Cazip teklif

Kapının zili, neredeyse on dakikadır ısrarla çalmaktadır. Elektrikli süpürgenin kablosu prizden kurtulduğunda zili duyan evin hanımı kapıyı açar. Karşısında; gri saçları geriye doğru taranmış, doğuştan sürmeli kahverengi gözleriyle ona bakmakta olan koyu takım elbiseli  bir adam durmaktadır.

_ Anneniz evde mi küçük hanım?

_ Siz kimsiniz?

           Elindeki sayfaları karıştırıp önce bulduğu sayfayı sonrada kapı numarasını kontrol eden adam;

 _Burcu Hanım, numara on üç değil mi?

 _ Evet, benim, adımı nereden biliyorsunuz?

  _ Af buyurun, evin hanımının bu kadar genç ve güzel olmasını beklemiyordum.

    Yüzünden şaşkın bir ifade, kafasından binbir çeşit dolandırıcılık hikayesi geçiren Burcu, aldığı iltifatla yumuşayarak duraksar.

    Adam, el çabukluğuyla dikdörtgen, siyah evrak çantasının içinden yuvarlak pompalı parfüm şişesini çıkardığında Burcu, onun kapı kapı dolaşarak satış yapan bir satış elemanı olduğunu anlamakta gecikmez.

 _ Teşekkür ederim, ilgilenmiyorum.

 _ Efendim, ben size Sağlık Bakanlığından onaylı, fotoğraflı yetkili satıcı belgemi ibraz edeyim.

 _ Gitmenizi istiyorum, beyefendi.

 _ Burcu Hanım, bir dakikanızı ayırırsanız size reddedemeyeceğiniz bir teklifim var. 2019’u geride bırakacağımız şu son günlerde; size 2020’yi yaşamadan 2021’e atlatacak bir ürün tanıtmak istiyorum.

_ Böyle bir saçmalığa kim inanır? Bir insan neden yeni yılı atlamak istesin ki

_ Neler olacağından haberiniz olsaydı, isterdiniz.

_Ya eminim, öyledir.

         Bir yabancının aniden içeriye dalma olasılığına karşı kapıya yasladığı gövdesini geri çekerek yavaşça kapıyı kapatırken satış  elemanı elindeki parfüm şişesini yüzüne bir iki kez fıslatır. Esans, burnundan içeriye hücum ettiğinde birbirine çekilerek yukarıya kaldırdığı kaşlarıyla bayılacağını sanan Burcu, üst notası portakal, bergamot, kekik olan bu kokuyla adeta doğanın büyüsünü içinde hissederken gözlerinin önünden alev alev yanan bir orman görüntüsü geçer.

_ Ne var canım bunda, dünyada her yıl milyonlarca hektar orman yok oluyor.

_ Yangın daha ne ki? depremler efendime söyleyeyim…

_ Biz halk olarak alıştık, bu ülkenin deprem bölgesi olduğu yıllardır biliniyor.

   Burcu’nun, birkaç dakika önce duyduğu o keskin koku uçmuş açığa çıkan orta notadaki şakayık ve vadi zambağı kokusu bir bulut gibi havada asılı durmaktadır.

_  Büyükannenizi bir daha göremeyeceksiniz desem? Yeminle.

_ Üç günlük dünya! bugün var yarın yokuz  beyefendi, boş yere yemin etmeyin bari.

_ Bakın, haberlere; Çin’de ortaya çıktığı söylenen şu salgın var ya yeni yılda tüm dünyaya yayılacak.

__ Yahu Çin, dünyanın öbür ucu, olacak şey mi bu! Çin’i bırakın şimdi de aklıma birşey takıldı; şartları kabul ettim diyelim. 2020 yılını yaşamadan geçtim. Peki ben ileride 2020 ait anılarım olmayınca ne anlatacağım.

_ İnanın, anlatmaya değer anılarınızın olmayacağı bir yıl olacak. Bir kaybınız olmayacak hatta beni dinlediğiniz için yüzlerce kez şükredeceksiniz. Biraz önce alt kattaki komşunuz hem kendine hem de kocasına aldı.

  O an, Burcu’nun aklına kocası gelir. Akşam işten geldiğinde başından geçenleri anlattığında “Senin gibi uyanık geçinen bir kadın nasıl olur da böyle bir tuzağa düşer?” diye soran kocasının sesi kulağında yankılanır.

  _ Ay ne diyeceğimi bilemedim şimdi, akşam gelince kocama sorsam iyi olacak.

   Hışımla dış kapıyı kapatır. Kapının ardından satış elemanın boğuk sesi gelmeye devam etmektedir.

   _ Elimde gördüğünüz şu iki şişe kaldı. Sizin hatırınız için bu iki şişeyi bir şişe fiyatına vereyim doğrudan 2023’e geçin ne dersiniz?

             Sevgili okuyucu, siz olsanız ne yapardınız? Kapının ardında; bir iki fıs fısla tenine yerleşen şakayık ve vadi zambağı rahiyalarının hülyasına dalan Burcu’nun kapıyı açmasını ister misiniz? Peki aynı teklif 2021 için size gelse hiç tereddüt etmeden kabul eder misiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu