Belediye ve Baro arasında ‘hukuk’ iş birliği

Edirne Barosu ve Edirne Belediyesi arasında Adli Yardım Protokolü imzalandı. Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantıda görüşülen ve oy birliği ile kabul edilen madde kapsamında, sadece ceza mahkemelerinde değil hukuk mahkemelerinde de ihtiyacı olan vatandaşlara Edirne Barosu avukatlarınca destek verilecek ve avukatlık ücretleri ile yargılanma harç ücretleri Edirne Belediyesi’nce karşılanacak.

Edirne Belediyesi ile Edirne Barosu, Adli Yardım Projesi’ne imza atıldı. Edirne Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantı’da görüşülen maddeye istinaden Edirne Barosu ve Edirne Belediyesi arasında Adli Yardım Protokolü imzalandı. Dün Edirne Barosu Hizmet Binası Av. Hayrettin Belli Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, belediye başkan yardımcıları, baro yönetimi, avukatlar katılım sağladı. Törende konuşma gerçekleştiren Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, “Edirne Belediyemiz ve Baromuz arasında bugün akdedeceğimiz protokol ile şehrimizde yaşayan dezavantajlı yurttaşların adalete erişiminin önündeki engelleri aşacak, ekonomik sebeplerle hakkını arayamayan yurttaşa sahip çıkacak, nihayetinde kimsesizlerin kimsesi olan ve yakın zamanda 100. yaşını kutlayacağımız Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması için çalışmaya, üretmeye bıkmadan, usanmadan devam edeceğiz” dedi.

Belediye ve Baro arasinda ‘hukuk is birligi | Edirne Ahval Gazetesi
Belediye ve Baro arasında ‘hukuk’ iş birliği | Edirne Ahval Gazetesi

Edirne Belediye Başkanı ise konuşmasında ise protokol fikrinin Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç’a ait olduğunu belirterek, kendilerine ve baroya teşekkürlerini sundu. Gürkan; “Baro’ya bize, ihtiyacı olan insanların savunma hakkına katkıda bulunma fırsatını verdiği için teşekkür ediyorum. Bu tamamen baro başkanımızın bir teklifidir. Bizim böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu bildiğimizden değil, tamamen onların teklifidir. Baro Başkanımızın, adaletin ve savunma hakkına erişimi ekonomik nedenlerle kısıtlanmış olan insanlara destek olunacağını bana anlatmasından sonra bu proje gelişti. Bu insanlara yardım etme fırsatını bize sağladıkları için hem kendi adıma hem de Edirne Belediye Meclisi adına çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Edirne Barosu adına Başkan Av. Gökhan Karakoç ve Edirne Belediyesi adına Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın imzalarıyla Adli Yardım Protokolü gerçekleştirildi. Proje kapsamında vatandaşlara ücretsiz hukuki destek verecek, avukatlık ücretlerini ve yargılanma harç ücretlerini Edirne Belediyesi karşılayacak. Damla GÖÇ AKYÜZ

Belediye ve Baro arasinda ‘hukuk is birligi 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Belediye ve Baro arasında ‘hukuk’ iş birliği | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu