‘Çiğ süt fiyatları hak ettiği seviyelerde değil’

Deprem felaketi ve ekonomik krizin, Türkiye’yi tarım ve hayvancılık sektörlerinde çok şiddetli bir biçimde etkilemediğini ifade eden SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, yeni yılda çiğ süt fiyatlarının 16 lira 50 kuruş seviyelerinde olması gerektiğini belirtti. Suiçmez, gıda sanayicilerinin, onlara hammadde üretimi sağlayan süt üreticilerini koruması gerektiğinin altını çizerek, her geçen gün aile işletmelerinin kapanmaya doğru gittiğine vurgu yaptı.

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak süt üretimi ve hayvancılık açısından 2023 yılını değerlendirdi.

‘DEPREM FELAKETİNE RAĞMEN TARIM VE HAYVANCILIKTA ÇOK ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE ETKİLENMEDİK’

6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ilin etkilendiği deprem felaketinden, tarım ve hayvancılık sektörünün çok şiddetli bir şekilde etkilenmediğini dile getiren Suiçmez; “2023 yılı tarım ve hayvancılık açısından farklı dönemlerde bereketli bir yıl oldu. Buğdayda bereketli bir yıl oldu, fiyatlar iyiydi. Ayçiçeğine baktığımızda üreticimizde ciddi bir rekolte kaybı oldu, kuraklık nedeniyle. Genel olarak mevsimler olarak kurak bir yıldı diyebiliriz. İlkbahar sonrası ülkemiz geneli çok ciddi bir kuraklık yaşadı ve kışa girdiğimiz bu dönemlerde yeni yeni yağışlar olmaya başladı. Hayvancılık açısından hem sütte hem de ette çeşitli dalgalanmalar oldu. Fiyatlar belirli bir oranda arttı. Deprem felaketi ve ekonomik krize rağmen ne hayvancılıkta ne de tarımda çok şiddetli şekilde etkilenmedik. Eksiklerimiz tabii ki var ama bu kadar zorluklar karşısında dünyanın diğer ülkelerindeki ekonomilerine baktığımızda bizden çok daha kötü yerler var” dedi.

‘SÜT FİYATLARI ŞU ANDA HAK ETTİĞİ SEVİYELERDE DEĞİL’

Suiçmez, 1 Ocak’tan itibaren süt fiyatlarının revize edileceğini belirterek; “Senenin sonuna yaklaştık. Tarım kesiminin beklentileri olduğu gibi özellikle hayvancılıkta ciddi bir beklentimiz var. Süt fiyatları şu anda hak ettiği seviyelerde değil. Biz ümit ediyoruz ki, aldığımız duyumlara göre 1 Ocak’tan itibaren süt fiyatlarının revize olacağı yönünde. Son dönemlerde baktığımızda, 1 hafta 10 günden beri kırmızı et fiyatlarında bir artış var. Hayvancılıkta şöyle bir şey vardır, eğer et fiyatları süt fiyatını geçiyorsa, hayvanlar kesime gider. Bunu ne ben ne de başkası engelleyebilir. Et fiyatları arttığı dönemde eğer süt fiyatları yerinde sayıyorsa veya daha gerilere düştüyse mutlaka revize şarttır. Burada 1.5 içerisinde yem fiyatlarına ortalama yüzde 23 gibi bir zam da geldi. Bir taraftan girdi maliyetleri yükselirken, bir taraftan süt aynı yerinde sayıyorsa bu durum üreticiyi üretim yapmaktan soğutuyor” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 18 at 16.52.52 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Çiğ süt fiyatları hak ettiği seviyelerde değil’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÜRETİCİDEN ALINAN SÜT FİYATLARI 16 LİRA 50 KURUŞ OLMALI’

Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte üretim maliyetlerinin de artacağına dikkat çeken Suiçmez, şu an 12 lira 50 kuruş olan çiğ süt fiyatının 16 lira 50 kuruş seviyelerinde olması gerektiğini ifade etti. Suiçmez; “Malum Aralık ayındayız, hükümet bütçe görüşmelerini bugün ya da yarın tamamlayacak, asgari ücret görüşmeleri var. İnanıyorum ki, memnun edici bir asgari ücret fiyatı çıkacak. Bunlar da olduktan sonra 2024 yılında asgari ücretin yükselmesiyle bizim maliyetlerimiz yine artacak. O nedenle yaptığımız hesaplamalara göre 1 Ocak’tan itibaren talebimiz üreticinin eline geçecek rakam 16 lira 50 kuruş olmalı. Şu anda üreticinin eline geçen 12 lira 50 kuruş. Bu istediğimiz 16.50 lira yüzde 30 gibi bir artışa denk geliyor” diye konuştu.

“11,50 LİRAYA VERDİĞİMİZ SÜT SOKAKTA DAHİ 25 LİRAYA SATILIR HALE GELDİ”

Çiğ süt fiyatına zam gelmediği halde market raflarındaki süt fiyatlarında artış yaşandığının altını çizerek Suiçmez, üreticiden alınan çiğ süt fiyatının düşük olduğunu ifade ederek sanayicilere seslendi; “Süt fiyatları çıktı çıkacak diye birtakım haberler çıktı ama süte zam gelmemesine rağmen market raflarındaki ürüne zam geldi. Burada bir gariplik var. Bize verilecek bu muhtemel zamda da market raflarına çok fazla yansımamalı. Hiç yansımasın demiyorum çünkü sanayici de asgari ücretle işçi çalıştırıyor, mutlaka giderleri artacaktır ama sütün ana kaleminde hammaddeye zam geldi diye zam yapılmamalı, çünkü onlar zaten bu zammı koydular. Bizim burada 11,50 liraya verdiğimiz süt sokakta dahi 25 liraya satılır hale geldi. Ama bizden halen 11,50-12,50 liralara alınıyor. Sabrettik, üretmeye devam ettik, yine de üreteceğiz ama nereye kadar bu sürecek? O nedenle buradan sanayicilere de seslenmek istiyorum, bu parayı verecek olan sanayiciler. Herkes ellerini başının arasına alıp düşünmeli. Aile işletmeleri küçülüyor. Bunu kimse inkar edemez. Her geçen gün 3-5 ineği olan ya tamamen kapatıyor ya da birkaç tane satmış. Durum buraya gidiyor. Bu süt sanayiciye de lazım. Biz fazla bir şey istemiyoruz, emeğimizin karşılığını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SANAYİCİLERİN GÖREVLERİNDEN BİRİSİ, HAMMADDEYİ ÜRETEN ÜRETİCİYİ KORUMAK’

Suiçmez, sanayicilerin asli görevlerinden birinin üreticileri korumak olduğuna vurgu yaparak; “2024 yılı için beklentilerimizi iletiyoruz, çözüm önerilerimizi de iletiyoruz; ‘Yandık, bittik, toz olduk’ da demiyoruz. Üretimden de kimse vazgeçmesin diyoruz, bu memleket hepimizin. Üreticiler olarak üstümüze düşen sorumluluğumuzu yerine getirelim, sanayici de bu ülkeye olan sorumluluğunu yerine getirsin. Sanayicinin de hem para kazanmak, ihracat yapmak görevi hem de hammaddeyi üreten üreticiyi de korumak birinci görevlerinden birisi. Aynı gemide yürüyoruz. Bu geminin bir tarafı aksadığı zaman yalpalar gider. Bunun için beklentilerimizi iletiyoruz. 2024 yılının iyi olacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

thumbs b c 3700a93ede29c3ecf4dc5aabb9fa08fc | Edirne Ahval Gazetesi
‘Çiğ süt fiyatları hak ettiği seviyelerde değil’ | Edirne Ahval Gazetesi
20170829 2 25479097 25348119 | Edirne Ahval Gazetesi
Kırklareli’de bu yılın ilk 6 ayında üretilen süt ve süt ürünlerinden AB ülkelerine 15 milyon 560 bin dolarlık ihracat yapıldı. ( Özgün Tiran – Anadolu Ajansı )

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu