‘Bir avuç mazluma karşı tüm zalimler tek safta’

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen ‘Sessiz Yürüyüş’, bugün 16’ncı kez gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etme amacıyla düzenledikleri ‘Sessiz Yürüyüş’ün 16’ncısını düzenledi. Bugün Eski Cami önünde oluşturulan kortej, Saraçlar Caddesi’deki PTT önünde son buldu ve basın açıklaması düzenlendi.

‘SOYKIRIMDAN BAŞKA HİÇBİR KELİMEYLE ANLATILAMAZ’

Öğrenciler adına basın açıklamasını yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi İbrahim Çetindağ, saldırıların başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana 337 Filistinli sağlık personelinin yaşamını gerçekleşen saldırılarda yitirdiğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı; “İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettiği sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana daha da şiddetlenerek tam 147 gündür, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlarda, bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor. Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamların dehşetini bizim tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor. İşgal güçlerinin hastanelere ve sağlık sistemine karşı yürüttüğü sistematik savaşta, son gelen bilgilere göre bölgede ayakta kalan hastanelerden El-Ehli Baptist ve Uluslararası El-Hulu Hastanesinde de yakıt tükendi. Filistin Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, Gazze’nin kuzeyinde çalışır vaziyetteki tek Hastane olan Kemal Advan Hastanesinin de yakıtsızlık sebebiyle hizmet dışı kaldığını ve hastanedeki 7 bebeğin açlıktan hayatını kaybettiğini bildirdi.

“337 SAĞLIK PERSONELİ ŞEHİT OLDU”

7 Ekim’den bu yana; 337 sağlık personeli şehit oldu. 99 sağlık personeli tutuklandı. 150 sağlık kuruluşu hedef alındı. 30 hastane ve 53 sağlık ocağı hedef alınarak hizmet dışı bırakıldı. 122 ambulans hedef alındı. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı. Tarlalar bombalanıyor. Gazze’ye açılan tek kapı Refah Kapısı abluka altında, insani yardımlara geçit vermiyor. Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Ocak’ta İsrail’e karşı hükmettiği kararları arasında Gazze’de insani yardıma erişimin sağlanması yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze’ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğünü belirtiliyor. İsrail işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin ise, soykırıma olan aleni desteği artarak sürüyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor.

“KANIKSAMAYACAĞIZ, NORMALLEŞTİRMEYECEĞİZ, SABIRLA VE AZİMLE ZULME KARŞI DURANLAR OLACAĞIZ”

Gönlü ve duası Filistin’in yanında olan vicdan sahiplerinin ise en büyük silahlarından biri: Boykot.  Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Şirketlerin açıkladığı son rakamlardan anlıyoruz ki; günlük hayatımızda gösterdiğimiz en ufak boykot çabası, hep birlikte olunca çığ olup büyüyor. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak 16. haftasında toplandığımız ‘Sessiz Yürüyüş’ümüzde, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından ayrılmayan Gazzeli meslektaşlarımızı tekrar selamlıyoruz İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız” Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!