Bilim hayır dedi kararı İdare Mahkemesi verecek

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü’nde geçtiğimiz yıllarda faaliyete başlayan taş ocağının kapasite büyütme isteğine karşılık şirkete açılan dava dün Edirne İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Avukat Bülent Kaçar, taş ocağı projesinin bilirkişi raporu bilime aykırı olduğunun kanıtlandığını duyurdu. Köylülerin de katılım sağladığı duruşmanın neticesi 15 gün içerisinde belli olacak.  

Lalapaşa’ya bağlı Vaysal Köyü’nde bir şirket tarafından açılması planlanan taş ocağı projesine yönelik tarım ve hayvancılığı ve ayrıca su kaynaklarını kurutacağından endişelenen köylüler Edirne Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz ettiler. Dün Edirne İdare Mahkemesi’nde görülen duruşma sonrası basın açıklaması yapan Avukat Bülent Kaçar, verilen kararın bilime aykırı olduğunun kanıtlandığını belirtti. Kaçar; “Vaysal Köyü’nde bulunan kalker ocağı projelerinin ikincisinin duruşması yapıldı. Firmanın ilk faaliyetteki ilk ocağındaki kapasite artışını Edirne İdare Mahkemesi 2022 yılında verdiği karar ile iptal etmişti. Tamamı ormanlık alanda olan, sınıra yakın, su kaynaklarına 400 metre mesafedeki alanda açılacak olan yeni bir kalker ocağını Edirne Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmişti. Bu davada da davamızın haklılığını ortaya koyan bilirkişi raporu ile bilime ve hukuka aykırılık olarak tespit edilmiştir ve duruşmadan sonra 15 gün içerisinde Edirne İdare Mahkemesi’nin bu hukuksuz projeye ve ÇED gerekli değildir kararının iptaline karar vereceğine inanıyoruz. Bugüne kadar Vaysal Köylüleri ve kooperatif olarak bölgedeki yaşam savunucuları olarak bilime ve hukuka inandık. Bilimsel olarak kazandığımız gibi hukuken de bu davayı kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.

Bilim hayir dedi karari Idare Mahkemesi verecek 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Bilim hayır dedi kararı İdare Mahkemesi verecek | Edirne Ahval Gazetesi

“İKİNCİ PROJE VAYSAL İÇİN İKİNCİ BİR SAATLİ BOMBA DEMEKTİR”

Şayet taş ocağı planlandığı gibi Vaysal Köyü’nde açılırsa günde 3 bin ton taş taşınacağını ve çalışmalar neticesinde çıkacak olan tozun her canlıya zarar vereceğini vurgulayan Kaçar; “Bugün duruşması yapılan ikinci ocak projesinde henüz bir faaliyet yok ancak kooperatif başkanımızın da dediği gibi mevcut ikinci ocakla ilgili bir takım ölçüm ve yol çalışmalarına dair hazırlıkların yapıldığı bilgisine ulaştık. Eğer bu projenin çalışmasına başlanılırsa, bilime saygısızlıkları ortaya koyulmuş olacaktır. Çünkü resmi bir rapor olan bilirkişi raporu ile bu projenin bilime aykırı olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer 15 gün içerisinde karar açıklanana kadar bir müdahale olursa gerek Vaysal köylüleri, gerek biz bu konuda en etkin çabaları durdurmak için göstereceğiz. Başka bir duruşma olmayacak bugünden itibaren 15 gün içerisinde gerekçeli kararını Edirne İdare Mahkemesi açıklayacak. Planlanan ikinci ocak projesi de gerçek olursa günde 3 bin ton taş taşınacak ve bu 3 bin ton taş her gün 85 kamyonla taşınıyor olması sonucunda ortaya çıkacak olan tozdan kaynaklı oradaki doğal yaşam zarar görecek. Bahsettiğimiz ikinci proje Vaysal için ikinci bir saatli bomba demektir. Şuan ÇED süreci devam eden başka bir şirketin projesi de var. Bütün projeleri takip ediyoruz, bu bölgeye sahip çıkmak zorundayız. Bahsedilen mevki Edirne’nin iklimi ve tarımı açısından da çok önemli bir mevkiidir” diye konuştu.

Mevcutta açılan taş ocağının çıkardığı tozlardan dolayı ağaçlarda kurumaların başladığını belirten S.S. Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Karapoyraz ise; “Davanın lehimize sonuçlanacağından eminiz. Biz orada yaşayan insanlar olarak yaşam alanlarımıza, doğaya, canlılara dokunulmaması istiyoruz. Vaysal’ın hatta Edirne’nin en güzel ormanları o bölgededir. Orası Edirne’nin akciğerleridir. Orada çıkan su kaynakları da Ergene Havsa’sını beslemektedir. Şuanda mevcut açtıkları ocaktan kaynaklı ormanlarımızda kuruma başladı, ekstradan kapasite artışı yaparlarsa doğamıza daha fazla zarar verecekler” şeklinde konuştu.

Bilim hayir dedi karari Idare Mahkemesi verecek 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Bilim hayır dedi kararı İdare Mahkemesi verecek | Edirne Ahval Gazetesi

Duruşmaya gelerek katılım sağlayan köylüler ise yaşadıkları köyde taş ocağı istemediklerini dile getirdiler. Vaysal köyünde yaşayan İlkgül Kutlu;“Evimizin duvarları çatlıyor ve evimiz sallanıyor. Bu durumdan çok rahatsızız. Hayvanlarımız, insanlarımız, canlılarımız için projenin hayata geçirilmesini istemiyoruz. Ocak açılmasın” diyerek endişelerini dile getirdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

Bilim hayir dedi karari Idare Mahkemesi verecek 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Bilim hayır dedi kararı İdare Mahkemesi verecek | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!