Bizim bayramımız

Cumhuriyet Bayramını büyük bir inanç ve coşkuyla kutladık. Hafta boyunca Cumhuriyet Haftasıydı, çok özel bir anlamı vardı. Hem Edirnemiz’de hem de ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Elbette Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 98.yılı. Bugüne gelmek ve Cumhuriyetle devam etmek hem çok önemli, hem de çok anlamlı.

Büyük Atatürk liderliğindeki Türk Milleti bu günü görebilmek için gerçekten inanılmaz mücadeleler verdi. Bu mücadele, özgürlüğü elinden alınmış, ezilmiş diğer doğu milletlerine de ilham kaynağı oldu. Özelde de biz kadınlara birey olma, kendini ifade edebilme ve insani olan bütün haklarımızı kullanma olanağı verdi Cumhuriyet. Belki bir çoğumuz bilmiyor olabiliriz ama, şu anda dünyanın bir çok yerinde; Azerbaycan, Avustralya, Şili, Meksika, Küba gibi ülkelerde Atatürk’ün büstünü görmemiz, ya da hiç tahmin edemeyeceğimiz uzak bir ülkedeki bir müzede “Nutuk”un varlığına şahit olmamız mümkün.

Ayrıca belirtmek isterim ki, Küba’da Atatürk’ün büstünün dışında hiçbir yabancı devlet adamının büstü bulunmamaktadır. Bazı ülkelerse Askeri okullarında Mustafa Kemal Atatürk’ün özellikle Başkomutanlık Meydan Muharebesinde uyguladığı yöntemleri Savaş Taktiği” derslerinin müfredatında yer vererek anlatmışlardır.

“Büyük ATATÜRK” diyoruz ya, gerçekten dünyanın bir çok ülkesi de bunun farkında. Atatürk’ün sadece dostları tarafından değil, aynı zamanda düşmanları tarafından da “20. yüzyılın dahisi” olarak kabul edildiğini biliyoruz. İşte Cumhuriyetin kurulması ve onun öncesinde verilen Ulusal Kurtuluş Savaşımız, sadece Atatürk’ü değil aynı zamanda Yüce Türk Milletini de bütün dünya önünde örnek alınacak bir duruma getirmiştir.

Yüce Atatürk’ün de dediği gibi “CUMHURİYET FAZİLETTİR”. Bize bu fazileti yaşatan Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve yol arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!