‘Çorak bir alan yeşillendirilerek Millet Bahçesi yapılmalı’

Çalışmaların durdurulması yönünde mahkeme kararı alınan Söğütlük Kent Ormanı’ndaki Millet Bahçesi çalışmalarına yönelik basın açıklaması yapan Söğütlük Doğal Kalsın Platformu üyeleri, Millet Bahçesi’nin çorak bir arazi yeşillendirerek yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Söğütlük Kent Ormanı’na Millet Bahçesi yapımına karşı çıkan Söğütlük Doğal Kalsın Platformu üyeleri, Kent Ormanı önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenlediler. Platform üyeleri adına basın açıklamasını yapan Ziya Gökerküçük, çorak bir arazinin yeşillendirilerek Millet Bahçesi yapılması gerektiğine vurgu yaparak; “Danıştay; hukuki ve teknik altyapısı oluşturulmadan yapılan Millet Bahçesi’nin ihalesinin iptaline karar vermiş ayrıca Söğütlük’ün orman parkı olduğunu buranın millet bahçesi yapılamayacağına hükmetmiştir. Bu gayet normal ve olması gereken karar ve buna bağlı gelişmeler kentimiz idarecilerini üzmemeli aksine sevindirmelidir. Edirne’ye eğer Millet Bahçesi yapılacaksa bu akıl, bilim, hukuka uygun bir şekilde belirlenip çorak bir alan yeşile dönüştürülerek yapılmalıdır. Bizler kent sakinleri olarak bunun böyle yapılmasını bekliyor ve zaten orman olan bir alanın Millet Bahçesi adı altında betona boğulmamasını, doğal haliyle kalmasını talep ediyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 17 at 17.16.27 - Edirne Ahval Gazetesi
‘Çorak bir alan yeşillendirilerek Millet Bahçesi yapılmalı’ - Edirne Ahval Gazetesi

“BURASININ ADI HALK ARASINDA SÖĞÜTLÜK, RESMİ ADIYLA DA İZZET ARSEVEN KENT ORMANI’DIR”

Gökerküçük, Söğütlük’ün adının değiştirilmesine de karşı olduklarının altını çizerek; “Birincisi bu alana düşünülen Millet Bahçesi Projesi artık tamamen ve kesin bir biçimde ortadan kalkmıştır. İkincisi Orman Müdürlüğünün veya ilgili kurumların alanda yaptığı çalışmalar sonrasında bu alanın millet bahçeleri mevzuatı dışında sadece isim değiştirerek açılması da hukuka ve kamu vicdanına aykırı olacaktır. Bu ormanın adı bellidir, burasının adı halk arasında Söğütlük, resmi adıyla da İzzet Arseven Kent Ormanı’dır ve Millet Bahçesi olamaz. Ki bu tür kelime oyunlarına da hiç kimsenin ve makamın gereksinimi yoktur ve bundan sonra da olmamalıdır. Ayrıca bu alanda işi biten TOKİ’nin de alan etrafındaki görselleri kaldırması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“SÖĞÜTLÜK’ÜN KENT ORMANI OLARAK YENİDEN HALKIN HİZMETİNE AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Çalışmaların en kısa sürede sonlanmasını beklediklerini dile getiren Gökerküçük, mahkeme kararına uyulmasının zorunlu olduğunu söyledi. Gökerküçük; “Biz kentliler olarak konuyla ilgili kurumlardan Danıştay kararı sonrası Söğütlük ve çevresindeki ormana zarar veren çalışmaları en kısa sürede durdurup sonlandırmasını, Söğütlük’ün kent ormanı olarak yeniden halkın hizmetine açılmasını ve bugüne kadar hukuka uygun davranmayan sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Unutulmamalıdır ki mahkeme kararlarına uymak başta idare olmak üzere herkes için zorunludur, bu kararı görmezden gelip bu saatten sonra halen Söğütlük’ü Millet Bahçesi yapma girişimleri de her halükarda hukuka uygun davranmama anlamına gelecektir” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 17 at 17.16.27 2 - Edirne Ahval Gazetesi
‘Çorak bir alan yeşillendirilerek Millet Bahçesi yapılmalı’ - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu