Borcu olanlar dikkat!

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu tarafından alınan karar ile aidat borcunu ödemeyenlerin üyeliklerinin askıya alınacağı duyuruldu.  Duyuruda; “25 Ocak 2024 tarihine kadar 2022 ve 2023 yılında tahakkuk etmiş aidat borçlarından en az bir tanesini ödemeyen üyelerimiz ile vergi mükellefiyetinin terkin edildiği tespit edilen üyelerimizin kayıtları Odamız Yönetim Kurulu kararı ile askıya alınacaktır” ifadelerine yer verildi.

Alınan karar ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun maddelerini hatırlatan ETSO yönetimi; “Sayın Üyemiz, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 10 maddesinin 2. fıkrasında; “Vergi mükellefiyetinin terkin edildiği tespit edilen veya içinde bulunulan yıldan önceki iki yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ya da bu süre zarfında aidat ödemeyen üyelerin isimleri, oda yönetim kurulu kararıyla, meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir; aidat tahakkukları durdurulur.” 5174 sayılı Kanuna istinaden çıkartılmış olan “Oda Muamelat Yönetmeliğinin 14. maddesinde ise “Odalar, Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca her yılın Ocak ayında üye kayıtlarını güncelleştirir. Buna göre; vergi mükellefiyetinin terkin edildiği tespit edilen veya içinde bulunulan yıldan önceki ikinci yılın Ocak ayının ilk gününden, güncelleştirme işleminin yapılacağı ana kadar adres ve durumları tespit edilemeyenler ya da bu süre zarfında tahakkuk eden aidat borçlarını ödemeyenlerin üyeliği yönetim kurulu kararıyla askıya alınır” denilmektedir” ifadeleri kullandı.

Üyelik aidatlarının ödenmesi için ödeme tarihi belirten ETSO; “Yukarıda açıklanan kanun ve yönetmelik hükümlerine istinaden 25 Ocak 2024 tarihine kadar 2022 ve 2023 yılında tahakkuk etmiş aidat borçlarından en az bir tanesini ödemeyen üyelerimiz ile vergi mükellefiyetinin terkin edildiği tespit edilen üyelerimizin kayıtları Odamız Yönetim Kurulu kararı ile askıya alınacaktır” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!