Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı

‘Meslekler zora giriyor’

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 1 Ekim itibariyle staj ve çıraklık için kayıt yaptıran öğrencilere verilen devlet desteğinin kaldırılması kararını değerlendiren Edirne Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selçuk Gül, kararın yanlış olduğunu ve bir an önce yanlıştan dönülerek desteklerin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Berber esnafı Fahrettin Terkos ve kadın kuaförü esnafı Hayati Dovan da devlet desteğinin kaldırılmasının yanlış olduğunu ve çıraklık evresinde kazanca değil mesleği öğrenmeye bakılması gerektiğini ifade ettiler. Ailelere de çağrıda bulunan Terkos ve Dovan, yeteneği olan çocukları okullara değil, meslek dallarına yönlendirmeleri gerektiğini ifade ettiler.

1 Ekim 2023 tarihi itibariyle, staj ve çıraklık için kayıt yaptıran öğrencilere verilen devlet desteği, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle kaldırıldı. Devlet desteği, berberlik ve kadın kuaförlüğü sektörü dahil 400 sektörden çekildi.

“EDİRNE’DE DE ÇOK SAYIDA ÇIRAK VE KALFA BU YARDIMDAN YARARLANIYORDU”

Konuyla alakalı gazetemizin sorularını yanıtlayan Edirne Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selçuk Gül, kararın yanlış olduğunu dile getirirken, konunun tekrardan gözden geçirilerek, desteklerin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gül; “Berber, kuaför yanında çalışan çıraklarımıza, kalfalarımıza devletin vermiş olduğu bir destek vardı. Bu da çalışmaları ve elemanları teşvik edici bir yardımdı. Berber ve kuaför için de gayet faydalı bir şeydi. Şu anda bu yardımları durdurdular. Önümüzdeki günlerde, umarım bu yanlıştan dönülür ve düzelir diye düşünüyorum. Edirne’de de çok sayıda çırak ve kalfa bu yardımdan yararlanıyordu. Bu destekler ailelere de cazip geldiği için çocukları çıraklığa yönlendiriyorlardı ve eleman sıkıntısı yaşanmıyordu. Desteklerin kalkmasıyla yine eleman sıkıntısı yaşanmaya başlayabilir. Bana göre bir an önce bu yanlıştan dönülmesi ve yeniden esnaf, sanatkâr yetişebilmesi için devletin bu konuyu gözden geçirip, bu konuyla alakalı çalışma yapması ve desteğin devam etmesini diliyoruz” dedi.

Cirakliga devlet destegi kaldirildi 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE MESLEĞİ YAPAN KİŞİ SAYISI AZ OLACAĞI İÇİN, ÜCRETLER YÜKSELECEK”

Gül, verilen destek sebebiyle hem çırak ve kalfaların hem de esnafın mutlu olduğunu belirtirken, desteğin çekilmesinin ardından ara eleman yetiştirmenin zora gireceğini kaydetti. Gül; “Çıraklarda 3420 lira, kalfalarda da 5700 lira civarında bir destek vardı. Şu an kısmi olarak bu miktarı verebilecek olan esnaflar olabilir. Çalışıp para kazandıran elemanları, ustaları çalıştırmaya devam edebilir. Ama para kazandırmayan ve çırak olarak çalışan elemanların birçoğunun işine son verilebilir. Aileler de zaten para kazandırmayan işlere evlatlarını göndermez. Sanatkâr yetiştirmek kolay değil, ücret beklentisi de olmaması lazım. Eline meslek alacağı için ücret olarak düşünülmesin ama devletin verdiği destekten dolayı hem işveren hem de çalışan memnundu. Bu durumun devam etmesi halinde sanatkâr yetişmez. Alttan yetişen eleman az olacağından dolayı, yetersiz kalacak. Önümüzdeki günlerde mesleği yapan kişi sayısı az olacağı için, bu sefer ücretler yükselecek” şeklinde konuştu.

Cirakliga devlet destegi kaldirildi | Edirne Ahval Gazetesi
Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

“BERBERLİK MESLEĞİ YAVAŞ YAVAŞ ÖLÜYOR”

45 yıllık Edirneli berber esnafı Fahrettin Terkos, devlet desteği olmadan çırakların ve kalfaların işletmelerde barınmalarının sor olduğunun altını çizerek; “Çırak bulmakta zorlanıyoruz. Bildiğim kadarıyla çıraklık okuluna çok sayıda giden de yok. Devlet de bunun ödeneğini kaldırmış. İnsanlar para kazanmayınca da olmuyor. Devlet desteği olmadan çırakların işletmelerde barınmaları zor. Şimdiki çocukların hepsi okumak istiyor. Berberlik mesleği yavaş yavaş ölüyor. Bütün mesleklerde durum böyle. Hiç kimse çocuklarını meslek dallarına yönlendirmiyor. Meslek dallarına yönlendirilseler kalifiye eleman bulmakta zorlanmayacağız. Halbuki bu iş kazandıran bir iş, kendi aileni rahatlıkla geçindirebilirsin. Aileler çocuklarını mesleklere yönlendirmeli. Sadece berberlik için değil kaportacı, boyacı, motorcu da olabilir. Kabiliyetlerine göre yönlendirilmeleri gerekir” diye konuştu.

“BU İŞ ÇIRAKLIK MERKEZLERİNDE ÖĞRENİLMELİ”

35 yıldır kadın kuaförlüğü mesleğini yapan Hayati Dovan, birçok sektörde çırak problemi olduğuna dikkat çekerek, mesleğin çıraklık okullarında öğrenilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Dovan; “Yanımda sayısız çırak ve kalfa yetiştirdim. Birlikte çalıştığım insanların çoğu işyeri açtı. Şu an sektörde çırak ve kalfa sıkıntısı var. Bu sadece kuaförlükle alakalı değil. Diğer meslek alanlarında da durum bu şekilde. Ne terzilerde çırak var ne sanayide çırak var. Herhalde herkes üniversite okuyor. Herkes okuyup, daha rahat meslekleri yapmak istiyor. Bundan dolayı ara eleman yetişmiyor. Bizim sektörde şu da var; 25-30 yaşına gelmiş, hayatında hiç kuaförlük yapmamış insanlar bu işe girmeye çalışıyorlar. Hiç alakası olmayan insanlar, güzellik salonu açıyorlar, tecrübesiz bir şekilde kaşa ve dudağa tıbbi müdahale yapıyorlar. Bu iş çıraklık merkezlerinde öğrenilmeli. Benim yanımda hep oradan gelen öğrenciler çalıştılar. Bütün çalışanlarım çıraklık okulundan mezun oldular. Ben de usta öğreticilik belgemi çıraklık merkezinden aldım” ifadelerini kullandı.

Cirakliga devlet destegi kaldirildi 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

“AİLELER ÇOCUKLARINI ZORLAMASIN, YETENEĞİNE BAKSINLAR”

Gençlerin mesleği öğrene kadar kazanca bakmaması gerektiğini ifade eden Dovan, meslek öğrenildiği zaman iyi para kazanıldığının altını çizdi. Dovan; “Önceden kimse para da istemiyordu, ‘Yeter ki mesleği öğreneyim’ diyorlardı. Şu an her gelen öğrenci ‘kaç para kazanacağım’ diyor. Hemen asgari ücret istiyorlar. Şimdiki çocuklar daha masraflı, aileler de çocukların kendi masraflarını çıkarabilmeleri için ücretli çalışmalarını istiyorlar. Devletin de çıraklara ve kafalara olan desteği kaldırmaları kötü oldu. Çocukların bir meslek öğrenmeleri gerekiyordu. Öteki türlü çocuklar yanlış yola girebiliyorlar. Aileler çocuklarını zorlamasın, yeteneğine baksınlar. Gerçekten çok yetenekli çocuklarımız var. Aile ‘Okuyacak’ diyerek, çocuğu farklı şeylere yönlendiriyor. Ben tekrar dünyaya gelsem tekrar kuaför olurum. Ben bu işi severek yaptım. Öğrendiğin zaman iyi kazancı olan bir meslek, sadece kendi aileni değil, birkaç tane aile geçindirebilecek kadar kazanç elde edilebilir. İşi öğrenir, severek yaparsan hayatını garantiye alabilirsiniz. Aileler, işin para boyutuna bakmadan çocuklarını önce meslek öğrenmeleri için teşvik etmeliler. Çocuğu üniversiteye gönderiyorlar, bir sürü kalacak yer masrafı, harçlık masrafı ediyorsunuz, çocuk mezun olduğu zaman garson oluyor” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

Cirakliga devlet destegi kaldirildi 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı | Edirne Ahval Gazetesi
Cirakliga devlet destegi kaldirildi 5 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Çıraklığa devlet desteği kaldırıldı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu