Bir hayatımız var

Giysileriniz kalın ve kat kat giyinmişken üşüdünüz mü hiç? Bu üşüme duygusu bazen hiç bitmeyecekmiş gibi geldiği oldu mu, ya da böyle bir an hatırlar mısınız hayat yürüyüşünde? O anki üşüme, havanın gerçekten soğuk olduğundan mı veya sizin için anormal bir üşüme mi dersiniz? Aynı şeyi kalabalıklar veya bir kaç kişinin olduğu bir ortamda da hissettiniz mi hiç? Yolun neresinde sendelemeye başlarsınız veya sendelediğiniz oldu mu hiç? Hangi koşullar bir insanın kendi kendisini değersiz hissetmesine neden olur? Değersiz hissettiği anlar olabilir mi, gibi birçok soru sıralayabiliriz sanırım.

Her insanın yaşayabileceği bir hayatı olmalı. Bunu herkes bilir aslında. Ama bazen karşınızdaki insan veya insanlar bunu istemezler. Hayatınızı yaşatmamak için özellikle uğraşırlar. “Ben yaşamadım, sen de yaşama” anlayışı ile hareket ederler. Olumsuzlukları yapanları uzakta aramamak gerek, taş uzaktan gelmez. İnsanların en büyük hatalarından biri de doğru zamanı yanlış insanlarla doldurmak. Yanlış insan olduğunu ne zaman anlarız ve farkına varırız? Yakınımızda olan insanın çoğu zaman bize yanlış yapmayacağını düşünürüz, kabullenemeyiz. İnsanlığına çoğunlukla, sevgiyle bakmışsınızdır. Bizim için bir değeri vardır ve iyi niyetimizi sömürüp; sonra da bu insanlar hep kötülüğümüz için uğraş vermeyi kendilerine hak görürler. Bu insanlar, kendi özgüvensizliklerini, başka insanlarda kusur bulmaya çalışarak tolere etmek için uğraşan kişiliksizlerdir aslında.

Yanlarında insani sıcaklık duymadığımız, bizi değersizmişiz gibi hissettiren o yakınlarımız var ya; işte o insanlar uzak durmamız gereken, bizim için en tehlikeli, bizim hayat enerjimizi yutan bencil insanlardır. Her zaman özverili olmak asla iyi bir şey değil. Yaşadığınız her fırtına hayatınızı alt üst etmeyebilir. Hatta bazen, bazıları yolunuzu açmaya bile neden olabilir.

Bizim gibi yüreği insan sevgisiyle dolu insanlar, kendinizle barışık olmaya dikkat edin ve o dost görünüp zarar verenleri unutun. Nihayetinde insanlar yalnız doğar ve yalnız ölür. Her şey bizimle başlar. Âşık Veysel’in de dediği gibi ” dost dost diye diye, nicesine sarıldım”. Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu