BIYIKLI ÇİÇEK

Safran bitkisini ilk defa altı yedi yıl önce faydalı diye duymuş ve pilav yaparken kullanmak için almıştım. Mısır çarşısına gittim ve aktardan safran isteyip ne kadar para vereceğimi sorduğumda, duyduğum fiyat beni hayretlere düşürdü. Çünkü 3-5 gramlık pakette satılan safran için istenen para çok fazlaydı. Bir an, sanki aktardan altın almaya gittiğimi düşündüm. Daha da ilginci, kilitli bir dolaptan çıkardı ve çıkardıktan sonra dolabı yeniden kilitledi.

Eski Türk mutfağında ve özellikle Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanıldığını öğrendiğim için satın alıp parasını da ödedim. Daha sonra safranın inanılmaz faydaları olduğunu, eski tıp biliminde yaygın kullanıldığını, parfüm üretiminde de önemli bir değer olduğunu, ayrıca boya sanayisi içinde kullanıldığını öğrenince ilgimi daha çok cezbetti.

Çiçeği de sanki boynunu eğip tevekkül etmiş, lila renginin ve ortasındaki sarı renkteki bıyıklı ince uzantıların muhteşem uyumu ile o kadar güzel ve masum bir görüntü yaratıyor ki. Doğa öyle güzellikler ve faydalı bitkiler sunmuş ki bizlere, yeterki kullanmayı ve yetiştirmeyi isteyelim.

Safran ülkemizde ilk defa Safranbolu’da yetiştirilmiştir ve en çok burada ekilmektedir. Ülkemizin iklim koşulları birçok bitkinin yetiştirilmesine elverişli. Bu anlamda gerçekten çok şanslıyız. Yeter ki farkında olalım ve üretmek için toprağımızla, tarlamızla barışık olalım. Çünkü hemen herkes rahat yaşamanın yollarını ararken, aynı zamanda gerçek bağımsızlığın eğitim gibi tarımsal üretimde de olduğunu görebilse bizim memleketimizde sorunların büyük bölümü çözülmüş olur. Bir kilogram safranın fiyatı ülkemizde 80.000 TL.’dir.

Dolayısıyla bu konuda bilinçli bir üretici profili ortaya koymak gerekiyor diye düşünüyorum. Edirne’de safran yetiştiriciliği için toprak ve iklim koşulları uygun olan şanslı kentlerimizden biri. Sayın Valimiz Ekrem Canalp ve eşi Hanımefendi Dr. Ayten Canalp birçok konuda olduğu gibi bu konuda da çok duyarlılar.

Bu yıl ilk defa Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından “Safran” ekimi yapılması için gerekli koşullar sağlandı. Hasadı da Enstitüsünün arazisinde yoğun bir ilgi ve Belediye Başkanımızın da katılımıyla gerçekleşti. 100 gram safran tozu elde etmek için 8.000 safran çiçeği gerekmektedir. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu boyama kapasitesine sahiptir.

Piyasada rağbet görmesi, pazar sorunun olmaması, hasat ve harmanında işgücü ihtiyacı nedeniyle birçok insana istihdam yaratma olanağı, ekildiği yıl para kazandırmaya başlaması, birim alandan yüksek gelir elde edilmesi gibi avantajları düşünüldüğünde, Edirne’mize yeni ve alternatif bir geçim kaynağı olacağı kanısındayım. Edirne kırmızısından sonra niye Edirne safranımız olmasın? Her şey hayal etmekle başlar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu