Cumhuriyet’in yeni asrına mecliste kutlama

İl Genel Meclisi kasım oturumlarının 1’inci birleşiminde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı sebebiyle kutlama konuşması yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuş, bireyi yurttaş konumuna yükseltmiştir” şeklinde konuştu.

Edirne İl Genel Meclisi kasım ayı oturumlarının 1’inci birleşimi, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantının başında Cumhuriyet’in 100’üncü yılı ile ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Cumhuriyet’in bireyi yurttaş haline getirdiğinin altını çizerek; “Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlatmış olduğu milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen, eşit haklara sahip birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Cumhuriyet rejimi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuş, bireyi yurttaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Tüm meclis üyelerimizin, Cumhuriyetinin 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlar; bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, milli mücadeleye emek veren devlet adamlarımızı minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi. Siyasi partilerin grup başkanvekilleri de söz alarak Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladılar.

Konuşmaların ardından, Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan Anıt Süvari Yüzbaşı Şehitliği hakkındaki komisyon raporu, Komisyon Başkanı Sezgin Gündoğdu tarafından meclise aktarıldı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!