CHP Edirne’de protesto sesleri:

“Ciravoğlu için hak, hukuk, adalet”

CHP Edirne il parti binası önünde bir araya gelen parti üyeleri ve vatandaşlar, yapılan ön seçim neticesinde 1591 partilinin oyunu alarak Belediye Başkan Adayı seçilen fakat geçirdiği rahatsızlık öne sürülerek parti genel merkez tarafından adaylığına son verilen Şükrü Ciravoğlu’nun yeniden Edirne CHP Belediye Başkan adayı olması için Ankara’ya seslendiler. Bir araya gelen parti üyeleri ile vatandaşlar ‘hak, hukuk, adalet’ sloganı atarak Edirne CHP Belediye Başkan Adayı’nın Av. Filiz Gencan Akın değil, Şükrü Ciravoğlu’nun olması gerektiği haykırdılar. Ciravoğlu’nun oğlu Berke Ciravoğlu da gerçekleştirilen eyleme katılarak bizzat tanığı olduğu süreci anlattı.

Yapılan ön seçim ile CHP Edirne Belediye Başkan Aday Adayı Şükrü Ciravoğlu diğer adaylara büyük oranda fark atarak, Belediye Başkan Adayı ilan edilmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonrası hastaneye kaldırılan Şükrü Ciravoğlu’nun Genel Merkez tarafından adaylığı hastalığı sebep gösterilerek iptal edilmiş, Ciravoğlu’nun yerine yapılan ön seçimde en yüksek oyu alan Av. Filiz Gencan Akın CHP Edirne Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiş, ilçe seçim kuruluna bildirilmişti. CHP Genel Merkez tarafından atılan bu adımı protesto etmek üzere bir grup parti üyeleri ve vatandaşlar Edirne CHP İl Binası önünde bir araya gelerek açıklamalarda bulundular.

“EDİRNE HALKININ İRADESİ İPOTEK ALTINA ALINAMAZ”

Konuşma yapan CHP üyesi İbrahim Işık; “Cumhuriyet Halk Partililer ve diğer yurttaşlarımız, alıkonulan irademize sahip çıkmak için ve Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün manevi huzurunda onun partisinin binasının önünde, onunla birlikte bu tepkiyi koymak için buradayız. Bizim Edirne il başkanlığı, merkez ilçe başkanlığı veya il yönetimiyle ilgili bir tepkimiz yoktur. İl ve merkez ilçe yönetimi dışında gelişen genel merkezden gelişen bir irade gaspına karşı buradayız, ona karşı çıkmak için buradayız. Sayın Ciravoğlu ön seçimi kazandı, bu genel merkeze iletildi ve bunun takipçisi, denetimcisi de genel merkezdi. Parti Meclisi Üyesi ve genel merkezin görevlendirdiği bir milletvekilimiz genel merkezden gelmiş, onların denetiminde Cumhuriyet Halk Partililer mükemmel bir ön seçim yaşatmıştır. Bunu yok sayamazlar, bunu madem yaptılar, buna uygun hareket etmek, buna göre devam etmek zorundalar. Seçimi açık farkla kazanmış bir aday varken, gereksiz, doktorların raporlarına da uymayan, sadece hastanede dinlenmesi istenen bir süreçte, hasta diye, bu süreci yürütemeyecek diye uydurma bahanelerle Şükrü Ciravoğlu’nun iradesi, dolayısıyla Edirne halkının iradesi ipotek altına alınamaz, elimizden alınamaz, biz bunu haykırıyoruz” dedi.

Screenshot 2 6 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

Ön seçim sandığından ezici oyla birinci çıkan Ciravoğlu yerine Av. Filiz Gencan Akın’ın genel merkez tarafından belediye başkan adayı olarak gösterilmesinin kabul edilebilir bir karar olmadığını vurgulayan CHP üyesi Hüseyin Taşkan ise; “Sevgili Edirneliler, Cumhuriyet Halk Partisi her zaman üyesinin ve delegesinin özgür iradesine saygı duyan ve bunu ön planda tutan parti olmuştur. Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel; “Belediye Başkan atamalarında ön seçim sonuçlarına uyulacağını” ifade etmişti. Edirne’mizde yapılan ön seçimde 1591 oy almış olan Şükrü Ciravoğlu yerine, 683 oy alan Filiz Gencan Akın’ın atanmasına hak, hukuk ve adalet savunucusu olan partimiz adına anlam veremedik. Edirne’mizde Atatürkçü, demokrat, laik ve cumhuriyetçi, çıkarsız ve gönülden partiye hizmet edenler olarak, partiyi kendi çıkarlarına göre düzenlemek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“BİZ PARTİ İÇİ DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Ön seçim sonucunu hiçe saymanın neticesinde partililerin ve Edirne halkının CHP’ye olan güvenini sarstığını da bildiren Taşkan; “Ön seçimi açık farkla kazanan, halkta karşılığı olan bir adayın çekilmesini istemek seçimi riske atmaktır, kaybetmeyi de göze almaktır, bunu kabul etmiyoruz, edemiyoruz. 2019 seçimlerinde AK Parti’ye kaybettiğimiz Keşan ve Havsa Belediye Başkanlıklarının sorumluluğunu kim kabul etti? Hiç kimse. Edirne’de CHP örgütüyle birlikte eski ve yeni İl İlçe Başkanları yönetimler ve halkın büyük kısmı Şükrü ağabeyleriyle birlikte çalışarak seçimi farkla kazanacaklardır. Yapılan eylem, partimiz ilkelerine, hak ve adalet anlayışına uygun değildir. Partimize olan güvenin azalmasına, birçok seçmenin tepki göstererek sandıktan uzaklaşmasına neden olacaktır. En tehlikeli olan da atamalarda yapılmış olan ön seçimin gereksiz olduğu düşüncesi, parti içi liyakati, rekabeti ve özverili çalışmayı ortadan kaldıracaktır. Yerel seçimin kendine özgü kuralları vardır. Bunlar masa başı hesaplarla ortadan kaldırılamaz. Ancak sahada ve halkın adaya güveniyle olur. Halkın hakkını, hukukunu aramak için mücadele veren partimiz ve partililerimize güveni sarsanların her zaman karşılarında olacağız. Biz parti içi demokrasinin gelişmesini istiyoruz. Bu nedenle yapılan bu uygulamanın derhal düzeltilmesini ve adayımızın tekrar bize geri verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Screenshot 3 1 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

“KARAR ALMA SÜRECİNDE NARKOZUN DA ETKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Hastane odası Genel Merkez tarafından noterin gönderildiğini ve yaşanan süreci aktaran Şükrü Ciravoğlu’nun oğlu Berk Ciravoğlu ise; “Babam hastaneye ilk yattığı zamanda, bir işlemi yarım kalmıştı. 5 gün yatması gerekirken 3 gün erken çıktı. Doktorlar sonraki süreçte ‘kalp ritmini düzeltelim, tertemiz çıkaralım’ dediler. Daha sonra Ankara’dan geldiğimiz boş bir zamanda hastaneye yatarak bu işi bitirip, tamamen düzelerek çıkmak istedi. Bu nedenle geçtiğimiz Perşembe günü hastaneye yattı. Ama bilgiler Ankara’ya kendisinin acayip kötü durumda olduğu yönünde iletildi. Sanki durumu daha da kötüleşmiş gibi iletildi. Aslında şu anda hiçbir şeyi yok, bir serum bile takılı değil. Bence bu süreçte babamın çok üzerine gelindi. Karar alma sürecinde ben narkozun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Tabi bu durum daha bilgili kişilerce de öğrenilebilir” açıklamasını yaptı.

3 1 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

“ÇOK BASKICI BİR TAVIRLA GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ”

Ciravoğlu’nun yardımcısı Erkan Ak ise Ciravoğlu’nun istifasının oldu bittiye getirildiğini anlatarak; “Genel başkan kendisini arayıp, ‘bu işin sürdürülebilirliği kalmamıştır, seninle değil kadın adayla devam etmek istiyoruz, iki kadını yarıştırmak istiyoruz’ dedi. Ben Sayın Ciravoğlu’nun yanındaydım, megafon açıktı, hepsini duydum. Sonra 2-3 kez daha aradı genel başkan, ilk istifasının geçerli olmadığını, hastaneye il başkanı ile birlikte noter gönderdiğini, noter huzurunda yapılması gerektiğini, ısrarla ve çok baskıcı bir tavırla görevden el çektirdi kendisini. Oldu bittiye getirilip bu imza saat 17.00 civarında alındı” ifadelerine yer verdi.

Screenshot 4 3 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

Gerçekleştirilen protestoya katılarak yaşanan süreci hukuksal olarak yorumlayan Av. Cansın Çoğal; “Edirne Barosu’na kayıtlı bir avukatım. Bu süreci duyduğumda, haksız ve hukuksuz bir süreç olduğunu düşündüğüm için Atatürk ilkelerine bağlı bir avukat olarak, Edirneli bir vatandaş olarak bu karara itiraz etmek istedim. Şu anda ilçe seçim kurulunda itirazımız. Bu anti demokratik karara karşı çıkıyoruz, inşallah sonuç olumlu olur” şeklinde konuştu.

Screenshot 6 2 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

Edirne CHP İl binası önünde bir araya gelen parti üyeleri ve Edirne halkı; “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak CHP’nin Edirne Belediye Başkan Adayı’nın Şükrü Ciravoğlu olması gerektiğini söyleyerek seslerini CHP Genel Merkez’e, Genel Başkan Özgür Özel’e ve Ankara’ya duyurmaya çalıştılar. Damla GÖÇ AKYÜZ

Screenshot 7 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP Edirne’de protesto sesleri: | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!