CHP’de Özel dönemi

CHP’nin 38. Kurultayında genel başkanlık seçimini kazanan isim Özgür Özel oldu. 1367 kurultay delegesinden ikinci turda biten seçimde Özgür Özel 812, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Özel’in başkan seçilmesinin ardından ilk işi sabah saatlerinde 81 il başkanlarıyla toplantı düzenlemek oldu.

2010-2023 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) genel başkanı ve Türkiye’nin ana muhalefet lideri olarak görev yapan Kemal Kılıçdaroğlu, 38. Kurultayda 13 yıllık başkanlığını aday olan diğer isim Özgür Özel karşısında kaybetti. Olağan Kurultay’ın sonunda 1367 kurultay delegesinden 812’sinin oyunu alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, sabah saatlerinde 81 il başkanı ile bir araya gelerek kahvaltı yaptı. Kahvaltının ardından kameralar karşısına geçen Özel, bugün yapılacak Parti Merkezi seçimi hakkında açıklamalarda bulundu. Ayrıca, Kurultay sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında devir teslim yapacaklarını da ifade etti.

Seçimin beklenmedik bir şekilde 2 oy ile 2. tura kaldığını aktaran Özgür Özel, Parti merkezi seçimi ile ilgili; “Dün çok beklenmedik bir şey oldu, sadece 2 oyla seçim 2. turda kaldı. İlerleyen saatlerde toplantı yapmak yerine kahvaltıda bir araya geldik. Cumhuriyet’in 2. yüzyılının ilk genel başkanı olarak ve il başkanları olarak bir eksiklik, bir tartışma değil; bir zenginlik olduğunu hep birlikte teyit ediyoruz. CHP’ye yakışır bir PM listesi yapacağız. Bölgesel dağılıma, cinsiyet ve gençlik kotasına uygun bir liste hazırlayacağız. 81 il başkanımızın sahiplendiği bir anahtar listeyi sunacağız. Tüzük değişikliği, ön seçimle ilgili taahhütlerimiz noktasında bugün bir kez daha teyitleştik. Ancak bu anahtar listenin kamuoyu tarafından blok liste gibi anlaşılmamasını tercih ederiz” dedi.

Seçimden önce verdikleri sözler hakkında konuşan Özel, “Taahhüt ettiğimiz ne varsa yapacağız; tüzük değişikliği, ön seçimle ilgili taahhütlerimiz, il ve ilçelerimizin yalnız bırakılmaması noktasında bugün bir kez daha teyitleştik. Bundan sonraki süreçte CHP örgütüne güç veren ve örgütünden güç alan il yönetim anlayışıyla yol yürümeye devam edeceğiz. Biraz önce içerideki alkışlar, şahsıma değildi, birbirimize değildi. İçerideki alkışlar bu zamana kadar il başkanlarımıza genel başkanlık yapan, partimizin 7. genel başkanı, adalet yürüyüşümüzün önderi Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu hep birlikte alkışladık. Bundan sonra da onun deneyiminden istifade edeceğiz” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Screenshot 1 15 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de Özel dönemi | Edirne Ahval Gazetesi
F FsL8CXQAAcPI0 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de Özel dönemi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!