CHP’de ön seçim sorunsalı

‘Sahte üyelerden gerçek veri alamıyoruz’

Uzunköprü’de 2009-2019 yılları arasında 10 yıl boyunca Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve geçtiğimiz günlerde 31 Mart yerel seçimleri için tekrar CHP’den aday adayı olduğunu açıklayan Avukat Enis İşbilen, Uzunköprü’de ön seçim yapılması durumunda doğru adayın çıkmayabileceğini ifade etti. İşbilen aday belirleme konusunda en doğru yöntemin anketler olduğunu ifade etti. İşbilen, CHP’li belediye başkanlarının parti örgütlerine getirdiği üyeler ile ön seçimden verimli sonuç alınamayacağını ifade etti.

2009-2019 yılları arasında Uzunköprü Belediye Başkanlığı görevini yürüten Avukat Enis İşbilen, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlerde Uzunköprü Belediye Başkanlığı’na CHP’den aday adaylığını açıklamıştı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İşbilen, Uzunköprülü vatandaşların tekrardan kendisiyle devam etmek istediğini belirterek; “10 yıl Uzunköprü Belediye Başkanlığı’ndan sonra, partimizin Özlem Becan’ı aday göstermesiyle 5 yıllık bir ara verdim. 2019-2024 süreci de tamamlanmak üzere. Aday adayı olduk. Uzunköprü halkının teveccühüne karşılık vermek istedik. İnsanlar tekrardan Enis İşbilen’le devam etme isteğini, arzusunu gösteriyor. Bunları duymak onur veriyor. 10 yıllık tüm dönemimizde iyi işler yaptığımızı düşünüyorum” dedi.

‘SAHTE ÜYELER, GERÇEK TABANIN SESİNİ DUYMA İHTİMALİMİZİ DÜŞÜRÜYOR’

İşbilen, CHP’li belediye başkanlarının örgütlere getirmiş olduğu üyeler ile tabandan veri almanın zorlaştığına dikkat çekerek; “Mevcut CHP’li belediyelerde, maalesef belediye başkanı arkadaşlarımız örgüt içerisindeki ilçe başkanı ve il başkanı seçimlerinde birtakım aktivitelerde bulundular. Yani mevcut belediye başkanı 5 senelik dönemi içerisinde bin tane yeni üye yapmışsa, yani belediye başkanının getirdiği üyeler ile tabanın sesini duyma ihtimali azalıyor. Açıkçası bunlar sahte üye oluyor. Gerçek verileri alamıyoruz” şeklinde konuştu.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL’İN TALİMATI İLE ADAYLARI HALK BELİRLEYECEK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in anket yapılması talimatı verdiğinin altını çizen İşbilen, önce mevcut CHP’li belediye başkanlarına memnuniyet anketi yapılacağını dile getirdi. İşbilen; “Genel başkanımız seçildiğinde verdiği ilk mülakatlardan biri şuydu; ‘belediye başkanımı halkla seçeceğime göre, CHP’li tabanın, üyelerin arasına değil, halkın arasına inerim Uzunköprü’yse Uzunköprü’ye, Edirne’yse Edirne’ye sorarım’ dedi, ‘Anketle sorarım’ dedi. Eğer burada CHP’li bir belediye başkanı varsa, o belediye başkanından bir memnuniyet anketi, eğer memnuniyet arz eden bir sonuç çıkarsa belediye başkanıyla devam etme yolu açılıyor. Olumsuz olduğu takdirde de diğer seçenekler göz önüne alınıyor” diye konuştu.

“HALKA, SOKAĞA SORMAK GEREK”

Anket firmalarına başvurarak adayları halka sormanın doğru yöntem olduğuna inandığını vurgulayan İşbilen; “Bazı ilçe örgütlerinin söylediği ön seçimin yetişme imkanı yok. Bunlar delege veya üye bazında temayül yoklaması söz konusu olabilir. Ama verilen, ortaya konan bir genelge var. Hangi bölgelerde ön seçim yapılacağına dair bir talepte bulundular. Bu illerin içinde Edirne yoktu, ama ne karar alınır, nasıl gider bilemiyoruz. Genel merkezin bileceği işler. Ama bence halka ve sokağa sormak lazım. Anket firmaları doğru yöntem. Tek firma değil, birkaç firma ile anket yapıyorlar. Eğer birbirlerini destekleyici sonuçlar çıkıyorsa aday belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

‘ÖN SEÇİMLE UZUNKÖPRÜ’DE DOĞRU ADAY ÇIKMAYABİLİR’

İşbilen, ön seçim yöntemi ile Uzunköprü’de doğru adayın çıkmayacağını düşündüğünü kaydederek; “Örgütler dinlenirse, her zaman doğru aday çıkmayabilir. Uzunköprü’de ön seçimle doğru aday çıkmayabilir” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!