Bu yıl da çadıra minnet!

Edirne Belediyesi tarafından başlatılan yılbaşı alışveriş günleri kapsamında üretici kadınlar el emeği göz nuru ürettikleri ürünleri satışa sunmak üzere Saraçlar Caddesi’nde belediye tarafından kendilerine ayrılan brandalar içerisine kurdukları tezgahta yerlerini aldılar. Geçen yılki yılbaşı alışveriş günleri açılışında yaptığı konuşma ile hem kendini hem de ekip arkadaşlarını eleştiren Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın; “Bu kabin işini başaramadık. Yıllardır hep söylüyorum arkadaşlarıma, bu da benim eksikliğim olsun. Ahşap kabinlerden temin edelim dedik ama bazen başkan da olsanız sözünüz o kadar geçiyor” sözleri tekrar hatırlandı. Üretici kadınlar bu sene de ürünlerini naylon brandalarda satışa sunmak zorunda kaldılar.

Edirneli üreten kadınlarının el emeği, göz nuru hediyeliklerinin satışa sunulduğu Yeni Yıl Alışveriş Festivali, düzenlenen açılış töreni ile 22 Aralık Cuma günü başladı. Yılın son günü olan 31 Aralık Pazar gününe kadar açık kalacak olan festivalde birbirinden özel ve değerli hediyelikler, Edirneliler ile buluşmaya devam edecek. El emeği göz nuru ürünlerin satışa sunulduğu naylon brandalar ise soğuk kış mevsimi şartlarında satış yapan emekçi kadınları oldukça zorluyor.

buyilki | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl da çadıra minnet! | Edirne Ahval Gazetesi

“BU DA BENİM EKSİKLİĞİM OLSUN”

Geçen yılki Yeni Yıl Alışveriş Festivali açılışında konuşma yaparak hem kendini hem de belediye çalışanlarını eleştiren Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Elbette Avrupa’nın birçok yerinde bu tür yılbaşı pazarları açılır, yılbaşı alışveriş günleri, şenlikleri düzenlenir. Biz bu işin büyük bir kısmını başardık. Kadınlarımız organize oldular, üretmeye başladılar, boş zamanlarını değerlendirmeye başladılar ama bu kabin işini başaramadık. Yıllardır hep söylüyorum arkadaşlarıma, bu da benim eksikliğim olsun. Ahşap kabinlerden temin edelim dedik ama bazen başkan da olsanız sözünüz o kadar geçiyor. Onu bir türlü sağlayamadık. Bu da bizim ayıbımız olsun. Bunu hem kendi adıma hem de bütün çalışma arkadaşlarım adına söylüyorum. Oysa ahşap kabinlerimizden olsa kadınlarımız da daha sıcak bir ortamda daha korunaklı bir ortamda bu hizmeti yerine getirmiş olacaklardır” diyerek, brandaların yerine ahşap kabinlerin olması gerektiğini söylemişti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın tam bir sene önce bahsettiği ahşap kabinlerin henüz yapılmadığı ve bu sene de üretici, emekçi kadınların naylon brandalar içerisinde satış yapmak durumunda kaldığı görüldü. Üzerinden bir sene geçen sözlerin ardından henüz bir değişiklik de yapılmadı. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2022 12 19 at 15.25.51 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl da çadıra minnet! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 25 at 15.47.13 | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl da çadıra minnet! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 1s | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl da çadıra minnet! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!