‘Büyük değerler var, yol haritası yok’

Edirne Valisi Yunus Sezer, şehirdeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gerçekleştirilen buluşmada Edirne’de göreve geldiği günden bugüne tespit ettiği eksiklikleri, değişmesi gerekenleri ve gözlemlerini basın mensuplarıyla paylaşan Vali Sezer, şehirde büyük değerlerin var olduğunu fakat bir yol haritasının olmadığını da vurgulayarak, her bir sorun ve eksiklik için yol haritası çizerek çalışmalara ivedi bir şekilde başlayacaklarını ifade etti.

Vali Sezer, basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kararname ile AFAD Genel Başkanı iken Edirne Valisi olarak ataması gerçekleştirilen Vali Yunus Sezer, Edirne görev yapan basın mensuplarıyla Polis Bahçesi Meriç Tesislerinde düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi. Genel olarak şehirde gördüğü, tespit ettiği eksikleri ve değişmesi gerekenleri basın mensuplarıyla paylaşan Vali Sezer, ayrıca basın mensuplarının da talep ve sorularına yanıt verdi.

‘TARIM VE SANAYİ BİRLEŞTİRİLMELİ’

Edirne’nin tarım ve turizm şehri olduğunun altını çizen Edirne Valisi Yunus Sezer; “Edirne tarım ve turizm şehridir. Fakat tarım ticarileşmiş durumda. Ara eleman olarak çalışabilecek vatandaşlarımız var onları değerlendirmemiz gerekir. Edirnelilerin sanayi konusunda korkuları var. OSB’ler yapılmalı ve tarım faktörü sanayiyle beraber işlevsel olarak birleştirilmelidir” diye konuştu.

Kaleiçi mevkiindeki tarihi fakat neredeyse atıl durumda kalan tarihi ev ve konaklara değinen Vali Sezer, Kaleiçi semtinin önemine değinerek tarihi konak ve evler hakkında başlatılan restorasyon çalışmalarının devam ettirileceğini söyledi. Diğer yandan şehrin merkezinde bulunan Tunca ve Meriç Nehirlerine uygun yolcu taşımacılığın tasarlanması adına ekip kurduklarını da belirten Vali Sezer, şehirdeki tarihi eserlerin ve trafiğin birlikte ele alınması gerektiğini ifade etti.

Vali Sezer, şehir içi trafiğini gözlemlediğini ve mevcut trafik sorunlarının hem misafirleri hem de Edirnelileri bıktırdığı sonucuna ulaştığını belirtti. Kapıkule’de yaptığı incelemeler sonucu giriş çıkış sürelerinin maksimum 30 dakika olduğunu tespit ettiğini belirten Vali Sezer, geçişleri hızlandırmak ve eskisi gibi yaya geçitlerine izin verilmesi adına Bulgaristan ile görüşmeler yapılacağını açıkladı.

EDİRNE’YE YENİ OKULLAR

Suyun önemine de değinen Vali Sezer; “Su insani bir ihtiyaçtır. Suyun yetersiz olduğu yerleşim yeri kalmayacak” dedi. Şehirdeki okul eksikliklerini de tespit ettiklerini dile getiren Edirne Valisi Yunus Sezer, tespit edilen mahallelerde okul yapımına da başlayacaklarını söyledi.

Aldığı notlara ve gözlemlerine istinaden açıklamalarına devam eden Vali Sezer, diğer yandan tamamlanmayan Enez Liman Gümrük Kapısı projesi ve Uzunköprü’de yapılması planlanan gümrük kapısı projelerini de inceleyeceklerini belirtti.

LİMAN KONUSUNDA DOĞA HASSASİYETİ

Sivil olarak sahil bölgelerine giderek yerinde inceleme yaptığını söyleyen Vali Sezer, sahil kesimlerinde biriken çöplerin, başıboş gezen sokak köpeklerinin de ele alınması gerektiğini vurguladı. Vali Sezer, sahil kesimlerinin bir bütün olarak değerlendireceklerini ifade etti. Vali Sezer; “Liman ve işleyişleri ekonomi ortamı yaratacaktır. Doğayı da bozmadan yapılmalıdır” dedi.

Görevde olduğu süre boyunca güzel projelere imza atmak istediklerini belirten Edirne Valisi Yunus Sezer; “Çalışma usulümüz bütün toplumun kesimleriyle beraber sorunları ortak akılla ele alıp, ortak projeleri bir şekilde faaliyete geçirmek, ilimizi çalıştığımız ve sonraki dönemlerde daha iyi noktalara gelecek şekilde ortak politikalar oluşturmak ve adımlar atmaktır. İnşallah ağız tadıyla bu dönemde güzel projelere imza atmayı ümit ediyorum. Her sektörü ve toplumun her kesimini bir şekilde ele alarak daha ileriye götürecek adımları atmayı umut ediyorum” şeklinde konuştu.

“EDİRNE SARAYI ÇALIŞMALARI ŞEHİR İÇİN BÜYÜK KAZANÇ”

Vali Sezer, Selimiye Camii çalışmalarının önümüzdeki seni büyük ölçüde tamamlanacağını dile getirdi. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Edirne Valisi Yunus Sezer; “Edirne’de devam eden iki önemli projemiz var. Birincisi Edirne Sarayı diğeri de Selimiye Camii’dir. Selimiye Camii’ndeki restorasyon çalışmaları çok önemli ve çok büyük adımlar kat edilmiş durumda. Hemen hemen üç tane minaresiyle ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Edirne Sarayı’ndaki arkeolojik çalışmalar ve oradaki sur alanlarının ortaya çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar Milli Saraylar bünyesinde hızlıca devam ediyor. Ben Edirne Sarayı’nda ilk kez gezdiğimde çok heyecanlandım. Edirne Sarayı’nın ortaya çıkarılacak olması ve turizme kazandırılması Edirne açısından büyük bir kazanç olacaktır. Sanırım Selimiye Cami önümüzdeki yıl büyük bir oranda tamamlanmış olacak. İnşallah tamamlanacak ve eski ihtişamına dönmüş olacak” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!