CHP’de tek adam göndermeli tek listeli seçim

Kongrede söz düellosu

Edirne CHP 38’nci Olağan İl Kongresi seçimi dün Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde, yapılacak olan seçimlerde gerekli delege imzasını toplayarak aday olduğunu açıklayan Erdal Akgün, seçime bir gün kala imza veren delegelerin kendilerine yapılan tehdit ve baskıdan ötürü imzalarını geri çektiklerini bu sebeple adaylıktan çekildiğini duyurarak, tehdit ve baskı iddialarına ise tek adam rejimi benzetmesi yapmıştı. Birçok iddiaları da peşi sıra getiren seçimde İl Başkanı Samet Kahraman olurken, CHP 38’nci Edirne Olağan İl Kongresi’nde konuşma gerçekleştiren Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan yaptığı ‘karanlık sular’ benzetmesinin yanı sıra, Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceklerini söyleyerek, Edirne’nin gündemine oturdu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, delegelere yapılan baskı iddiasını sert bir dille reddederek, iddiaları ahlaksızlık olarak yorumladı. Kongreye katılan delegeler ve partili seçmenler ise ortaya atılan iddiaların rahatsız edici olduğunu ifade ettiler.

CHP 38’nci Edirne Olağan İl Kongresi dün Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde seçimlerde aday olacağını açıklayan fakat kendisine imza veren delegelerin özellikle CHP’li belediye başkanları tarafından işlerine son vermekle tehdit edildikleri için imzalarını geri çektiklerini söyleyen CHP eski Merkez İlçe Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Erdal Akgün, adaylığını seçime bir gün kala geri çekmişti. Akgün yaptığı basın açıklamasında; “78 imzaya ulaşmıştık. Akşam 18’e, sabah 9’a düştü. İmzayı geri çekenler de oyumu size vereceğim ama imza listesinde ismim olmasın diyor. Baskı altına alındıklarını, işle tehdit edildiklerini söylediler” diyerek delegeler üzerinde baskı oluşturulduğunu iddia etmişti.

Tek adam göndermesi de yapan Akgün; “Edirne’mizde belediye başkanlarımızın delegeler üzerindeki baskılar yüzünden başarı şansım sıfıra düşmüştür. Maalesef biz ülkedeki tek adama karşıyken, Edirne’deki CHP’li belediye başkanlarının tek adamdan karar kılmaları neticesinde adaylığımı sonlandırmış bulunuyorum” ifadelerini kullanarak adaylığını geri çekti. Ayrıca Akgün, parti içerisinde ön seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini de vurgulamıştı. Akgün’ün açıklamalarının ve iddialarının ardından dün Atatürk Kültür Merkezi’nde CHP Edirne İl Başkanlığı seçimi tek listeyle gerçekleştirildi. CHP’li ilçe belediye başkanları ve birçok delegenin de katıldığı seçimler ortaya atılan iddiaların da etkisiyle gergin bir atmosferde düzenlendi.

BECAN’DAN KARANLIK SU GÖNDERMESİ

CHP 38’nci Edirne Olağan İl Kongresi’nde katılarak konuşma yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, parti içerisinde özeleştiri yapılarak parti ilkelerinden sapmalara müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Becan; “Edirne’de Cumhurbaşkanlığı Seçiminde, geçtiğimiz yıllara olan oranla sayın genel başkanımızın aldığı oy yükselirken, milletvekilliği seçimlerinde aynı yükselişi maalesef yakalayamadı. Çuvaldızı başkasına batıralım, tamam ama şapkayı da önümüze koyup bir düşünelim. Ortaya çıkan seçim sonuçlarının sorumluluğu hepimizindir. Şimdi sizlere soruyorum; biz sorumluluk bilinciyle hareket etmezsek, Edirne’de bizi seçerek onurlandıran halkımıza sırtımızı dönersek, dürüstlükten yana olmayarak, her zaman karanlık sularda yüzersek, Edirne’yi hak etmeyi nasıl bekleyebiliriz?” dedi.

CHPde tek adam gondermeli tek listeli secim | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de tek adam göndermeli tek listeli seçim | Edirne Ahval Gazetesi

“SİZİ DEV GİBİ GÖSTEREN AYNALAR, ARTIK PARAMPARÇA”

Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceklerini de belirten Becan; “CHP’li olduğunu unutup, Trakya’nın başkenti Edirne’mizde neyi temsil ettiklerinin farkında olmayan yöneticilerden kurtulmanın zamanı gelmiştir. Ülkemize adalet ve demokrasiyi getirmek tutkusuyla bunu savunan ve bunun için mücadele eden partimizde, Edirne’de her şeyi belirlerim hastalığına yakalanmış, örgütümüzü hiçe saymış, ‘bu partinin her dinamiği benim varlığımı, benim koltuğumu destekleyecek. Beni desteklemezse üzerini çizeriz’ diyenler, kendilerinin gittiğinin farkında değiller. Aydınlıktan ayrılanların, karanlık güçlerle kol kola giren ve hatta diz dize oturanların bu partide yeri olamaz. Sizlere bugün, bu kürsüden söz veriyorum; Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceğiz. Üzgünüm ama içinde bulunduğunuz zırh, artık aldığınız darbeleri gizleyemiyor. Sizi dev gibi gösteren aynalar, artık paramparça. Değişimciler üzülecek ama Edirne’de değişecek tek şey, Edirne’nin kendisine sunulmuş bir emanet olduğunu unutanlar olacaktır. Çünkü halka rağmen siyaset olmaz, onu da 2024 yılında görüşeceğiz” diye konuştu.

Kongrede konuşma gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, ön seçim konusuna değinerek; “31 Mart 2024’te yerel seçimlerimiz var. Ön seçim yapalım. İster üyelerle ister delegelerle. Hodri meydan. Tüm ilçelerde, meclis üyeleri dahil, belediye başkanları dahil hepsini ön seçimle belirleyelim. Mademki örgütümüz bunu istiyor, başımızın üstüne” ifadelerine yer verdi.

Partililere yönelik eleştiride bulunan Gürkan; “Bu partinin en büyük problemlerinden birisi, birbirimizin yüzüne söyleyemediklerimizi arkadan konuşuyor olmak. Hayatta da siyasette de gizli bir şey kalmaz. 2019 yılında genel merkez tarafından aday gösterilince, hiç itiraz etmeden o adaylığı kabul edip yola çıkıp, 2023’te ‘Milletvekili listelerini nasıl atamayla yaparlar, genel merkez nasıl belirler?’ diyenler, samimi değildir. Mademki içinize sinmiyor, adaylığı kabul etmeyeceksiniz” açıklamasını yaptı.

CHPde tek adam gondermeli tek listeli secim 2 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de tek adam göndermeli tek listeli seçim | Edirne Ahval Gazetesi

“BECERİKSİZLİĞİNİZİN FATURASINI BELEDİYE BAŞKANLARINA KESMEYE ÇALIŞIYORSANIZ AHLAKSIZSINIZ”

Ayrıca Gürkan; “Her göreve, her makama aday olmak her CHP’linin hakkıdır. Ama yalan atmak, iftira atmak alçaklıktır, şerefsizliktir. İmzayı bulamadınız, çekildiniz. Gayet doğal. Edirne’nin tüm belediye başkanları burada. Bu adaylık sürecinde ‘Erdal Akgün’e imza vermeyin ya da vermişseniz geri çekin’ diye, ben de diğer belediye başkanlarım da bir kişiyi bile aramışsak namerdiz, ahlaksızız şerefsiziz. İmza toplayamamanızın, kendinizi delegeye anlatamamanızın, kabul ettirememenizin, beceriksizliğinizin faturasını belediye başkanlarına kesmeye çalışıyorsanız, siz ahlaksızsınız, siz şerefsizsiniz” diyerek Akgün’ün baskı ve tehdit iddialarına da sert bir dille yanıt verdi.

Tek listeyle gidilen seçimde il başkanı olan Samet Kahraman ise; “Siyaseti öğrendiğim partili büyüklerimizin ne yazık ki son bir haftalık süreçte eleştirilerine maruz kaldık. Bu salonda iki adayın olmasını en çok ben istedim. Akgün basın açıklamasında, rapor konusuna değindi, partiye davet edilmediklerini belirtti. Fakat her ilçeyi ziyaret ederken, merkez ilçeyi ziyaret etmediler. Kendileri merkez ilçeyi tanımıyoruz dediler. Biz birlik bütünlüğü sağlayacağız derken merkez ilçeyi tanımayarak doğru mu yapmış olacaktım? Ben tek başıma çıkıp tüm ilçeleri gezdim, tek başıma herkesten destek istedim, emeğimi kimseye çaldırmam. Samimi olmalıyız. Bir tane tehdit edilen bir kişi varsa ben adaylıktan çekileceğim. Topladığı 78 adet imzayı çıkarıp göstermezse namerttir. 78 imzayı toplamadan topladım diyerek herkesi zan altında bıraktı” ifadelerini kullandı.

CHPde tek adam gondermeli tek listeli secim 3 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de tek adam göndermeli tek listeli seçim | Edirne Ahval Gazetesi

Ayrıca, partili seçmenler ve CHP 38’nci Edirne Olağan İl Kongresi’ne katılan delegeler ise ortaya atılan iddialara tepkili olduklarını dile getirdiler.

Kongreye CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, geçmiş dönem Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, geçmiş dönem Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, geçmiş dönem DSP Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, CHP’li Edirne Belediye Başkanları, belde ve ilçe başkanları, delegeler katılım sağladı. Damla GÖÇ AKYÜZ/Adem Batuhan SEVER

CHPde tek adam gondermeli tek listeli secim 5 | Edirne Ahval Gazetesi
CHP’de tek adam göndermeli tek listeli seçim | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!