Bu kış çok zor geçecek!

Vatandaşların alım gücünün oldukça düştüğünü dile getiren Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, kış aylarının düşük alım gücü sebebiyle zor geçebileceğini belirtti. Cingöz, ticaretin en iyi bir şekilde yapılabilmesi için refah seviyesinin yükselmesi gerektiğinin altını çizdi. Bulgar vatandaşların geçen seneye oranla Edirne’yi daha az ziyaret ettiğini aktaran Cingöz, İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklı Ortadoğu’daki gerilimin artması halinde, Türkiye ekonomisine direkt olarak olumsuz yansıyacağını kaydetti.

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, gazetemize açıklamalarda bulunarak Bulgar ziyaretçilerin geçen seneye oranla, Edirne’yi daha seyrek ziyaret ettiklerini ifade etti. Cingöz, vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirterek, kış aylarının düşük alım gücü sebebiyle zor geçeceğini belirtti.

“ESKİ SOĞUKLAR YOK AMA CEPLER BOŞ OLDUĞU ZAMAN YİNE ISINMA DA SIKINTI OLACAK”

İnsanların alım gücünün düşmesinden kaynaklı olarak, kış aylarının vatandaşlar açısından zor geçeceğini kaydeden Cingöz; “Kışın neler olacağını göreceğiz. Şu bir gerçek; Her geçen gün vatandaşın alım gücü düşüyor. Sonuç itibariyle alışveriş olması için, vatandaşın cebinde para olması gerekiyor. 11 bin 402 lira asgari ücret var. Eğer bu vatandaş kirada oturuyorsa, geriye harcayacak kaç parası kalacak. Okula giden çocuklar var, onların da masrafı var. Çocuğu yanında olan emeklinin aldığı para 7 bin 500 lira. Eğer kendi evi yoksa geçinmesi mümkün değil. Ticaretin iyi dönmesi için, vatandaşın alım gücünün artması lazım. Kış biraz zor geçecek gibi görünüyor. Eski soğuklar yok ama, cepler boş olduğu zaman yine ısınmada sıkıntı olacak. İnşallah hükümetin aldığı bu tedbirler işe yarar da bir mühlet zahmet çektikten sonra refaha ulaşırız” şeklinde konuştu.

‘BURADAKİ FİYATLA BULGARİSTAN’DAKİ FİYATLAR EŞİTLENMİŞ OLABİLİR’

Cingöz, Bulgar ziyaretçilerin geçen seneye oranla Edirne’yi daha az ziyaret ettiğine dikkat çekerek, artan fiyatlar sebebiyle Türkiye’deki fiyatların Bulgaristan’daki fiyatlara yaklaşmış olabileceğinin altını çizdi. Cingöz; “Bizim gözlememiz, geçen seneye oranla Bulgar vatandaşlarının daha az geldiği yönünde. Geçen seneye göre bir düşüş var. Neden kaynaklandığına yönelik elimizde net bir bilgi yok. Gurbetçi vatandaşlar gelip gittiği için, yaz aylarında çok fazla gelemediler. Elimizde istatistiki bir veri yok ama, bizdeki fiyatlar yükselip Bulgaristan’daki fiyatlarla aynı seviyeye gelmiş ve burası cazibesini yitirmiş olabilir. Bundan sonraki gelişlerin artıp artmayacağını zaman gösterecek. Bulgarların da bizden satın aldığı ürünler, bize dövizle geliyor. Bizde fiyatlar 2 şekilde artıyor; Ürün dövizle geldiği için artıyor ve enflasyon oranı olduğu için artıyor. Oradaki fiyatlarla buradaki fiyatlar eşitlenmiş olabilir. Önümüzdeki dönem kışlık ürünlerin tezgahlarda artması ile birlikte, yabancı ziyaretçiler ve vatandaşlarımız artık kışlık ürün alacaklar” dedi.

‘ORTADOĞU’DAKİ GERİLİM DİREKT OLARAK TİCARETİMİZE VE ALIM GÜCÜMÜZE YANSIR’

Son günlerde İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmanın ticareti de sekteye uğratabileceğini dile getiren Cingöz, gerilimin tırmanması halinde Türkiye’nin ticaretinin sekteye uğrayacağını ve alım gücüne yansıyacağını ifade etti. Cingöz; “Zaten Ukrayna-Rusya savaşının etkisi var, oradan dolayı bir ticarette daralma olmuştu. Ortadoğu’da çıkan gerilimden dolayı da olacaktır. Bunların hepsi birbirini tetikleyen unsurlar. Mesela dünyada petrol fiyatları arttığı zaman, Türkiye de mecburen fiyatları artıracak. Akaryakıt arttığı sürece, her şeye zam gelecek demektir. Yani fiyatları sabit tutabilmek, hükümetin de çok fazla elinde değil. Petrol ürünlerini Amerika’dan alıyoruz, Amerika Ortadoğu’dan alıyor. Amerika’nın da Ortadoğu ile arasını iyi tutması lazım. Bunların hepsi zincirin halkaları. İsrail-Filistin olayı da komple Ortadoğu’ya sıçrayabilir. Türkiye’nin orada önemli ticaret noktaları var. Orada patlak verecek bir olay ticareti sekteye uğratabilir. Ortadoğu, Avrupa ile beraber Türkiye’nin en iyi ticaret yaptığı yerlerdir. Direkt olarak bizim ticaretimize ve alım gücümüze de yansır. Son İsrail-Filistin olayında Cumhurbaşkanımız çok itidalli davrandı. Direk olarak taraf tutmaktan ziyade tarafsız davrandı” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

Bu kis cok zor gececek 2 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Bu kış çok zor geçecek! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!