Boş bina çok iskan yok!

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) alınamayan binaların, Edirne’nin yeni yerleşim bölgelerinde boş bir şekilde beklediğini ifade eden Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, belediye ile müteahhitler arasında bir anlaşmazlık olduğunu iddia etti.

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, açıklamalarda bulunarak Edirne’de yeni yerleşim yerine yapılan binaların, belediyeden iskan belgesi alamadığı için boş halde durduğunu aktardı. Müteahhitlerin iskan konusunda şikayetçi olduklarını kaydeden Çeker; “Kiralık dairelerde büyük bir sorunumuz var. Şu an sezon, memurların atanma sezonu. Sınır kapılarımız var, askeri personel fazla. Bir taraftan öğrenciler var. Memurların lojmanları yok, askeriye lojmanları özelleştirildi. Şimdi hepsi kiralık daire arıyor. Yaklaşık 50 bin öğrenci var, yurtları yeterli değil, onlar da daire arıyor. Ama Edirne’de çok yeni bina var. Bize de ‘Edirne’de yeni yerleşim yerinde bir sürü yeni yapılan bina var, onları kiraya vermiyorlar mı?’ diye soruyorlar. Doğru birçok boş daire var, ama yapılarında şu an sıkıntılar var. Tamam belediyemiz, altyapılara girdi, asfaltları yapıyor, kanalizasyon yapıyor ama müteahhitlerle geçtiğimiz günlerde bir toplantı yapıldı. Müteahhitler bu konudan şikayetçi. Bir binanın iskanı olmadığı zaman, kiracı veya o ev sahibi, o dairede oturamıyor. Bina bitmiş, ama belediye ile müteahhitler arasında ne olduğunu bilemediğimiz bir anlaşmazlık var. Bundan dolayı bina bekliyor” dedi.

‘MAL SAHİPLERİNİN KORKUSU; KİRACI ANLAŞMAZLIKLARI’

Çeker, Edirne’de iskan belgesi alınamayan binaların çok sayıda olduğunu belirtirken, iskan belgesi alınsa bile mal sahiplerinin kiracı anlaşmazlıkları sebebiyle dairesini kiraya vermekten çekindiğine vurgu yaptı. Çeker; “Binada oturmak istesen bile iskan yok. İskan dediğimiz, o binada oturuma izin veren belge. İskan belgesi olduğu zaman, kendi adına meskenden su abonesi oluyorsun mesela. Olmadığı zaman inşaatın su saatinden bağlıyorlar ve su faturasını binada oturulan daire sayısına bölüyorlar. 1 kişinin kaldığı daire de var, 4 kişinin kaldığı da var. Tek su saatinden nasıl olacak? İskan belgesi olmadan o meskende rahat bir şekilde oturamazsın. Edirne’de böyle çok bina var, yeni binaların hepsi boş. İskan belgesini alan mal sahiplerinin şöyle bir korkusu da var; Kira anlaşmazlıklarından dolayı birçok kişi de dairesini kiraya vermek ile vermemek arasında tereddütte. 1 yıllık kira sözleşmesi hazırlıyoruz ama 1 yıl dolduğundan sonra bile kiracı hemen çıkartılamıyor. Devletin artık, kiracıları korumayı bırakıp, yüzde 25 olayını bitirip, eski usul enflasyona göre kira artışına geçmesi gerekir” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!