Cumhurbaşkanı’ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3.5 saat süren kabine toplantısının ardından Kocaeli’deki patlama, enflasyon, Akbelen Santrali ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ayrıca fındık fiyatlarını da açıkladı.

Sözlerine Türkiye’nin küresel sistemdeki rolü ile başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin önünde açılan tarihi fırsat penceresini değerlendirmekte kararlıyız. Türkiye, asırlar sonra küresel sistemin en üst ligine yükselme imkanı elde etmiştir” dedi. Kocaeli meydana gelen patlamada yaralanan vatandaşlara şifa dileyen Erdoğan, “Kocaeli Derince Limanı mevkiinde TMO silosunda meydana gelen patlamada yaralanan kardeşlerimize Allah’tan acil şifalar diliyorum. Kocaelili vatandaşlarımıza bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” açıklamasını yaptı.

AK Parti iktidarında çok fazla fidan dikildiğini ifade Erdoğan, Güney Ege’de kullanılan elektriğin neredeyse 3’te 2’sini üreten Akbelen Termik Santrali ülkemiz için milli bir değer konumundadır. Santralimizin kaynağını azalttığı için kömürle faaliyetine devam etmesi gerekiyor. Avrupa’nın hiçbir yerinde kömürle üretimin arttılmasına karşı çıkılmazken, Türkiye’de ağaç sevgisi adında provokatif eylemler yapılmaktadır. Ülkemizin ormanlarının arttığı ilgili kurumlar tarafından sürekli olarak açıklanmıştır. Kampanyaları ağaç sevgisiyle izah edemeyeceğimiz açıktır. Çevreci görünümlü marjinalllere aldırmıyor, sadece işimize bakıyoruz. Son 21 yılda Türkiye toplam 6 milyar 572 milyon fidanı toprakla buluşturarak, bu alanda kırılması zor bir rekora imza atmıştır” diye konuştu.

“SON 20 YILDIR ENFLASYON ORTALAMA YÜZDE 15”

“Enflasyon rakamlarından da bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Türkiye’nin son 20 yıldır enflasyon ortalama yüzde 15’tir. Bizden önce daha yüksekti. Yükselen enflasyonu Allah’ın emri ile yine biz indireceğiz. Enflasyonu daha önce yüzde 6’lara düşürdük, yine biz indireceğiz.  İstihdam ve üretim sayesinde bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

“SİVİL VE ÖZGÜR BİR ANAYASAYA KAVUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Anayasaya da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Başörtüsü ve ailenin korunması olmak üzere milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk demokrasisini darbe anayasasından kurtararak, sivil ve özgürlükçü bir anayasa ile buluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“FINDIK ALIM FİYATI GİRESUN İÇİN 84 TL, REVANT İÇİN 82,50 TL OLARAK BELİRLENDİ”

Fındık fiyatlarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yaz döneminde açıkladığımız çeşitli alım fiyatları üreticimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Fındığın ihracatımıza yıllık katkısı 2 milyar doları buluyor. Bu sene 125 tonluk bir rekolte bekliyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi’ni üreticileri korumak için yeniden görevlendirdik. Fındık alım fiyatı Giresun için 84 TL, Revant için 82,50 TL olarak belirlendi” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu