Bu yıl gıda fiyatlarında yüzde 100,2 artış

Dünya genelinde gıda fiyatlarının gerilediğine dikkat çeken Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, Türkiye’de ise gıda fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 6,2 arttığını kaydetti. Zobar, Türkiye’de 2023 yılında gıda fiyatlarının yüzde 100,2 arttığını da ekledi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR tarafından, Ankara’daki marketler üzerinden derlenen ve halkın en çok tükettiği 64 temel gıda maddesini kapsamına alan bir sepeti esas alarak hazırlanan gıda fiyat endeksinin Aralık 2023 sonuçlarının açıklandığını aktardı.

Dünya genelinde gıda fiyatlarının geri yönde hareket ettiğine dikkat çeken Zobar, Türkiye’de ise gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 6,2 artış yaşandığını kaydetti. Zobar, Türkiye’de 2023 yılında gıda fiyatlarının yüzde 100,2 arttığının altını çizdi. Zobar, TÜİK tarafından en son açıklanan tüketim harcamalarına yönelik istatistiklere göre en zengin yüzde 20’lik kesimin tüketim harcamalarının yüzde 16,6’sını, en yoksul yüzde 20’lik kesimin ise harcamalarının yüzde 35,8’ini gıda için yaptığını hatırlatarak, Türkiye’de son 43 aydır kesintisiz yaşanan gıda fiyat artışının en fazla sabit gelirli ve yoksul kesimleri olumsuz etkilediğini açıkladı.

‘AÇLIK RİSKİ ARTIYOR’

2021 yılından bu yana gıda fiyatlarında yüzde 670 artış gerçekleştiğini kaydeden Zobar, yaptığı açıklamada; “Yanlış ekonomik politikaların gıda fiyatlarında tetiklediği artış, ülkedeki açlık ve yoksulluk riskini giderek daha da büyütüyor. İktidarın, ancak seçimden sonra zımnen ‘akıl dışı’ ilan ettiği ekonomi politikalarının faturasını yoksullar, sadece gıdada değil diğer harcamalarında da yüksek enflasyon yoluyla ödemeye devam ediyor. Türkiye’nin, bu yanlış politikalarla yıllarca sürecek bugünkü enflasyon sarmalına sürüklendiği Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatları yüzde 670 oranında arttı. Diğer bir ifadeyle Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için vatandaşlar bu yıl aralık ayında 670 lira ödemek zorunda kaldılar” ifadelerine yer verdi.

AYLIK FİYAT ARTIŞI  

Gıda fiyatlarındaki yıllık artışın 2022 yılında yüzde 179,3’e kadar yükseldiğini ifade eden Zobar, bu yıl da yüzde 100,2’lik yıllık enflasyonla yine 3 haneli rakamlarda kaldığını kaydetti. Farklı ürünler bazında da enflasyon verilerini açıklayan Zobar, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları aralıkta bir önceki aya göre ortalama yüzde 4,4 oranında artarken, et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 3.7 oranında artış kaydedildi.  Et ve balık fiyatlarında 2023 yılının tümünde yana yaşanan artış yüzde 129,8 oldu.  Aralıkta önceki aya göre süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu harcamaları yüzde 3,2 oranında artarken, yağ fiyatlarındaki artış yüzde 2,9 olarak gerçekleşti. Meyve fiyatlarının yüzde 1,1 oranında gerilediği aralıkta sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama yüzde 29,8 oranında artış yaşandı. Aralıkta bakliyat fiyatları yüzde 3,4, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri işlenmiş gıda maddelerinden oluşan diğer gıda fiyatları ise yüzde 2,4 arttı.

YILLIK DEĞİŞİM

Bu yıl aralıkta geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 55,4, et-balık fiyatlarında 129,8, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 55,5 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 77,7 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 104,9, sebze fiyatları ise yüzde 212,7 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 59,4, diğer gıda fiyatları ise yüzde 78,1 oranında zamlandı.” Haber Merkezi

Ekran goruntusu 2023 12 25 172049 | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl gıda fiyatlarında yüzde 100,2 artış | Edirne Ahval Gazetesi
kamuis | Edirne Ahval Gazetesi
Bu yıl gıda fiyatlarında yüzde 100,2 artış | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu