“Daha fazla kan akmasın”

İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışma hakkında basın açıklaması yapan AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, taraflar arasında barışın sağlanabilmesi için bölgede etkin rol oynayan tüm ülkeleri sorumluluk almaya davet ettiler.

AK Parti teşkilatları 81 ilde eş zamanlı olarak İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışma hakkında basın açıklaması yaptılar. Edirne’de de parti il binasında gerçekleşen basın açıklamasına AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Engin Makak, Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Rasim Özgün, İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Turan Girgin, İl Kadın Kolları İnsan Hakları Birim Başkanı Yeşim Erişmiş ve İl Gençlik Kolları Teşkilat Birim Başkanı Ahmet Tarık Hatipoğlu katılım sağladı.

Açıklamayı yapan İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Turan Girgin, Gazze halkının yıllardır temel haklarından mahrum kaldığını belirtirken, Gazze şeridindeki ablukanın kaldırılması gerektiğini ifade etti. Girgin; “İsrail’in, 10 Ekim 2023’te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir” dedi.

“BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN BİR FİLİSTİN DEVLETİ’NİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Girgin, barışın sağlanması için bölgede aktif rol oynayan tüm ülkeleri barışın sağlanması için sorumluluk almaya davet etti. Girgin; “Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze’deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu