Başpehlivana 1 milyon lira ödül

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, kentteki bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ağa Selim, bu yıl Kırkpınar’ı kazanana 1 milyon lira ödül verileceğini belirtirken, ödülün yarısının kendi tarafından, diğer yarısının da Edirne Belediyesi tarafından karşılanacağını açıkladı.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, kentteki bir restoranda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sahibi olduğu kreşin mezuniyet törenini sebebiyle Edirne’ye geldiğini söyleyen Ağa Selim, gençlere verdiği önemi dile getirdi. Selim; “Edirne’ye geliş amacım, kreşimizin mezuniyet töreniydi. Çok güzel bir anı, beni anlamak için böyle bir olayı yaşamanız lazım. Çocukların okuduğunu, geliştiğini ve küçük yaşta bir şeyler yapabildiğini gördük. İnşallah bu çocuklarımız, Atatürk sevgisi ve bayrak sevgisini burada görecekler. Orada olmak, o çocukların heyecanını yaşamak, yaptırdığın okulda onların mezuniyetini görmek çok güzeldi. Bugün Kocaeli’de çok güzel bir güreş vardı ancak gidemedim. Benim için gençler daha önemli. Biz sadece güreş ağalığını Kırkpınar’da yapmıyoruz. Öğrencilerle, gençlerle, çocuklara burs vererek, destek olarak ağalık yapıyoruz. Bununla da gurur duyuyorum” dedi.

“500 BİN LİRA BELEDİYE BAŞKANI, 500 BİN LİRA DA BEN VERECEĞİM”

Ağa Selim, bu yıl başpehlivan olacak güreşçiye 1 milyon lira ödül verileceğini açıkladı. Selim, ödülün 500 bin lirasını kendisinin vereceğini ve diğer 500 bin liranın da Edirne Belediyesi tarafından karşılanacağını kaydetti. Ağa Selim; “Geçen yıl 1 milyon lira demiştim. İlk 4’e daha fazlasını dağıttım. Bundan sonra başarılı olacak güreşçilere de destek olacağım. Bugün Kocaeli’de de güzel bir güreş oldu. Ata sporu güreş güzel yerlere gidiyor. Kırkpınar için sözümüz de devam ediyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la görüştük, Kırkpınar ödülünü 500 bin lira belediye başkanı, 500 bin lira da ben vereceğim. Kırkpınar’da yeni yüzler görebiliriz, sürprizler olabilir yine. Çünkü Kırkpınar’ın yeri ayrı. Güzel bir güreş olduğunda ‘Kırkpınar gibi’ diyorlar. Kırkpınar ata sporunun sembolü, ata sporunun başkenti. Yağlı güreşlerin doğup büyüdüğü yer Kırkpınar’dır, diğerleri ayrıdır. Diğer güreşlerde başpehlivan olana bir ödül vermiyorlar, Kırkpınar’da başpehlivan olana ödül veriyorlar. Pehlivanlar da Kırkpınar’a başka bir heyecanla geliyorlar. Kırkpınar heyecanı, başka bir heyecana benzemez. Kırkpınar’da başpehlivan olan, Türkiye’nin başpehlivanı oluyor. Pehlivanlar da daha fazla çalışıp, daha fazla hazırlanıyorlar. 14 yıldır ağalık yapıyorum, Kırkpınar dahil, bütün güreşlere bir seviye geldi. Her yerde kıran kırana yiğitçe güreşler oluyor, bu da bizi memnun ediyor” şeklinde konuştu.

Ağa Selim, Kırkpınar ağalığını güreşi seven ve hizmet eden bir aday çıkarsa verebileceğini belirtti. Ağa Selim; “Karşıma güreşi seven, ata sporunu seven, hizmet eden iyi bir aday çıkarsa ağalığı veririm. Bu koltuğa yapışmadık. Birisi gelir ‘Ben bu işi yapmak istiyorum’ der, 1-2 sene yapar, beceremezse ağalığı geri alırız. Bu işi hem maddi hem manevi seven birisi olması lazım. Ata sporu güreşe destek olacak birisi olması lazım” diye konuştu.

“ÇANTASINI ALAN, GELİP KIRKPINAR’DA GÜREŞEMEYECEK”

Önümüzdeki yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yapılacak olan yeni sistemden bahseden Ağa Selim, artık Kırkpınar’a sadece hak eden pehlivanların geleceğinin altını çizdi. Ağa Selim; “Lig usulü güreş, güreşe bir katkı yaptı. Seneye her boydan 32 güreşçi olacak. Bu Kırkpınar için çok iyi olacak. Çantasını alan, gelip Kırkpınar’da güreşemeyecek. Yöre güreşlerinden puan alanlar, seneye burada güreşecekler, bu çok önemli. Bundan dolayı federasyon başkanını kutluyorum, çok güzel bir karar aldı. Zor bir karar aldı, pehlivanların birçoğu bu kararı istemediler. Bu hem Edirne için hem Kırkpınar için iyi hem de pehlivanlar çok fazla güreş yapmayacaklar. Güreşler dinlene dinlene, sayı az olduğu için daha güzel olacak. Seneye herkes buraya hakkıyla gelecek. Kırkpınar bunu hak ediyor” açıklamalarında bulundu.

Başpehlivan potansiyeline sahip birçok güreşçinin bulunduğunu vurgulayan Ağa Selim, doping olaylarının da bir daha yaşanmamasını temenni etti. Ağa Selim; “İsmail Koç var alttan gelen genç kardeşlerimiz var. Eski pehlivanlar da iyi durumda Orhan Okulu, Ali Gürbüz, İsmail Balaban var. Birçok yeni yetişen başpehlivanlık yapacak kardeşlerimiz var. Türkiye’deki güreşlere en büyük zararı veren doping maddesidir. Geçtiğimiz yıl çok çok kötü bir şeyler oldu. İnşallah bir daha böyle bir şey olmaz. İnşallah bu sene Kırkpınar’da yeni yüzler görürüz. Eskileri de seviyorum ama yeni yüz görmek daha iyi. Her sene yeni bir başpehlivan çıksın” söylemlerinde bulundu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!