“Dağdan doğan Ergene, sanayi ile buluşunca öldü”

Dağların günden güne insan eliyle yok edildiğini belirten DOKU Derneği Başkanı, doğal yaşam savunucusu Göksal Çidem, 11 Aralık Uluslararası Dağ Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada, Istranca Dağlarının madencilik ve enerji faaliyetleri ile Istrancalar’dan doğan Ergene Nehri’nin ise sanayi ile yok edildiğini vurguladı.

DOKU Derneği Başkanı, doğal yaşam savunucusu Göksal Çidem, dünya genelinde 11 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Dağ Günü dolayısıyla açıklama yayınlayarak, dağların insan eliyle günden güne yok edildiğini vurguladı.

“DAĞLARIMIZ İNSAN ELİYLE MİLYONLARCA YILLIK YOLCULUKLARININ SONUNA DOĞRU HIZLA İLERLİYOR”

Dağları kurtarmak adına atılan adımların, yıkım için atılan adımların gerisinde kaldığına vurgu yapan Çidem; “Bir başka deyişle yaşamın temel kaynağı olan dağlarımız, insan eliyle milyonlarca yıllık yolculuklarının sonuna doğru hızla ilerliyor. Tüm zamanların en yıkıcı türü olan insan, varlığını borçlu olduğu dağları peynir kalıbı gibi kesiyor, dinamitler patladıkça un ufak ediyor. İnsanoğlu bu gerçeğin farkına çoktan varmış olsa da çözüm için atılan adımlar ne yazık ki yıkım için atılanların çok gerisinde kalıyor” dedi.

“DAĞLARDA YAŞAYAN İNSANLARIN YAŞAMLARINI SÜRDÜRMESİ GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Dünyadaki nüfusun yüzde 12’sinin dağlarda yaşadığını kaydeden Çidem, dünyadaki içilebilir su kaynaklarının yarısından fazlasının dağlarda bulunduğuna dikkat çekerek; “Yaban hayatının ise tamamına yakını dağlarda ve eteklerinde yaşam buluyor. Dünyadaki içilebilir su kaynaklarının yarısından fazlası ve temiz hava dağlardadır. Dağlar, sürdürülebilir bir çevrenin temelidir. Burada varlığını sürdürmeye çalışan yabanıl hayat ve burada yaşayan insanların yaşamlarını sürdürmesi gelecek için çok önemli. BM tarafından 2002 yılından beri her yıl 11 Aralık’ta kutlanan dağ gününde, dağlarda yaşayan ve geçimini dağlardan sağlayan insan topluluklarının sorunlarına dikkat çekiliyor” şeklinde konuştu.

“DAĞDAN DOĞAN ERGENE, SANAYİ İLE BULUŞUNCA ÖLDÜ”

Ergene Nehri’nin de Istranca Dağları’ndan doğduğunu hatırlatan Çidem, Istıranca Dağları’nın enerji ve madencilik projelerinden oldukça zarar gördüğünün altını çizdi. Çidem; “Ergene’nin Istrancalar’dan doğduğu gibi dünyadaki bütün nehirler de dağlardan doğar. Dağdan doğan Ergene, sanayi ile buluşunca öldü. İçindeki ve çevresindeki canlıları da öldürdü. Günümüzde dağlarımızın hali içler acısı. Istrancalar’ın bugünkü hali, enerji ve madencilik projeleri nedeniyle paramparça. Öncelikle bizler yenilenebilir enerjiye karşı olmadığımızı belirtmek isterim. Ancak ormanın ortasına, doğal ve kültürel varlıklarımızın üzerine, ortasına ve tepesine dikilen RES ve maden projelerine karşıyız. Bölgede yaşayan insanlarımızla birlikte, bilim ve hukukun destek ve katkılarıyla karşı olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BULGARİSTAN’DA ‘HAYVAN ÇIKAR’ TÜRKİYE’DE ‘DİKKAT KAMYON ÇIKAR’ YAZIYOR’

Bulgaristan tarafındaki Istranca Dağlarının, devlet tarafından oldukça iyi korunduğunu söyleyen Çidem; “Sınırın diğer tarafı 28 yıldır biyosfer rezervi olarak korunuyor. Bizde ise adına yatırım denen projelerle paramparça. Istrancalar’da sular kirleniyor. Sular ve orman barındırdığı hayat verdiği canlarla yok oluyor. Türler kayba uğruyor. Habitatlar parçalanıp orman bütünlüğü bozuluyor. Özetle Bulgaristan Istranca’sına girdiğinizde tabelalarda ‘dikkat hayvan çıkar’ yazar. Türkiye tarafında ise ‘dikkat kamyon çıkar’ yazıyor. Aynı ormanın bir tarafında ‘kamyon’, diğer tarafında ise ‘hayvan çıkar’ yazıyor” diye konuştu.

‘SERMAYE DAĞA ÇIKTI, HAYVANLAR KENTLERE İNDİ’

Dağlara kurulan projeler sebebiyle dağ hayvanlarının şehirlere inmeye başladığına dikkat çeken Çidem; “Sermaye dağa çıktığı için, domuzlar İstanbul’da Boğaza, Kırklareli’nde pazara iniyor. Bodrum şehir merkezine geliyorlar. Yaban hayatı yer değiştirmek zorunda kaldı. Dağlar yok edildikçe gidecek yeri kalmadı. Dünya Dağlar Günü’nde, dağlarda yaşayanların temiz bir geleceklerinin olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 11 at 15.50.07 1 | Edirne Ahval Gazetesi
“Dağdan doğan Ergene, sanayi ile buluşunca öldü” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu