Çeltiğin başkentinde hasat başladı

‘Fiyat beklentinin 3-4 lira altında’

Edirne’de başlayan çeltik hasadını değerlendiren Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, ürüne iyi hizmet veren üreticinin sorunsuz verim aldığını ifade etti. Mevcut çeltik fiyatlarının üretici beklentisinin altında olduğunu kaydeden Arabacı, fiyatların mevcut fiyatların 3-4 lira olması gerektiğini söyledi. Ayçiçeği hakkında da konuşan Arabacı, verilen 1 liralık desteğin en az 4 lira olması gerektiğini ve ayçiçeğindeki verim kaybının büyük oranda geç ekilen ürünlerde gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 40’ından fazlasını üstlenen Edirne’de çeltik hasadı başladı. Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklamalarda bulunarak Edirne’deki hasadı değerlendirdi. Çeltik veriminde, geçen seneye oranla az bir verim kaybı olduğunu dile getiren Arabacı, henüz biçilen alanın az olduğunu ve hasat ilerledikçe verimin düzeleceğini düşündüğünü belirtti.

‘ÇELTİKTE ÜRÜNE İYİ HİZMET VEREN, İYİ VERİM ALIYOR’

Çeltiğin su içerisini yetiştiğini hatırlatan Arabacı, üreticiler tarafından ürüne verilen hizmetin kalitesinin ürünün verimine yansıdığını kaydetti. Arabacı; “Edirne ilinin her bölgesinde çeltik hasadı başladı. Üreticilerimiz bir yıl boyunca emek verdi, masraf etti. Şimdi emeğin karşılığını alma zamanı geldi. Çeltik, bakıldığı zaman ayçiçeği, kanola ve buğday gibi kuru tarıma benzemez. Su içerisinde yetişen bir üründür. Yani hizmetini doğru, gübrelemesini doğru uygulayan üreticilerimizin verimleri, aşağı yukarı iyidir. Bu yıl verimler, önceki yıla oranla biraz daha düşüş yaşadı. Ama biçilen alan, henüz çok azınlıkta, önümüzdeki günlerde daha netleşir. Şu an hizmetini iyi yapan üreticilerimiz verimini alıyor. Genel ortalamada bir düşüş olacağını düşünmüyorum” dedi.

‘FİYATLAR ÇOK KÖTÜ DEĞİL, AMA ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİNDEN AŞAĞIDA’

Çeltiğin boyutuna göre fiyatının değiştiğinin altını çizen Arabacı, çeltik fiyatlarındaki beklentinin mevcut fiyatların 3-4 lira üstünde olduğunu dile getirdi. “Çeltik fiyatlarına bakıldığında, geçen yıl açıklanan 13,5 liraydı. Bugün henüz bir fiyat açıklanmadı ama serbest piyasada işlem gören ürünlerimizi takip ettiğimizde, ince tane dediğimiz ürünlerin fiyatları aşağı yukarı 18 lira bandında ilerliyor. Orta tane dediğimiz Osmancık çeşitlerinde Tarım Kredi’nin açıkladığı fiyat 20 lira, iri tane dediğimiz ürünler de 24-25 lira bandında ilerliyor. Tarım Kredi 25 lira açıklamıştı. Şu an maliyetlerimize göre baktığımızda çok kötü diyemeyiz. Ama artan maliyetler karşısında üreticinin beklentisi biraz daha fazla. Üreticilerimiz, ince tanenin en az 20 lira ve üzeri olması gerektiğini düşünüyorlar. Orta tane dediğimiz Osmancık sınıfı çeşitlerinde, en az 23-24 lira olması gerektiğini düşünüyoruz. İri tanelileri de 27-28 belki 30 liraya kadar bir fiyat beklentisi var. TMO, henüz çeltikle ilgili bir fiyat açıklaması yapmadı. İnşallah, üreticimizi memnun edecek bir fiyat açıklayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Celtigin baskentinde hasat basladi | Edirne Ahval Gazetesi
Çeltiğin başkentinde hasat başladı | Edirne Ahval Gazetesi

‘PRİM BUĞDAYIN 2 KATI BİLE OLSA, BEKLENTİMİZİN ALTINDA’

Arabacı, ayçiçeği ve buğday paritesinin her yıl 1’e 2 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, bu yılki verim kaybı göz önüne alındığında ayçiçeğindeki desteğin buğdayın 2 katından fazla olması gerektiğini belirtti. Arabacı; “Biz ayçiçeğinde geçen yıl da aynı hayal kırıklığını yaşamıştık. Beklentiye, maliyet fiyatlarına yakın oluşan fiyatlara değinmiştik. Geçen yıl da aynı fiyat oluşmuştu, bu yıl da aynı fiyat oluştu. Bakanlığımızdan ekstra bir destek talep etmiştik. Bu yıl bakanlığımız, aynı buğdaydaki sistem gibi ayçiçeğinde de 1 lira prim veriyor. Ama geçtiğimiz yıllara baktığımızda, ayçiçeği ile buğday arasında bir parite vardır. Aşağı yukarı değişir ama ayçiçeği ve buğday paritesi yaklaşık 1’e 2’dir. Yani buğdayda 1 lira prim vermişseniz, ayçiçeğinde en az 2 lira olması lazım ki biz bu maliyetler karşısında, üreticiler olarak 4 lira prim olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bakanlığımızın açıkladığı prim 1 lira ve buğdayla aynı. İki katı bile olsa, bizim beklentimizin altında” diye konuştu.

GEÇ EKİLEN AYÇİÇEĞİNDE YÜKSEK VERİM KAYBI

Erken ekilen ayçiçeğinde çok fazla verip sorunu yaşanmadığını söyleyen Arabacı, bakanlık tarafından ayçiçeği üreticisine verilen 1 liralık desteğin, en az 4 lira olması gerektiğini vurguladı. Arabacı; “Edirne bölgesinde yüzde 50 erken ekiliş var, yani yağmur öncesi mart ayında ekilen ve yüzde 50’si de mayıs ayında yani yağmurdan sonra geç ekiliş var. Burada erken ekilen ürünlerimizde, bir nebze olsun geçen yılı aratmayacak verimler var. Ama geç ekilen ürünlerde çok büyük bir verim kaybı var. 60 kilo biçen üreticimiz de var, 150 kilo biçen üreticimiz de var. Geçen yıllara bakıldığında, bu bizim genel ortalamamızı düşürecektir. Biz maliyet hesabımızı yaptığımızda, 150 kilo verim üzerinden yapıyoruz ve yaklaşık 15,5 lira maliyet çıkarıyoruz. Bu maliyetin karşısında, üreticimizin en az 18-20 liralık bir beklentisi vardı. Biz Trakya Birlik’ten destek bekledik, ama bunun yanında bakanlığın da ciddi bir desteği olması gerekiyor. Çünkü serbest piyasada böyle bir fiyat yok. Trakya Birlik’in bunu tek başına yapma şansı yok, bakanlığın desteği gerekiyor. Bakanlığın da verdiği 1 liralık primin, en az 4 lira olmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

Celtigin baskentinde hasat basladi | Edirne Ahval Gazetesi
Çeltiğin başkentinde hasat başladı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!