Cesaret

Bir Hint masalına göre kedi korkusundan endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Bir büyücü fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya baslar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar.

Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür ve der ki; “Sen cesaretsiz ve korkak hayvansın. Sende sadece bir farenin yüreği var. O yüzden ben sana yardım edemem.” Ben küçük çocukları çok seviyorum. Sevme nedenlerimden biri de henüz yetişkinler gibi kendilerine bir konfor alanı yaratıp da bu durumu herhangi bir nedenden bozarım endişesi yaşamadıkları için.

Yani biz yetişkinlere nazaran oldukça korkusuz, samimi ve dürüst olmaları. Aslında kocaman bir yüreklerinin olduğunu unutur ya da görmezden geliriz. Biz yetişkinler sevmekten korkuyoruz. Cesaretimiz olmadığı için bulunduğumuz koşullar olumsuzda olsa bile değiştirmekten, hatta bir başkasının değiştirmesinden de korkuyoruz.

Çünkü birçoğumuzda “Öğrenilmiş çaresizlik” var. Çünkü birçoğumuza çocukluğumuzdan beri sevildiğimiz belki de hiç söylenmedi. Hep olaylar karşısında idare etmemiz önerildi. Ama kimse de demedi ki “Haksızlığa uğruyorsan bu duruma karşı çık, itiraz et ve hakkını ara!” “Sevdiğini sevdiğin kişiye söylemekten çekinme! Kolay değildir bir insanı olduğu gibi sevip kabullenmek.”

Bu hayata bir defa geliyoruz. Hakkımız olanı, korkmadan, kimseye zarar vermeden almak ve insan gibi yaşamayı öğrenmek zorundayız. Ayrıca kendi hakkımızın gasp edilmesine de müsaade etmemeliyiz. Ama kimsenin hakkını, sevgisini ve iyi niyetini de gasp etmeden yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz.

Ünlü yazar Shakspeare, bu konuda şöyle diyor: “İnsanların çoğu sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için. Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için. Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için. Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için. Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için. Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.”

Cesaretle yaşamak ve insan gibi sevmek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!