Bu sene de yemekler ‘anne eli değmiş gibi’

Edirne’nin Havsa ilçesinde 2016 yılında kurulan ve günümüzde de üretime devam eden Havsa Kadın Üreticiler Kooperatifi, yeni dönemde de anne eli değmiş gibi lezzetleri öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde Havsa’da bulunan üniversite kampüsünde yemek servisi veren ve TBMM kreşi, İstanbul’daki anaokulları gibi birçok okula organik, katkısız ürünler gönderdiklerini belirten Havsa Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Hülya Tuncer; “Anaokulundan üniversiteye kadar öğrencilerimize anne sevgisi kattığımız ürünleri ve yemeklerimizi sunuyoruz” dedi.

2016 yılında tabiri yerindeyse bir çuval un ile üretime başlayan Havsa Kadın Üreticiler Kooperatifi hala çeşitli erişteler, kuskus, yufka, tarhana gibi ürünleri tüketiciyle buluşturmaya devam ediyor. Özellikle hammade kalitesi açısından yaz aylarında üretim sayılarını arttırdıklarını belirten Havsa Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Hülya Tuncer; “Tarhana üretimimiz hep devam ediyoruz ama ham madde kalitesi ve tazeliği açısından yaz sezonunda daha fazla üretiyoruz tabi ki. Erişe ürünümüz de devam ediyor ve ürünlerimize de talepler gün geçtikçe artıyor. Özellikle böreklik yufka ürünümüze talep oldukça yüksek durumda. Catering usulü yemek hizmeti de veriyoruz. Geçen yıl Ağustos ayında başladığımız catering hizmetimizle günlük 150 kişilik yemek hazırlayabiliyoruz. Çevre illerden catering hizmetimize talep var ama aracımız bir adet olduğu için lojistik sorunundan dolayı şehir dışına şuan hizmet veremiyoruz” şeklinde konuştu.

‘HAM MADDEDEKİ FİYAT ARTIŞLARI SATIŞLARI ETKİLİYOR’

Hammaddelerdeki artıştan dolayı satış fiyatlarını güncellemek zorunda kaldıklarını belirten Tuncer; “Ham madde fiyatları çok fazla artmış durumda. Hammadde fiyatları arttıkça bizler de ürün satış fiyatlarını güncellemek durumunda kalıyoruz. Bir yerde müşterilerimize karşı mahcup ve zor durumda kalmış oluyoruz. 15 gün önce 540 TL’ye aldığımız bir çuval un şuanda 600 TL olarak satın aldık. Yani 15 gün önce una 5 bin öderken şuan 6 bin ödüyor durumdayız. Güncellediğimiz fiyatlar neticesinde ise müşteri bizden alışveriş yapmaktan vazgeçmiyor fakat 5 kg alacağına 3 kg alıyor. Artan fiyatlar satışımızı durdurmasa da adet ve kilolarına olumsuz yansıyor” açıklamasını yaptı.

Kadın kooperatiflerine verilen hibe desteklerinin şartlarının oldukça zor olduğunun da altını çizen Tuncer; “Kadın kooperatiflerine verilen yüzde 75 oranında hibeli destek var fakat o desteği almak için şartlar oldukça çetin. Aldığımız ürünün yüzde 75’ini devlet bize veriyor ama öncelikle biz geri kalan yüzde 25’ni firmaya kendimiz ödüyoruz. Hibenin verilebilmesi için SSK gibi borçlarının olmaması gerekiyor ama bu devirde borçsuz bir işletme özellikle kooperatif bulmak çok zor. Şuan borçsuz işletme yoktur sanırım. Destekler zorlayıcı oluyor” ifadelerine yer verdi.

“ANAOKULUNDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR ÖĞRENCİLERİMİZE ANNE SEVGİSİ”

Yemek üretmenin güzel bir iş olduğunu söyleyen Havsa Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Hülya Tuncer, öğrencilere anne sevgisi ile yemek ve gıda ürünleri ürettiklerini söylüyor. Tuncer; “Başta TBMM Kreşi olmak üzere çeşitli illerdeki anaokullarında minik öğrencilerin tüketmesi için organik, katkısız sebzeli erişteler ve tarhana gönderiyoruz. Diğer taraftan da Havsa’da bulunan Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine anne yemekleri yapıyoruz. Üniversitede yemek yapacak firma arıyorlardı biz de ‘neden yapmayalım hem çocuklarımız sağlıklı yemek yer hem de bizler iş yapmış oluruz’ diyerek tekliflerini kabul ettik. Sonra yaptık ve öğrenciler başta olmak üzere okul çalışanlarının da çok hoşuna gitti. Öğrencilerimize anne sevgisiyle anne eli değmiş yemekler sunuyoruz. Sağlıklı beslenmeyen öğrencilere de bir anne gibi sağlıklı yiyeceklerini öneriyoruz.  Yeni dönemde de aynı şekilde anaokulundan tutun üniversite öğrencilerine kadar öğrencilerin doğal, organik, katkısız ve sağlıklı ürünler tüketmeleri noktasında katkılarımıza devam edeceğiz. Anaokulundan üniversiteye kadar öğrencilerimize anne sevgisi kattığımız ürünleri ve yemeklerimizi sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ÜRÜNLER SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA SATIŞTA

Sosyal medya hesaplarından aktif bir şekilde satış yaptıklarını da vurgulayan Havsa Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Hülya Tuncer; “Sebzeli, sade erişte, kuskus, kuru yufka, tarhana satışlarımız mevcut. Ürünlerimizi almak isteyenler sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir, Edirne’de, Çorlu, Lüleburgaz, Ankara’da bulunan birçok noktadan ürünlerimizi temin edebilirler” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!