİNE GETİREBİLMEK’

Vali Sezer, projedeki amacın Balkanlar ile Edirne arasında daha sürdürülebilir ilişki kurmak olduğunın altını çizerek; “Bu platformla ilgili olarak 8 tane çalışma grubu kuruldu. Buradaki temek amacımız sivil toplum kuruluşlarımızın birbirlerini görmeleri. Eğitimle ilgili ortak projeler üretebilmeli. Birimiz personel kaynağı verirken birimiz mali kaynak sağlayalım. Birimiz yer sağlayalım. Hepsi, ortak bir havuzda ortak bir amaca hitap etsin ve dolayısıyla amaçlarımıza daha hızlı ulaşalım. Amaçlarımız balkanlardaki soydaşlarımızla oradaki diğer ülkelerle kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak. Eğitim, kültür, sağlık, spor, sanayi gibi bütün kapsamlarda sürdürülebilir ilişkiler kurmak. Burada amacımız Edirne’yi Balkanlar’ın gerçekten merkezi haline getirebilmek. Buradan bütün kapıların açılacağı ortak anlayışla oluşturulan lokasyonlar oluşturup orada da bizimle beraber hareket edebilecek, bizim anlayışımızı yansıtabilecek birliktelikler ortaya koymak” şeklinde konuştu.

GFQZhmdWsAAHPoE | Edirne Ahval Gazetesi
Balkanlar ile iş birlikleri tek platformda! | Edirne Ahval Gazetesi

‘PLATFORM, GELECEĞE YÖNELİK ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER YAPACAK’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da platformun geleceğe yönelik çok önemli görevler yapacağını kaydederek; “Balkanlar olmadan Edirne, Edirne olmadan Balkanlar olmaz. Bu bağlamda hepimiz birbirimizle çok uzun yıllara dayalı dostluklarımız, akrabalıklarımız var. Edirne valimizin başkanlığında kurulmuş olan bu platformun geleceğe dönük çok önemli görevler yapacağını yürekten inanıyorum” diye konuştu.

‘BALKANLARDAKİ SOYDAŞLARIMIZLA VE ÜLKELERLE İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İLERİ TAŞIMAK İSTİYORUZ’

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise Balkan ülkeleri ile dostlukları daha ileri seviyeye taşımak istediklerine vurgu yaparak; “Edirne’yi Balkanlar’ın başkenti diye tarif ediyoruz. Osmanlı’ya bir asra yakın başkentlik yapmış Edirne aynı zamanda Balkanların da başkenti. Halen bu ilişkilerimiz soydaşlarımızla devam ediyor. İnşallah Balkanlarla ve Balkanlardaki soydaşlarımızla ve ülkelerle tüm anlamda ilişkilerimizi daha ileri taşımak istiyoruz. Ben bu platformun hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

GFQZhmUW8AA6a1h | Edirne Ahval Gazetesi
Balkanlar ile iş birlikleri tek platformda! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!