Bir iyi

Gününüz aydın, haftanız beklentilerinize yanıt verecek kadar sağlıklı ve verimli, güzel hayalleriniz de sizlere gerçek kadar yakın olsun sevgili takipçilerim. Bazen yorulduğunuzu, haksızlığa uğradığınızı, nefes almak istediğinizi ve bir şeylerin sizi yıprattığını hisseder misiniz bilmem ama birçok kişide zaman zaman böylesi duygular ortaya çıkabiliyor.

Bazen koşullarımız her geçen gün gittikçe ağırlaşıp, her şey bir anda yük olmaya başlayabiliyor. İşte o dönemlerde biraz daha sakin ve sessiz düşünmek, kendi kendimizle baş başa kalmak daha iyi olabiliyor. Onlardan arındıkça da psikolojik olarak daha iyi olma olasılığının artacağına inananlardanım.

Çok ama çok uzun yıllar önce yapılmış bir diyalog aklıma geldi, sizlerle de paylaşmak istedim: Birgün Atina’da pazar yerinde birileri Sokrates’e fena hakaret ediyordu: “Sen bir alçaksın, cahilsin ve içkicisin!” Sokrates, başını sallayarak cevap vermedi, sadece gülümsedi. Zengin bir aristokrat, bu sahneyi izlerken ona sordu: “Böyle hakaretlere nasıl tahammül ediyorsunuz? Kendinizi kötü hissetmiyor musunuz?” Sokrates yine gülümsedi ve dedi ki: “Benimle gel.” Tanıdığı bu aristokrat onu eski bir tozlu depoya kadar takip etti. Sokrates bir meşale yaktı ve işe yaramaz, paçavra, delinmiş pelerini bulana kadar etrafı aramaya başladı. Bulduğu bu pelerini adama verdi ve dedi ki: “Bunu giyer misin, sana uyar.” Adam paçavra pelerine baktı, kızarak: İyi misin Sokrates? Bu paçavrayı mı giyeceğim?” diyerek geri attı. “Gördün mü?” dedi Sokrates, “Elbette kirli ve eski pelerini giymeyi reddettin. Aynı şekilde adamın söylediği saçma ve edepsiz sözler de bana dokunmadı. Başkalarının hakaretlerine üzülmek ve öfkelenmek, onların attıkları paçavraları giymeyi kabul etmek gibidir. Sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez. En akıllı kişi neyi bilmediğini bilendir. Kimseye bir şey öğretemem, sadece onların düşünmesini sağlarım.”

Sadece bir iyi vardır, “Bilgi” Sadece bir kötü vardır, “Cehalet” Cahil insan kendisinin bile düşmanı iken, başkasına dost olması nasıl beklenir? Cahilin iftirasından, bilgisiz insanın çokbilmişliğinden ve kıskanç insanların egosundan uzak durmanız dileğiyle. Sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu