Çağlayan’dan Şahin’e sert eleştiri

‘Gökkuşağı gibi rengarenksin’

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve ETUS Başkanı Hakan Giyik’in, siyasette bir taraf olmasının taksici camiasına yanlış geldiğini ifade eden Edirne’de bir taksi durağının başkanlığını yapan Erdal Çağlayan, Şahin’i sert sözlerle eleştirdi. Çağlayan; “Ali Başkan ‘biz ya siyahız ya da beyaz, gri olamayız’ diyor. Ben de diyorum ki; Ali başkan sen gökkuşağı gibi rengarenksin” dedi.

Geçtiğimiz dönem Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın seçimli genel kurulunda oda başkanlığına adaylığını koyan ancak kazamayan Edirne’de bir taksi durağının başkanlığını yapan Erdal Çağlayan, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak CHP’de Belediye Başkan Adayını belirlemek için gerçekleştirilen ön seçim sürecinde, aday adaylarından Filiz Gencan Akın’ı açıkça destekleyen Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve ETUS Başkanı Hakan Giyik’in siyasi tavır almalarının camiaya yanlış geldiğini belirterek, Şahin’e sert eleştirilerde bulundu.

‘ŞAHİN’İN SİYASİ TAVIR SERGİLEMESİ BANA VE CAMİADAKİ HERKESE YANLIŞ GELDİ’

Edirne’nin en büyük meslek odalarından biri olan Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın Başkanı Ali Şahin’in siyasi tavır sergilemesinin taksici camiasına yanlış geldiğine vurgu yapan Çağlayan; “Malum geçtiğimiz günlerde meslek odası başkanımız Ali Şahin ve ETUS Başkanı Hakan Giyik’in yaptığı bir basın açıklaması vardı. Ben burada özellikle Ali Şahin’in duruşuna ve tutumuna sitem ettim, eleştiride bulundum. Bir oda başkanı, Edirne’deki en büyük meslek odasının başkanının siyasi tavır sergilemesi bana ve camiadaki herkese yanlış geldi. Oda başkanında beklediğimiz tarafsız bir duruş sergilemesi çünkü bizi resmi kurumlarda temsil eden, saygınlığı olması gereken bir kurumdur, buna yakışan hareketlerde davranması gerektiğini düşünüyoruz. Bundan dolayı yaptığının yanlış olduğunu gördük, kendisini de uyardık” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 09 at 17.11.44 | Edirne Ahval Gazetesi
Çağlayan’dan Şahin’e sert eleştiri | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÇOĞUNLUK TAKSİ ESNAFI OLMASINA RAĞMEN HİÇBİR ZAMAN TEMSİL EDİLMEDİK’

Edirne’de 513 tane taksi sayısına rağmen meslek odasında ve Belediye Meclisi’nde hiçbir zaman temsil edilmediklerini ifade eden Çağlayan; “Sayın Recep Gürkan 10 yıldır bizim belediye başkanımızdır ve bizim için doğru adımlar atmıştır, doğru çalışmalar yapmıştır. Eksiklikler de vardır, ben bu eksikliklerde oda yönetiminin kendisini yanlış yönlendirdiği kanaatindeyim. Bizim yıllarca belediye meclisinde bizi temsil eden bir meclis üyemiz olmadı. Bu bizim camiamızın da bir eksiklidir ki camiaya en çok gönül kırgınlığı olan insanların da başındayım ben. Sebepleri malumdur. Baktığımız zaman bizimle alakalı bütün kararları belediye alır. Fakat 2005 yılında yürürlüğe giren belediye kanunundan o günden beri Edirne’de 513 tane sayısı olan ciddi bir topluluk belediye meclisinde hiçbir zaman temsil edilmemiştir. Burada siyasilerin de eksikliği vardır diye düşünüyorum. Çünkü karar alınırken fikir beyan edilecek masada kimse yoktu. Şoförler Odası Başkanı bizi temsilen bu trafik komisyonu toplantılarına katılır, oy kullanma hakkı yoktur fakat odamızın karma yapısı olduğu için her farklı meslek grubundan çoğunluk taksicidir, minibüsçülerdir, ağırlıklı grup bunlardır. Hiçbir zaman temsil edilmedik” şeklinde konuştu.

‘ALİ BAŞKAN, SEN GÖKKUŞAĞI GİBİ RENGARENKSİN’

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin’in “Biz gri olmayı sevmiyoruz, ya siyahız ya da beyazız” sözlerine sert bir şekilde yanıt veren Çağlayan; “Ali Başkan ‘biz ya siyahız ya da beyaz, gri olamayız’ diyor. Ben de diyorum ki; Ali başkan sen gökkuşağı gibi rengarenksin. Neden o zaman 5 sene önceki belediye seçiminde böyle bir yol izlemediniz? Niye taksici camiasını bir araya toplayıp siyasi partilerle görüştürmediniz?  Samimi değilsiniz, sayın Ali başkan samimi değilsin. Bu esnaf yıllarca yöneticilerin aldığı yanlış kararlar yüzünden çok sıkıntılar yaşadı. Biz yöneticilerin hata yapmamasını istiyoruz, hata yapmaması için de eleştirilerde bulunmak bizim boynumuzun borcu. Fakat camiadan hiç kimse kalkıp da açıklama yapmıyor. Herkes oturduğu yerden bir şeyler söylüyor fakat sıkıntılarını dile getirmiyor” diye konuştu.

‘ALİ BAŞKAN ETUS CEKETİNİ BİR KENARA BIRAKACAK, ODA BAŞKANI SIFATIYLA HERKESİ KUCAKLAYACAK’

Edirne’de ulaşım konusun sadece ETUS’tan ibaret olmadığının altını çizen Çağlayan; “Ben samimi olarak, içimden geldiği gibi, hiçbir amacı olmayan Erdal Çağlayan olarak camiada gördüğüm sıkıntıları zaman zaman hep dile getirmeye çalışan bir insanım. Bu işin çilesini yıllarca çekmişim, yaşanan sıkıntıları hep beraber yaşadık ama maalesef bazı şeyler unutuluyor. Edirne’de ulaşım konusu sadece ETUS’tan ve ETUS yöneticilerinden ibaret değildir. Diğer esnaf gruplarının da burada söz söyleme hakkı vardır. Ali başkanın burada rolü ETUS ceketini bir kenara koyacak oda başkanı sıfatıyla herkesi kucaklayacak. Odanın saygınlığını arttırsın, resmi makamlarda bir ağırlığımız olsun. Siyasette ona buna bulaşıp da madara etme, saygınlığını bitirme” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYEDE TEMSİL EDİLMEK İSTENİYORUZ’

Taksici esnafının Belediye Meclisi’nde temsil edilmesi için Belediye Başkan Adaylarına çağrıda bulunan Çağlayan; “Son olarak belediye başkan adaylarına sesleniyorum, Edirne’de yıllardır belediye meclisinde temsil edilmeyen taksici esnafını camianın içinden birisinin temsil etmesi için bu sefer aynı hatayı yapmayacaklarına inanıyorum çünkü biz belediyede temsil edilmek istiyoruz” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Haber konusunda kendini gün geçtikçe gelişen Batuhan kardeşim… İlerde çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu